banner129

Bu meyveyi yiyin endişe etmeyin

Alanya ve Gazipaşa'da yetiştirilen 'çarkıfelek', 'aşk meyvesi', 'gençlik iksiri' gibi isimlerle de anılan passiflora (passion fruit) hasadına başlandı. Üretici İsa Görgülüer'in bir yıl önce deneme amaçlı 500 metrekare açık alana ekimini yaptığı ve ilk meyvelerini aldığı passiflora, toptan kilosu 75 liradan alıcı buldu.Passifloranın faydaları ise saymakla bitmiyor

Bu meyveyi yiyin endişe etmeyin

Passiflora (Çarkıfelek) hakkında

Faydaları fark edildikçe popüler hale gelen passiflora anavatanı Güney Amerika'dır. 1600 lü yıllarda İspanyol misyonerler tarafından çarkıfelek adı verilmiştir. Yenilebilir sarı renkli tatlı meyveleri bulunmaktadır. Bitkinin 400 üzerinde farklı türü olduğu bilinmektedir.

Passiflora Faydaları Nelerdir?

Keşfedildiği Güney Amerika'da yüzyıllardır bu bitkinin şifalarından faydalanılmaktaydı. Arkeolojik bulgular bitkinin ve meyvesinin tedavi amaçlı olarak kullanıldığını ortaya koymaktadır. Çokça merak edilen passifloranın faydaları ise;

En güçlü özelliği doğal bir sakinleştirici olmasıdır.

Özellikle anksiyete durumlarında kullanılmaktadır.

Endişeleri azaltıcı etkisi bulunur.

Zihninde sakinleşmesini sağlar.

Parkinson hastalığındaki gibi sinirsel nöbetleri önler.

Kilo verme üzerinde olumlu etkileri bulunur.

Kronik uykusuzluklarda kullanılır.

Ayrıca sinirsel kaynaklı uykusuzluklarda da kullanılmaktadır.

Zona hastalığında duyulan ağrıların hafiflemesine yardımcıdır.

Adet dönemi sancılarını hafifleterek bu dönemi daha sakin geçirmenizi sağlar.

Karaciğer sağlığı içinde önemli bir bitkidir.
Çarkıfelek Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Günümüzde doğal şifalardan faydalanmak isteyenlerin kaygı, uykusuzluk ve strese karşı en çok kullandıkları bitkilerdendir. Doğal sakinleştirici özelliği olan çarkıfelek bitkisi nasıl kullanılır da oldukça merak edilmektedir. Bitkiyi kapsül, tablet gibi yöntemlerle alabileceğiniz gibi çay olarak da tüketebilirsiniz. Farklı formlarda tüketebileceğiniz çarkıfelek bitkisinin çayını taze demleme olarak kullanmalısınız. Her tüketim için yeni çay demlenmesi önemlidir. Farklı formlardan size uygun yöntemi seçerek rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Çarkıfelek Çayı Nasıl Demlenir?

Kurutulmuş toz halinde kolayca bulabileceğiniz bitkinin çayını kolaylıkla demleyerek faydalarından yararlanabilirsiniz. Bir tutam çarkıfelek bitkisini bir fincan sıcak suya bırakın. Fincanın ağzını kapatarak yaklaşık 10 dakika bekletin. Sonrasında süzerek çayınızı tüketebilirsiniz. Çarkıfelek bitki çayını kaynatmadan demleme yapmanız önemlidir. Ayrıca her defasında tüketeceğiniz kadar taze olarak demleyiniz. Çarkıfelek çayını gün içinde 3 fincan tüketebilirsiniz. Uyku problemleri olanların yatmadan 1 saat önce 1 fincan içmeleri yeterli olmaktadır.

Çarkıfelek Bitkisini Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bitkinin bilinen yan etkileri yoktur. Fakat tüketimde ölçüyü kaçırmamak gereklidir. Eğer çayını kullanıyorsanız 3 fincanın üzerine çıkmayınız. Tablet ya da kapsül formlarında ise doktor ve eczacınızın tavsiyelerine uyunuz. Antidepresan ilaçları kullanıyorsanız çarkıfelek bitkisini tüketmeyiniz. Ayrıca kronik hastalıkları olanların, hamilelerin doktoruna danışmadan hiç bir bitki çayını kullanmamaları önemlidir.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2021, 23:15
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107