banner129

Bu yiyecekleri yemeden önce bir kez daha düşünün

Yemeden önce iki kez düşünmeniz gereken ve günlük hayatımızda da kolaylıkla bulunan zararlı 17 yiyeceği sizler için bulduk.

Bu yiyecekleri yemeden önce bir kez daha düşünün
Dünyada yemeden önce düşünmeniz gereken birçok tehlikeli yiyecek var. Üstelik bunların çoğu her yerde bulunan yaygın yiyecekler. İşte dünyanın en tehlikeli yiyecekleri.
YER FISTIĞI: En tehlikeli yiyeceklerden biri olduğuna inanmak zor olsa da, dünyada milyonlarca insanın ölümcül fıstık alerjisi var. Yer fıstığı, alerjide ölüm oranı en yüksek olan gıda.
FİLİZ:

Sebze ve meyvelerin her zaman sağlıklı olduğunu düşünürüz. Ancak filizlenmiş gıdalarda salmonella, E.coli ve listeria gibi salgın hastalıklara yol açan bakteriler olabilir.
SOSİS: Sosis, 10 yaşın altındaki çocukların boğulma nedenleri arasında ilk sırada bulunan yiyecek. Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsüne göre günde bir sosisli sandviç, kolon kanseri riskini yüzde 20 artırıyor.
AKE MEYVESİ:

Jamaika'nın ulusal meyvesi olan Ake, uygun şekilde yetiştirilmediğinde toksin açısından çok zengindir. Jamaika istifrası adlı hastalığa yol açar. Yoğun karın ağrısı ve kusma ile başlayan bu hastalık; dehidrasyon, koma ve ölüme kadar gidebilir.
DOMATES: En masum sebzelerden biri olarak düşündüğümüz domatesin sapları ve yaprakları ölümcül derecede toksin içerebilir. Domates yaprakları kaynatılarak yapılan bitki çaylarından ölen insanlar raporlanmıştır.
YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER: Tıpkı filizler gibi; marul, lahana, ıspanak gibi büyük yeşil yapraklı sebzelerde de yüzlerce virüs ve bakteri tespit edilmiştir. Bu tür sebzeleri sirkeli suyla iyice yıkamaya devam.
MANYOK:

Ülkemizde çok yaygın kullanılmasa da, bu bitki yüksek derecede siyanür içerebilir ve bu ölümcül olabilir.
 KİRAZ: Tıpkı elma ve şeftali gibi siyanür içeren kiraz; aşırı şekilde tüketildiğinde kusma, böbrek yetmezliği ve ölüme yol açabilir.
HİNT YAĞI:

Bizde daha çok kaş kirpik bakımı için kullanılan Hint yağı, kabızlığa çare olarak da gösteriliyor. Ancak tüketmeden önce çok zehirli olduğunu bilmekte fayda var. Hint yağı üretiminde çalışan işçilerde bulantı, ishal ve hipertansiyon görülmektedir.
 FUGU (BALON) BALIĞI:

Japonya'da ısrarla tüketilen bu balık, dünya üzerindeki en zehirli yiyecek. Tek bir balık, 30 kişiyi öldürecek güçte. Sadece dişisi zehirli olan bu balık, uzman bir şef tarafından zehrinden arındırılmazsa sonuç kaçınılmaz. İstatistiklere göre Japonya'da 1887-1978 arasında tam 6 bin 925 kişi, yani yılda ortalama 75 kişi bu yemek yüzünden hayatını kaybediyor.
YILDIZ MEYVESİ:

Böbrek sorunu olanlar için ölümcül seviyede tehlikeli bir meyveden bahsediyoruz. Bu meyvenin sadece 100 mililitresi nörotoksine dönüşüyor; beyin ve sinir sistemini çökertiyor.
KAYISI ÇEKİRDEĞİ: Meyveler çoğu zaman yararlıdır ama çekirdekleri ve onların içindeki tohumları için aynı şeyi söyleyemiyoruz. Kayısı çekirdeğinin içindeki badem diye adlandırılan tohumun hidrojen siyanür içerdiğini biliyor muydunuz? Ülkemizde ve dünyada badem yiyerek ölenlerin haberlerine sıkça rastlamak mümkün.
DURİAN:

Güneydoğu Asya'da çok popüler olan bu meyvenin özünde bazı zehirli tohumlar yer alıyor. Özellikle pişirilmeden yenildiği zaman alkol zehirlenmesine benzer etkiler gösteren sonuçları var.
MÜRVER:

Mürver olgunken ve doğru pişirildiğinde tamamen zararsız bir meyve. Ancak bu da yeterli değil. Tohumları, yaprakları ve dalları tamamen ayıklanmalı. Aksi takdirde yoğun bir ishale sebep olacak siyanür ile karşı karşıya kalabilirsiniz ki bu durum ölümcüldür.
MİKRODALGA FIRINDA PATLATILAN MISIR: Bu pratik olarak gözüken atıştırmalık gözüktüğü kadar masum değil. Birlikte geldiği poşetin içindeki kimyasallarla mısırın içindeki bazı aromaların birleşimi ile ölümcül sonuçlar ortaya çıkabiliyor.
ÇİĞ KAJU: Kaju çok yararlı ve özellikle çiğ olarak tüketildiğinde mükemmel bir besin kaynağı olarak gösteriliyor. Ancak siz siz olun dalından kopardıktan sonra "çiğ kaju yararlı" deyip yemeyin. Çünkü bu halinin çeşit çeşit zehir içerdiği biliniyor. Marketlerde gördüğümüz çiğ kaju ise buhar ile özenle temizlendikten sonra raflara geliyor.
ÖLÜM ŞAPKASI (MANTAR):

Çok fazla ölümcül mantar türü olmasına rağmen ölümle ismi anılan bir kaç mantardan bir tanesi bu tür. Yenmesi durumunda 6-12 saat içinde ani ishal, sıvı kaybı, vücut ısısının dalgalanması ile birlikte ölüm ortaya çıkıyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2019, 12:48
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107