banner84

Bozkurt sigara tiryakilerini uyardı

”9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü kapsamında” nedeniyle ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Göğüs Hastalıkları Uz. Dr. Zeynep Bozkurt önemli açıklamalarda bulundu.

Bozkurt sigara tiryakilerini uyardı

Türkiye’de sigara yüzünden her yıl ortalama 120 bin insanın hayatını kaybetmektedir. Sigara kullanımı ölümcül hastalıklara davetiye  çıkarmakta,  başta kanser, akciğer, kalp ve damar gibi birçok hastalığın nedenleri arasında yerini  almaktadır. ”9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü” kapsamında önemli açıklamalarda  bulunan ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Göğüs Hastalıkları Uz. Dr. Zeynep Bozkurt  sigara  tiryakilerini uyararak; “ en öldürücü  toplumsal zehirlenme  olayına dur demelisiniz” dedi. Bozkurt:”  Her sigarada vücut  için zehirli ,tahriş edici, kanser yapıcı  ya da kanserin ortaya çıkışını kolaylaştırıcı  4000'den fazla kimyasal madde  bulunmaktadır. Bunlardan en az  81’ inin  doğrudan kansere neden olduğu ispatlanmıştır. İnsanları sigaraya bağımlı hale getiren madde ise nikotindir. Nikotin hem fizyolojik hem de psikolojik bağımlılık yapmaktadır. Akciğer kanserine  bağlı ölümlerin  %90’ı sigaradan olmaktadır. Yine Sigara içenlerde  Akciğer kanseri dışında ağız, dil, dudak, gırtlak , yemek borusu , mesane , pankreas , böbrek, prostat ve rahim ağzı kanser riski 30 kat daha fazla görülmektedir. Sigara İçmeyen ancak sigara dumanına maruz kalanlarda akciğer kanseri riski  3 kat daha fazladır. Sigara kronik bronşit gibi nefes darlığı yapan akciğer hastalıklarının en  önemli sebebi olarak yine karşımıza çıkmaktadır.  Sigara içenlerde  kalp krizi geçirme  riski 10 kat  daha fazladır. Kan dolaşımı ve damarlar üzerindeki etkileri nedeniyle birçok vatandaşımız felç geçirmektedir. Sigara içen kadınlarımız;   erken doğum, düşük riski , düşük ağırlıklı doğum, kısırlık  gibi  riskler  taşımaktadır. Ciltte kuruma ,sedef hastalığı, gözde katarak oluşumunu  kolaylaştırmaktadır.

Sigara bırakmaya çalışan kişilerin zorlanması nikotin bağımlılığında beklediğimiz bir sonuçtur. Dolayısıyla zorlanmak ya da bırakmayı deneyip tekrardan başlamak iradesiz olduğunuz anlamına gelmemektedir. Bu aşamada etkinliği kanıtlanmış tıbbi tedavi yöntemlerinden yararlanılmaktadır. Bunlar  nikotin yerine  koyma  tedavisi(  bant ya da sakız) , ağızdan yutularak kullanılan bupropion ve vareniklik  içeren ilaçlardır. Her üç yöntem de  içme  isteğinizin azalması açısından başarılıdır. Sigarayı bırakmak  isteyen vatandaşlar hastanemizin  Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden yardım  alabilirler. Bağımlılık  yapıcı bir maddeden kurtulmak  güçtür ancak imkansız değildir. Kararlılıkla başarabilirsiniz, korkmayın bu zorlu süreçte bizler  sizlerin  yanınızdayız“ diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2019, 16:52
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107