banner84

Alanyalılar dikkat! 'Yangınzedelerde stres bozukluğu olabilir'

Türkiye'de yaşanan orman yangınlarının insanlar üzerindeki psikolojik etkilerini değerlendiren Psikolog Esra Yemez, yangınların kişilerde travma sonrası stres bozukluğu olabileceğini vurguladı. Yemez, Doğal afetlerin kişilerde yaralayıcı etki bırakabileceğini, bu yüzden de yangın alanlarında yaşayan kişilere psikolojik destek uygulanabileceği çağrısı yaptı.

Alanyalılar dikkat! 'Yangınzedelerde stres bozukluğu olabilir'

Türkiye’de son günlerde yaşanan yangınların psikolojik etkilerinden bahseden Psikolog Esra Yemez, ülke genelinde çıkan orman yangınlarının toplumsal travma yarattığını söyledi. Yemez, “Biz biliyoruz ki yaşanan bu afet sonrası sadece bir beton yığını kaybetmedik sadece ağaçları sadece canlıları kaybetmedik aynı zamanda onlara yüklemiş olduğumuz anlamları, hatıraları ve yaşantımızın belirli dönemlerini kaybetmek zorunda kaldık” diye konuştu. 

TRAVMA SONRASI STRES BOZUKLUĞU
Alanya Posta Medya’ya özel açıklamalarda bulunan Psikolog Esra Yemez, yangından sonra yaşanılan psikolojik durumları değerlendirdi. Yemez açıklamasında, “Doğal afetler ülkemizde son zamanlarda birçok kişiyi etkisi altına aldı ve olumsuz duygular içerisine girmemize sebep oldu. Genelde doğal afetler sonrasında insanlarda stres bozukluğu görüyoruz. Kişinin yaşamsal sürecine kast eden çok büyük bir tehlike, sarsıntı, şiddet ve ne yapacağını bilemez bir çaresizlik hissiyatının ön planda olduğu bir süreç. Travma sonrası stres bozukluğu, afetlerden sonra çok fazla ön plana çıkar, çünkü kişinin ciddi bir güven yıkımına uğradığı görülür. 

‘ÖFKEYE YER VERİLMELİ’
Hayatımızdaki diğer afetlere baktığımız zaman bazen kontrol mekanizmamızın söz konusu olmadığını görürken yangın sürecinde kişinin hep sorduğu sorular zihninde dolaşır durur. Bunlar neden benim başıma geldi? Acaba şöyle olsaydı önlenebilir miydi? Gibi çok fazla sorularla bu kişi bu tramvayı çok fazla yaşayabilir. Yaşanılan duygularda öfkeye olabildiğince yer verilmeli ve insanların bu duyguları yaşamalarını izin verilmeli aynı zamanda da güvenli ortamlar sağlanmalı ve bu güvenli ortamların devamının olacağına kişinin benzer bir refah sürecini elde edeceğine dair açıklamaların söz konusu olması lazım. 

‘KİŞİNİN HATIRALARI YOK OLDU’
Ülke olarak birbirine bağlanmayı, sıkıca kenetlenmeyi ve böyle zor durumlarda konunun üstesinden gelmek için herkese düşen görevi bilen bir milletiz. Bu noktada biz bu travmaları daha kolay atlatacağız önemli olan var olan sürecin unutulmaması arka plana atılmaması ve bu konuyla ilgili yapılan çalışmaların günbegün sürekli takibinin yapılması. Eğer tüm bunlar söz konusu olursa bu süre olabildiğince çabuk ölçüde bitecek. En önemli unsurlardan bir tanesi de kişinin hatıralarının yok olması ile birlikte yaşayabileceği duygusal çöküntü. Biz biliyoruz ki yaşanan bu afet sonrası sadece bir beton yığını kaybetmedik sadece ağaçları sadece canlıları kaybetmedik aynı zamanda onlara yüklemiş olduğumuz anlamları, hatıraları ve yaşantımızın belirli dönemlerini kaybetmek zorunda kaldık. Tüm bu hasarların giderilebilmesi için devletimizin gerekli imkanlar doğrultusunda çalışmalarına devam ettirmesi gerekiyor ki bunlar zaten devam ediyor. 

‘BİZLER VATANDAŞLARIMIZIN YANINDAYIZ’
Aynı zamanda sosyal anlamda psikologların, sosyologların, psikiyatrilerin devreye girip bu konuyla ilgili özellikle de ihtiyaç duyan vatandaşların öncelikli olması koşuluyla hem bireysel hem de toplumsal çalışmaların içerisinde bulunması da gerekmektedir. Bizlerde Alanya Belediyesi olarak bu mağduriyeti yaşayan vatandaşlarımızın yanındayız. Hem saha çalışmalarımızda hem de sosyal anlamda ki ekibimizle vatandaşlarımızın yaralarına merhem olmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız” ifadelerini kullandı. -Alkın BİRİCİK
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169