banner84

ALKÜ'de yeni bir ameliyat daha

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde daha önceden yapılmayan ameliyatlar yapılmaya başlandı. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Gözde Kubat hastanede ilk kez direk süspansiyon laringoskopi (gırtlak) ameliyatını gerçekleştirdi.

ALKÜ'de yeni bir ameliyat daha
2 aydır ses kısıklığı sorunu yaşayan hasta  Hilmi Top’ta şüpheli nodüller  görülmesi  nedeniyle biyopsi alma ve tanı koyma amaçlı  direk süspansiyon laringoskopi ameliyatı  gerçekleştirildi. İlk kez gerçekleştirilen  operasyon sonrasında   Hilmi Top hastanede 1 gün misafir edildikten sonra taburcu edildi. 
YENİ ALETLERLE DAHA İYİ SAĞLIK HİZMETİ
Dr. Öğr. Üyesi Gözde Kubat bu tür ameliyatların  bundan sonra artarak devam edeceğini açıkladı. Dr. Gözde Kubat;”  yeni hizmet binamızın  hizmete açılmasıyla  birlikte hastanemizde daha önceden yapılmayan ameliyatları, sağlık hizmetlerini hasta ve hasta yakınlarımıza sunmaya başladık. Direk süspansiyon laringoskopi ameliyatını;  Ses  kısıklığı , ses tellerinde  bozukluk ,  yutma  güçlüğü iyi yada  kötü huylu  gırtlak   kanseri şüphesi olduğunda ve   ses tellerinde  nodül    bulunduğunda yapmaktayız. Alet bazlı  yapılan bu yöntem  hastaya  tanı koymamızda , biyopsi almamızda ve tedavi etmemizde biz hekimlere yardımcı olmaktadır. Hastanemize kazandırılan  yeni aletlerle  hastalarımıza  daha iyi sağlık  hizmeti  sunmak  için çalışmaktayız.  
BU ŞİKAYETLERE DİKKAT!
1-2 haftadır devam eden  ses kısıklıklarında mutlaka doktora gidilmelidir. Ses kısıklığı ile beraber nefes alma zorluğu, ağızdan kan gelmesi, yutma zorluğu veya boyunda kitle (şişlik) gibi şikayetleriniz varsa bir an önce  Kulak Burun Boğaz uzmanına başvurmanız gerekmektedir. 
'NELERE DİKKAT ETMELİYİM?'
Ses kısıklığının olmaması veya olursa da kolay iyileşmesi için hastalarımızın  dikkat etmesi gereken  bazı durumlar vardır. Bunları şöyle sıralaybiliriz; Sigara ve alkol kullanılmaması. Çok uzun süre konuşmaktan kaçınılması. Diaframı kullanarak, gırtlak kaslarını çok yormadan konuşulması. Bol su içilmesi. Boğaz temizleme hareketini yapmaktan kaçınılması. Mideden asit kaçağın olan hastalar için akşam saatlerinde çay, kahve, kola, alkol alınmaması, mideyi dolduracak kadar yemek yenmemesi, yemek yiyip hemen yatılmaması, yüksek yastıkta yatılmasına dikkat etmeliyiz” dedi.
Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2018, 17:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107