banner84

Bu hastalık için erken tanı çok önemli

Dünya Böbrek Günü kapsamında, ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde böbrek rahatsızlıklarında erken tanının önemi vurgulamak ve farkındalık oluşturmak amacıyla stant kuruldu.

Bu hastalık için erken tanı çok önemli

'Böbrek sağlığı herkes için her yerde' sloganıyla yola çıkan ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi yönetimi, Dünya Böbrek günü kapsamında çeşitli etkinlikler düzenledi. Etkinlik kapsamında Nefroloji Anabilim Dalı Başkanı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zehra Eren, diyaliz ekibi hastalarına moral vermek amacıyla diyaliz servisindeki hastaları ziyaret etti.
'SİNSİCE İLERLİYOR'
Eren, kronik böbrek yetmezliğinin dünyada ve ülkemizde sıkça  görüldüğüne dikkati çekerek  hastalığın sinsi ilerleyebildiğini, hiçbir belirti vermeden böbrek nakli gerektirecek aşamaya gelinebileceğini ifade ederek bazı uyarılarda bulundu. Eren, "Kronik böbrek hastalığı dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygın bir hastalıktır. Dünyada erişkinlerin yüzde 13.5’inde farklı evrelerde kronik böbrek hastalığı bulunduğu bilinmektedir. Son verilere göre dünya genelinde 850 milyon kişi böbrek hastalığından muzdarip ve bu rakamın diyabet, hipertansiyon, obezite, kalp hastalıklarının artışına paralel olarak artacağı tahmin edilmektedir. Türk Nefroloji Derneği’nin ülke genelinde yaptığı geniş çaplı bir taramada (CREDİT çalışması), Türkiye’de erişkinlerde böbrek hastalığı sıklığı yüzde 15.7 gibi oldukça yüksek olduğu bulunmuştur. Buna göre, ülkemizde yaklaşık 9 milyon kişide (her 6-7 kişiden birinde ) kronik böbrek hastalığı olduğu saptanmıştır. Kronik böbrek hastalığı çoğunlukla sinsi seyirlidir, hiç belirti vermeyebilir, hastalık diyaliz veya böbrek nakli gerektirecek aşamaya gelinceye kadar farkına varılmayabilir. Bu nedenle, diyabet, hipertansiyon, obezite, kalp yetmezliği, böbrek taş hastalığı, ailesinde böbrek hastalığı olanlar ve sigara içenler gibi kronik böbrek hastalığı riski yüksek olan kişilerde böbrek hastalığı araştırılmalıdır. Bu riskleri taşıyanlarda idrar tetkik yapılarak idrarda protein, kan veya enfeksiyon varlığı araştırılmalı, böbreklerin süzme gücünü anlamak için de kanda üre, kreatinin testi yapılmalıdır. Böbrek sağlığınız için, sağlıklı beslenin, normal kiloda kalmaya gayret gösterin, fazla tuz tüketmeyin, düzenli egzersiz yapın, yeterli su için, sigaradan uzak durun, gereksiz ilaç kullanmayın, şeker hastalığı veya yüksek tansiyonunuz varsa mutlaka böbreklerinizi kontrol ettirin"  diye  konuştu.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2019, 17:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107