banner84

Bu yılki grip virüsü çok inatçı çıktı

Soğuk havalarla birlikte grip vakaları da arttı. Ancak grip olan vatandaşlar, virüsün tuhaf biçimde vücudu uzun süre terk etmemesi nedeniyle bu yılki grip vakalarına keçi gribi yakıştırması yaptı

Bu yılki grip virüsü çok inatçı çıktı
Alanya'da soğuk hava ile birlikte yağışların da uzun sürmesi nedeniyle, grip salgını artmaya başladı. Salgının uzun süre vücudu terk etmemesinden dolayı da vatandaşlar 'keçi gribi' yakıştırması yaparken, Alanya Anadolu Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzman Dr. Şafak Yıldız, gripten korunmasını yollarını anlattı. Yıldız, "Grip İnfluenza  isimli bir virüsün etken olduğu, başlıca üst solunum yollarını (boğaz,burun) bronşlar ve bazen akciğeri etkileyen, hafif veya ağır bir seyir  gösterebilen, bulaşıcı bir hastalıktır. Soğuk algınlığı ise İnfluenza dışında  diğer virüslerin neden olduğu viral enfeksiyonlardır.  İnfluenza virüsü antijen  yapısını değiştirerek salgınlar yapabilmektedir. Havaların soğumasıyla  sonbahar ve kış aylarında yüksek ateşli solunum yolu enfeksiyonlarının  aniden artışı  İnfluenza epidemisi yani grip salgını nedeniyle olur. Salgın 2-3  haftada en yüksek düzeye ulaşır ve 5-6 hafta sürer. Tüm hastane ve sağlık  kurumlarına başvurular artar" dedi.
'AĞIR KOMPLİKASYONLAR ORTAYA ÇIKABİLİR'
Gribin başlangıcından söz eden Yıldız, "Bulaşma enfekte kişilerin virüs taşıyan solunum salgılarının damlacık yoluyla virüse duyarlı kişiye geçmesi ile olur. Hastalığın kuluçka süresi:1-3 gündür. Gripte görülen belirtiler ateş, kuru öksürük, kas-eklem ağrıları, kırgınlık ve yorgunluk halidir. Enfekte kişiler grip belirtilerinin başlamasından bir gün önce ve yedi gün sonrasına kadar bulaştırıcıdır. Yaklaşık olarak 1-2 haftalık bir sürede destek tedavisi ile tamamen iyileşme olur ancak yaşlılar,çocuklar ve kronik hastalığı olanlar gibi duyarlı gruplarda pnömoni yani zatürre gibi ağır komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bu kış hava yollarının ağır seyretmesi, yağmur ve soğuk havaların uzun sürmesi nedeniyle grip salgını belirgin olarak seyretmekte" diye konuştu. 
'TEMAS SINIRLANDIRILMALI'
Hastalıktan korunmak için yapılması gerekenleri aktaran Yıldız, "Hasta kişiler ile yakın temastan kaçınmalı, grip benzeri bir hastalık geçirildiğinde evde istirahat etmeli, hastayken, hastalığı bulaştırmamak için mümkün olduğunca diğer insanlarla temas sınırlandırılmalı ve aksırma, öksürme esnasında burun ve ağız kağıt mendille kapatılmalıdır. Sabun ve su ile eller sık sık yıkanmalı bulaşma yollarından olan ağız,burun ve gözlere kirli ellerle temas etmekten kaçınmalıdır. Vücut direncinin güçlenmesi için düzenli uyku ve su içmeye özen göstererek, sigaradan uzak durulmalıdır.Genel durum bozukluğu, balgam, nefes darlığı gibi şikayetler olması durumunda mutlaka hekime başvurulması gerekmektedir" dedi.
Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2019, 18:51
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107