banner84

Alanya'da bir ilk

ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi güçlenen yeni genç ve dinamik kadrosuyla birlikte birçok sağlık hizmetini hasta ve hasta yakınlarına sunmaya devam ediyor.

Alanya'da bir ilk
Ses kısıklığı sorunu yaşayan hastalarına, ses terapisi  ile  tedavi  imkanı  sunan hastane,  bölgeye sağlıkta yenilikleri de beraberinde  getirdi. 6 aydır ses  kısıklığı sorunu bulunan Şükran Hatipoğlu(53)  şifayı ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde  buldu. Dr. Öğretim Üyesi  Kulak Burun Uzmanı  Hüseyin Günizi,  ses kısıklığının  sosyal yaşamı etkilediğini hatta sesini kullanan mesleklerde  iş hayatında ciddi sorunlara neden olduğuna  dikkati çekti. Kulak Burun Uzmanı  Hüseyin Günizi, “Bizler  hastalarımıza doğru nefes alıp vermeyi ve ses tellerini doğru kullanmayı öğreterek  ses  kısıklığı sorunlarına  çözüm bulmaya  çalışmaktayız.”  dedi.
SES KISIKLIĞI NEDENLERİ NELERDİR?
Dr. Hüseyin Günizi, "Ses  kısıklığının birçok nedeni  bulunmaktadır. Psikolojik durumlar , reflü (mide rahatsızlığı) ,yaşlılığa bağlı oluşan durumlar, sesin yanlış kullanımı, guatır ve benzeri operasyon sonrasında ses tellerinin hasar görmesi   ses kısıklığının nedenleri arasında yerini almaktadır.
GIRTLAK KANSERİNİN HABERCİSİ OLABİLİR Mİ?
Ses kısıklığı bazen hayatı tehdit eden hastalıkların habercisi  olabilmektedir. Gırtlak kanserinin ön belirtileri arasında ses  kısıklığı  yer almaktadır. Bu yüzden ses  kısıklığı  olan hastalarımızın  mutlaka bir Kulak Burun Boğaz Uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. 
'ALANYA VE ÇEVRE BÖLGESİNDE İLK'
Alanya ve çevre  bölgelerinde uygulanmayan “ses  terapisi” sağlık hizmetine   başladık. Ses  kısıklığı  şikayeti olan hastalarımıza  yardım edebilmek için bizler  buradayız. Ses terapilerimizin süresi ses bozukluğunun nedenine ve kişinin terapideki ilerleme hızına göre  değişmektedir" dedi.      
Hasta Şükran Hatipoğlu ise  ses terapileri sonrasında eski sesine  kavuştuğu  için  çok mutlu olduğunu dile getirdi. Hatipoğlu, "Terapiler sonrası sesimi geri kazandım. Bu imkanı sunan  doktorum  Hüseyin Günizi’ ye ve hastane  yönetimine teşekkür ederim" dedi.
Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2018, 17:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107