banner84

Bu hastalık en çok Türkiye'de görülüyor

Alveoler mikrolitiazis hastalığı, dünyada en çok Türkiye'de görülüyor. Belirtileri arasında öksürük, nefes darlığı ve göğüs ağrısı olan bu hastalık, çok daha erken yaşlarda veya çok ileri yaşlarlarda da saptanabiliyor. İşte bir akciğer hastalığı olan "alveoler mikrolitiazis" hakkındaki ilginç bilgiler...

Bu hastalık en çok Türkiye'de görülüyor

İlginç ama çok nadir gözüken bir hastalık olan "alveoler mikrolitiazis" vakalarının yaklaşık yarısı Türkiye'de görülüyor. Peki, alveoler mikrolitiazis hastalığı nedir, nasıl oluşur? Alveoler mikrolitiazis hastalığı nasıl tedavi edilir? Akciğerlerde hava keselerinin içinde kalsiyum ve fosfordan oluşan küçük taşlar birikir. Çapı 1 milimetreden küçük bu binlerce küçük taşın neden oluştuğu halen bilinmemektedir. Bulaşıcı değildir.
Alveoler mikrolitiazis kimlerde görülür? 
30-50 yaş arasında daha sık saptanmakla birlikte çoğunlukla hastalarda şikayet olmadığından çok daha erken yaşlarda veya çok ileri yaşlarlarda da saptanabilir.
Alveoler mikrolitiazis hastalığının belirtileri nelerdir? 
En sık belirtiler öksürük ve nefes darlığıdır. Bazen küçük kanamalar ve göğüs ağrısı olabilir. Hastalık çok yavaş ilerler, çoğunlukla 30 yıl kadar bir süre geçtiğinde hastalarda solunum yetmezliği ve buna bağlı kalp yetmezliği ortaya çıkar.
Alveoler mikrolitiazis nasıl tedavi edilir? 
Günümüzde hastalığın kesin bir tedavisi yoktur. Çok nadiren ilerlemiş olgularda akciğer nakli gerekebilir. Yapılan araştırmalarda akciğerlerin yıkanmasının ve kortizon tedavisinin işe yaramadığı gösterilmiştir. Buna karşılık son yıllarda uygulanan "disodium etdironat" tedavisi ile elde edilen sonuçlar umut vericidir.
 

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2020, 15:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner134