banner84

‘Alerjide dünya ortalamasının üzerindeyiz’

Alanya Posta TV’de yayınlanan Hayal Başar’ın hazırlayıp sunduğu Sağlık Zamanı programının canlı yayın konuğu Lazer Göz Merkezi hekimlerinden KBB Uzmanı Dr. Selami Gökoğlu idi. Gökoğlu, mevsimin hastalığı üst solunum yolu enfeksiyonu ile ilgili soruları yanıtladı. 

‘Alerjide dünya ortalamasının üzerindeyiz’

-Haber Merkezi
BAKTERİYE ANTİBİYOTİK OLMAZ
 
Dr. Gökoğlu, canlı yayında solunum yolu enfeksiyonları, oluşma ve tedavi yollarını anlattı. KBB Uzmanı Gökoğlu “Hava değişliğinden dolayı üst solumun yolunda; boğaz, burun ya da boğaz alt kısmında bakteriler, virüsler oluşur. Daha çok da virüsler olur. Solunum enfeksiyonlarında 80 virüsler olur. O yüzden antibiyotik etkilemez. O nedenle biz hekimler hemen antibiyotik vermeyiz. Virüs bakteriyel enfeksiyona dönüşürse verilir. Çünkü antibiyotikle virüs güçlenir. Ancak bölgemizde antibiyotik çok kullanılıyor. Hemen alıyor hasta antibiyotiği. Hasta geliyor bize ‘Hocam antibiyotik yazar mısın’ diyor. Oysa bakteriyel enfeksiyonda antibiyotik kullanılır” dedi.
‘TER ÜZERİNİZDE KURUMASIN’ 
Hava değişikliğinin önemine dikkat çeken Gökoğlu, şöyle devam etti: “Hava değişimi döneminde daha çok görülür solunum yolu hastalığı. Kalabalık, havasız, sigara içilen yerde bulunulmamalı. Çocukların aktif hareketli döneminde hemen kıyafet değiştirilmeli. Özellikle çocuklarda ter üzerinde kurumamalı.”
‘ÖKSÜRÜK İYİDİR’
KBB Uzmanı Gökoğlu, “6 yıldan beri antibiyotik reçetesiz verilmiyor. Sağlık Bakanlığı’da bunu yasakladı. İyi de oldu. Çünkü antibiyotik kullana kullana  vücut direnci azalıyor. Yasaklanması isabetli. Biz KBB olarak öksürüğün hemen kesilmesini istemeyiz. Öksürük boğazın, larenksin bir nevi köpeğidir. Çünkü o aşağı inmeyi önler. Larenkisin dışarı atılmasını sağlar. Enfeksiyon aşağı inerse bronşit yapar, akciğerde zatürre yapar. Tedavisi daha çok zordur. O yüzden üst solunum yolu enfeksiyonunda bazı önleyici ilaç verilerek akciğere inme önlenmeli. Bitmeyen öksürüğün zemininde ise alerji vardır. Alanya Devlet Hastanesi’nde süren 14 yıllık araştırmam sonucu söylüyorum. Bizim burada Türkiye ortalamasına göre alerjik şikayetler çok fazla. Dünyada, Türkiye’de  alerjik şikayet yüzde 10 -20 dir. Burada alerjik şikayet yüzde 35-40 arasında çıktı. Bunun nedeni nem, rutubet, mantar tozlarından kaynaklı şikayetler. Çocuklarda alerji şikayeti çok. Boyalı besinler falan önemli. Çocukları doğal yolla beslenmeye önem göstermeli” diye konuştu.
‘DOĞAL BESLENME ÖNEMLİ’ 
Doktor Gökoğlu, solunum yolu enfeksiyonu burun akıntısı, hapşırma, vücut kırgınlığı ve hafif ateşle başlayan üst solunum yolu enfeksiyonlarında beslenme ile korunmaya dikkat çekti. Gökoğlu, “Halsizlik, iştahsızlık görülür. Vücut direncini artırıcı besinler kullanılmalı. Ihlamur, portakal mesela. Nar suyu, vücut direncini artırır çok önemli. Mesela limon çok önemli, bağışıklığı güçlendirir. Ama bakıyoruz çocukların elinde boyalı yiyecek, içecekler. Bunlar yanlış. Direnci artırıcı doğal besinler tüketilmeli” dedi.

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107