banner129

Anadolu'da KAH kontrol altında

Alanya Anadolu Hastanesi Kardiyolog Uzmanı Dr. Bayramov, koroner arter hastalığı nedeniyle dünya genelinde her yıl 7 milyondan fazla kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Bayramov bu nedenle erken teşhis ve tanının önemini vurguladı

Anadolu'da KAH kontrol altında

-Haber Merkezi
Alanya Anadolu Hastanesi Kardiyolog uzmanı Dr. Farrukh Bayramov, koroner arter hastalığının dünya genelinde ölümün tek başına en sık nedeni olduğunu söyledi. 'Her yıl yedi milyondan fazla kişi KAH nedeniyle ölmektedir ve bu tüm ölümlerin yüzde 12.8’ini oluşturmaktadır' diyen Bayramov, "Araştırmalara göre Avrupa da her altı erkekten ve her yedi kadından biri kalp krizi nedeniyle ölmektedir. Bir senede her 100.000 kişiden 66 kişi kalp krizi nedeniyle hastaneye başvuruyor.
'HASSA OLUNMALI'
Miyokart enfarktüsünden ölüm pek çok faktörden etkilenmektedir. Halkımızın belli noktalarda hassas olması gerekmektedir. Bunlar arasında; yaş , kalp yetersizliği, tedaviye kadar geçen süre, tedavinin türü, önceki kalp krizi öyküsü, şeker hastalığı , böbrek yetersizliği , tıkanmış kalp damar sayısı , kalbin kasılma gücü ve uygulanan tedavi yer almaktadır. Miyokart enfarktüslü hastalarda hastane içi ölüm yüzde 6 ile yüzde 14 arasında değişmektedir. Güncel tedavi yöntemleri ile kalp krizinden ölüm oranını azaltmak mümkündür. Güncel tedaviye rağmen hastaların yaklaşık 6 aylık süre içerisinde yüzde 12’sinin ölüm riski mevcuttur. Bu riski daha da düşürmek için tıbbı kalitesi arttırılarak müdahale edilebilecek düzeyde olan hastalıkların ölüm oranları düşürülmeye çalışılmaktadır" dedi.
BU BELİRTİLERE DİKKAT
Koroner arter hastalığının belirtilerinden söz eden Bayramov, "Tanı ve tedaviyi içeren kalp krizi , sıklıkla hastane dışı bir ortamda hastanın hastane öncesi dönemde bir paramedik ya da hekim veya başka bir tıbbi personel tarafından değerlendirildiği ya da hastanın hastane acil servisine ulaştığı nokta olarak tanımlanan ilk tıbbi temas (İTT) esnasında başlar. Öncelikle kalp krizi tanısına yönelik bir çalışma yapılmalıdır. Bu genellikle 20 dakika veya daha uzun süren, damar genişletici ilaca yanıt vermeyen göğüs ağrısı öyküsüne dayanmaktadır. Önemli ipuçları KAH öyküsü, ağrının boyna, alt çeneye ve sol kola yayılmasıdır. Ağrı şiddetli olmayabilir. Bazı hastalar da bulantı kusma, nefes darlığı, halsizlik, çarpıntı veya bayılma gibi daha az tipik belirtilerle karşımıza çıkar. Bu hastalar daha geç başvurma eğilimlisidir ve daha sıklıkla kadın, diyabetik veya yaşlı hastalardır. Bu tip hastalar hastaneye geç başvuruda bulunuyorlar. Bu yüzden hastaya erken teşhis ve erken müdahale imkanları düşmektedir. Kayıtlar kalp krizi hastalarının yüzde 30 kadarının tipik olmayan belirtilerle karşımıza çıktığını göstermektedir. Bu tipik olmayan ortaya çıkış biçimleri açısından dikkatli olmak ve erken tanı için akut anjıografiye kolay ulaşım bu yüksek riskli grupta klinik sonuçları iyileştirilebilir. Kalp krizinin zamanında tanınması başarılı tedavinin anahtarıdır. Yaşamı tehdit eden ritim bozuklukları tespit etmek ve gerektiğindehemenacil müdahale gerçekleştirmek için kalp krizinden şüphelenilen tüm hastalarda mümkün olan en kısa zamanda kalp ritim izlemi yapılmalıdır. Bir EKG, İTT sırasında mümkün olan en kısa süre içinde elde edilmeli ve yorumlanmalıdır.
'HASTALIĞINIZ KONTROL ALTINDA'
Alanya Anadolu Hastanesi olarak yeterli donanıma sahip olduklarını belirten Bayramov, "Akut gelişmekte olan miyokart enfarktüsü olasılığına ilişkin şüphe mevcutsa acil görüntüleme yapmak bu hastalara reperfüzyon tedavisinin zamanında uygulanabilmesini sağlar. Eğer olanak varsa, acil koroner anjiografi seçilecek yöntemdir çünkü tanı doğrulanırsa acil birincil PKG ile devam edilebilir. Koroner anjiografinin acil olarak mümkün olmadığı halde hastanın bir PKG merkezine acil nakli düşünülmelidir. Eğer belirtilen ipuçlarına yönelik bir ağrı yaşıyor iseniz teknolojik alt yapısıyla donanımlı olan Alanya Anadolu Hastanesi’nde Kardiyoloji bölümü olarak hastalığınızı kontrol altına alabilmekteyiz" dedi.

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107