banner84

Diseksiyonun tedavi metodu hayat kurtardı

Kalp krizi şüphesiyle hastaneye  giden Avcı, aort damarı yırtığı teşhisinin ardından Alanya Anadolu Hastanesi’nde geçirdiği başarılı bir ameliyatın ardından sağlığına kavuştu.

Diseksiyonun tedavi metodu hayat kurtardı

Haber Merkezi

Türkiye’de yılda 8 bin kişide görülen aort damarı yırtığı (diseksiyon), hastaların yüzde 50’sinin hastaneye ulaşamadan hayatını kaybetmesine, yüzde 25’inin de ameliyata giremeden ölmesine neden oluyor. Zorlu bir işlem olan diseksiyonun tedavisinde çoğunlukla hastalara acil müdahale edilmesi gerekiyor.

KAN DOLAŞIMI DURDURULARAK AMELİYAT EDİLDİ

Gazipaşa’da 46 yaşındaki Halil Avcı isimli vatandaş, şiddetli göğüs ağrısı şikayetiyle Gazipaşa Devlet Hastanesi’ne başvurdu. Oradan Alanya Özel Anadolu Hastanesine kalp krizi şüphesiyle yönlendirilen Avcı’ya yapılan tetkiklerin ardından diseksiyon tanısı kondu. Durumunun ciddi olduğu öğrenilen hasta acilen ameliyata alındı. Ameliyatta diseksiyonun tedavi yöntemi ile vücut ısısı 14 dereceye kadar soğutulup, hiçbir kan dolaşımı yokken 2 saatlik dolaşımsız şekilde ameliyatla yaşama tutundu.  Zorlu bir ameliyat olmasına karşın Kalp ve Damar Cerrahı Op. Dr. İlyas Kultayev ile Op.Dr. Nurzhan Narymbetov'un ekibi sayesinde başarılı bir ameliyatla hasta oluşabilecek kötü sonuçlardan kurtulmuş oldu.

Avcı, bir süre hastanede gözetim altında tutulduktan sonrasında sağlıkla taburcu edildi. Sağlığına kavuşan Avcı, doktorları Op.Dr. İlyas Kultayev ile Op.Dr. Nurzhan Narymbetov ve tüm Anadolu hastanesi çalışanlarına teşekkür etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107