banner165

Alanya’da delta kabusu

Alanya Posta Medya’nın elde ettiği bilgilere göre Alanya’da artan vaka sayılarının büyük bir oranı Delta mutasyonundan oluşuyor.

Alanya’da delta kabusu

Alanya’da artan vaka sayıları endişeyi her geçen gün arttırıyor. Pandeminin devam ettiğini ve tedbirlerin her geçen gün öneminin arttığını belirten yetkililer Alanya Posta Medya’ya yaptıkları özel açıklamada, Alanya genelindeki vakaların büyük çoğunluğunun Delta mutasyonu olduğunu belirtti. Orman yangınları nedeniyle zor günler geçiren ilçe genelinde artan vakalar ise HES uygulamasından kendisini belli ediyor. 

ÖNCE OTEL PERSONELİNE BULAŞTI
Tam kapanma ve alınan tedbirler neticesinde günlük 2'ye kadar düşen Alanya’daki vaka sayıları bilindiği üzere Kurban Bayramı telaşesiyle yeniden hortladı. Gelinen son noktada ise günlük vaka sayısı 370 civarında kaydediliyor. Sağlık Bakanlığı tarafından pandemi ile birlikte çıkartılan Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasında adeta kırmızıya bürünen Alanya’da Delta mutasyonunun ilk yurt dışı vatandaşlarında tespit edildiği, yabancı misafirlerin de ilk temasının otel personeli olduğu öğrenildi. Temastan haberi olmayan personelin aile ve çevresindekilere de taşıdığı Delta mutasyonu Alanya genelinin kabusu oldu. 

GENÇ YAŞ GRUBUNU ETKİLİYOR
Yetkililer yaptıkları açıklamada aşı çalışmalarının yaygınlaştırılmaması halinde bulaşın artacağını ve bununla birlikte mutasyon riskinin de devam edeceğini belirtti. 65 yaş üzerinde oldukça başarılı olan aşı çalışmalarında ise Alanya, genç yaş grubunda bir türlü istenilen seviyeye ulaşamıyor. Alanya genelinde bugüne kadar toplam 162 bin 137 aşı yapılırken bunun 132 bin 484 biontech, 29 bin 653’ü de Sinovac olarak kaydedildi. Genç nüfus istenilen düzeyde aşılanmadığı için varyantlardan daha fazla etkileniyor. Mutasyon kabusu bu nedenle daha fazla öldürüyor, daha çabuk bulaşıyor ve yaş grubu fark etmiyor. – Gülşah ANAK


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169