banner165

Alanya’ya modern kan alma birimi  müjdesi

Nefes programına katılan Ertop, kan, kök hücre ve ilik bağışı hakkında merak edilenleri canlı yayında anlattı. Ertop, Alanya’daki kan alma birimi hakkında da Alanya’nın daha iyi bir birime ihtiyacı olduğunu ve kısa süre içerisinde belediye ile görüşmeler neticesinde modern bir kan alma birimine kavuşulacağını söyledi.

Alanya’ya modern kan alma birimi  müjdesi

Kızılay’ın vitrinleri konumunda olan ve Kızılay için oldukça önem arz eden kan alma birimleri, toplanan kanların gerekli işlemlerin ardından hastalara ulaştırılması için çalışma yapan kan alma birimleri hakkında Alanya Posta TV'ye konuşan Türk Kızılay Batı Akdeniz Bölge Kan Merkezi  Müdürü Dr. Tufan Ertop, hem yaptıkları çalışmaları hem de kan alma merkezlerinin önemini aktardı.

56 HASTANENİN İHTİYACI KARŞILANIYOR
Türk Kızılay Batı Akdeniz Bölge Kan Merkezi  Müdürü Dr. Tufan Ertop bölge sahalarında Antalya,Ispart, Burdur ve Alanya’nın bulunduğunu söyledi. Kan toplama merkezinde kanların toplanması, işlenmesi gibi işlemlerin yürütüldüğünü aktaran Ertop yaklaşık 55-56 tane hastanenin kan ve kan bileşenleri ihtiyaçlarını karşıladıklarını söyledi.

SOSYAL SORUNLAR ORTADAN KALKTI
Kızılay vasıtasıyla hasta ve hasta yakınlarının kan bulma peşinden koşmak gibi sorunları ortadan kaldırdığını aktaran Ertop, ‘’Kanlar gönüllü bağışçılardan toplanmaya başlandı. Bunun vasıtası ile kanla bulaşan bir çok hastalığın önüne geçildi. Çünkü;gönüllü bağışlarda yapılan testlerde ,pencere dönemi dediğimiz dönemde test pozitifliklerinin daha az yaşanması, daha güvenli kana ulaşmamıza neden oldu’’ dedi.

ALANYA HALKI DUYARLI
Ertop, Alanya’da kan bağışına gerçekten gönül vermiş, düzenli olarak gelen bir bağışçı kitlesi olduğunu söyleyerek, Alanya halkına duyarlılığından dolayı teşekkür etti. Ertop, ‘’ Her bir bağışla 3 kişinin hayatını kurtarıyorlar.Hastalara hayat verdikleri ve bizim de işimizi kolaylaştırdıkları için öncelikle onlara teşekkür ediyorum’’ dedi.

KAN BAĞIŞI ARTTI
‘’Kızılay kan alma işinin tam göbeğinde’’ diyen Ertop, ‘’ Seneler içinde bölge kan bağış merkezlerinin almış olduğu kan bağış sayıları da çok ciddi artış gösterdi. Projenin temellerinin atıldığı 2006 yıllarından önce yaklaşık 350 bin civarında kan bağış sayısı varken 2019 yılında neredeyse 3 milyona yakın bir bağış topladık’’ diyerek kovid-19’a rağmen şu anda da çalışmalarını canla başla yürüttüklerini aktardı.

KOVİD-19 BEKLETTİ
Son yıllarda kovid pandemisinin etkisiyle htiyaç duyulan kan bağışında bir miktar azalma olduğunu kaydeden Ertop,’’Bağışların azalmasıyla beraber Sağlık Bakanlığı, Kızılay ve hastanelerin birlikte attığı adımlar oldu.Kovid nedeniyle hastaneye gitme oranında azalış olunca kan kullanımı da azaldı.Kovid nedeniyle bekleyebilen vakalarda bekleme moduna geçildi.Yani,sonrasında yapılabilen ameliyatlar ertelendi. Bunların hepsi kan kullanımını da azalttı. Kan bağışı azaldı fakat kullanımın da bir miktar düşmesiyle yine kan ihtiyaçlarını temin ettik’’ dedi.Kan bağışının önünde engel olan pandemi sürecinde, bağışçıların kan bağışından geri durduğu konusunda konuşan Ertop, pandemide ‘’Evde kalın, mesafeyi koruyun, kapalı yere gitmeyin’’  dediğimiz zaman insanlar kan bağışına da gelmekten imtina oldular’’ diye konuştu.

KIZILAY KANLARI SATIYOR MU?
Kızılay’ın kan ürünlerini parayla sattığı yönünde tepkilere açıklık getiren Ertop, ‘’ Kurum hakkında o kadar abartılı ve yanlış ithamlarla karşılaşıyoruz ki.Sosyal medyada bir kısım haberler yalan yanlış çoğalıyor.Ülke dışına bile kan satıldığı iddiaları var. Şunu söyleyebilirim, ülke dışına bir ünite dahi kan çıkmamıştır. Ayrıca biz kanları verdiğimiz vatandaşlardan asla herhangi bir para talep etmiyoruz. Lütfen bu yalan haberlere itham etmesinler. Buna inandıkları vakit vazgeçmiş olduğunuz kan bağışından dolayı hastalar mağdur olacak’’ dedi.
Alanya kan alma birimi ölçeğindeki ihtiyaçlar hakkında konuşan Ertop, ‘’Mevcut alanımız Alanya’ya yakışmıyor.İlk geldiğimde çadırdı. Sonra biz onu kafe tipi çadıra çevirdik.Ancak yine de yeterli olduğunu düşünmüyoruz.Antalya’da Isparta’da yapmış olduğumuz modellerin bir tanesini de burada uygulamak istedik.Alanya Belediyesi ile görüştük.Neticede Hacet Meydanı’nda bir alan belirlendi. Şık bir kan alma birimi oturtacağız.’’ dedi.

ALKÜ DE DESTEK OLDU
Genç Kızılay ve öğrencilerin kan bağışı ile ilgili destekleri hakkında ALKÜ’nün amatör ruhunun şiddetli bir şekilde gösterildiğini belirten Ertop, ‘’ALKÜ’de çok ciddi sayıda kan bağışı ekiplerimiz oldu.ALKÜ’de ciddi sayıda kan bağışı toplandı.Eğitimin tekrar başlamasıyla birlikte planlanan projelere devam edeceğiz. ALKÜ’den ciddi destek var. Her biri birer kahraman. Biz de dört gözle örgün öğretimi bekliyoruz’’dedi.

ALANYA İLE GURURLANDIRDI
Alanya’da özellikle resmi kurumlar tarafından da destek aldıklarını belirten Ertop, ‘’Her yerde bize yardımcı olundu. Kızılay denilince tüm kapılar açıldı.Her zaman için destek çok çok iyiydi.ama Alanya’da hangi kurum olursa olsun o kadar güzel sahipleniyorlar ki. Resmen sanki onlar da bizim birer çalışanımız gibi hissediyoruz. Alanya’nın bize katkıları çok farklı’’ diyerek memnuniyetini dile getirdi.

HASTALARA HAYAT
Ertop, konuşmasının sonunda kök hücre ve ilik nakli ile ilgili sorulara da yanıt verdi. Bağışçı olmayı ve bağışların nasıl yapıldığını aktaran Ertop, Türk Kök projesi; Sağlık Bakanlığı’nın ve Türk Kızılay’ının beraber start verdiği ciddi çalışmalar yapılmış olan bir proje.Bu proje ile başta kanser hastaları olmak üzere bir çok hastalıkta kök hücre nakli ile çok ciddi başarı oranları yakalandı.Bu tedavinin olabilmesi için hastaların uyumlu bir bağışçıya ihtiyacı var.Bu uyumu yakalayabilmek basit değil.Doku tiplendirilmesi yapıldıktan sonra hastanın kendi dokusuyla uyumlu kök hücre bağışçısını bulabilmek için, bir kök hücre bağışçısı havuzuna ihtiyaç var.Doku tiplemesinin uyumu gerekiyor.Bunun da gerçekleşebilmesinin en önemli yol bağışçı havuzunun çok olması. Türkiye’de bu havuz 700 binleri geçti. Uluslararası kuruluşlar ile de entegreyiz.Kendi bağışçı havuzumu yükseltmemiz gerekiyor. Çünkü, coğrafi yakınlık demek aslında doku yakınlığı da demek.Hiç korkmalarına gerek yok. Gönüllü olmak için alınan numunelerle doku tiplemesi yapılıyor ve veri kayıt bankasına yerleşiyor. Bir hasta ihtiyaç duyuyorsa günün birinde veri tabanında eşleşme yapılıyor ve kök hücre alınıyor. Çok farklı,ameliyat gibi gözümüzde büyüteceğimiz bir durum değil.Kan bağışı işleminin biraz uzun süreni olarak düşünebiliriz.Kök hücre bekleyen hastalarımıza hayat vermiş oluyoruz’’ dedi – Özlem KAYGUSUZ
 

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2021, 18:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169