banner84

Dört bir yanı delta sardı

Delta kabusunun yaşandığı Alanya'da yayılım hızıyla birlikte iyileşme süresi de uzuyor. Alanya'da son 1 haftada covidden ölen sayısı 43'e ulaştı. Yoğun bakımda yatan hasta ise 35. Yoğun bakımda yatan hastaların aşısız olduğu belirtilirken, ilçe nüfusunun yüzde 30'u henüz aşı yaptırmadı

Dört bir yanı delta sardı

Alanya Posta Medya ekibi, Alanya'nın koronavirüs salgınındaki haritasını çıkardı. İlçenin koronavirüs salgınındaki son durumu derleyen Posta Medya, ağırlaşan tabloyu gözler önüne serdi. Alanya'da 1 gün içerisinde Covid şüphesiyle 900 hasta hastaneye başvuruyor. Özellikle delta varyantının görüldüğü ilçede yayılım hızı artarken, varyant nedeniyle iyileşme süresi de uzuyor. 

COVİD'E 43 KURBAN
Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre Antalya, Türkiye'de en çok aşılamanın gerçekleştirildiği 10 il arasında yer aldı. 333 bin 104 nüfusu bulunan Alanya’nın ise yüzde 70’i ilk doz aşısını yaptırdı. Yüzde 30'u ise henüz hiç aşı yaptırmadı. İlçede son bir haftada 36’sı Alanya’dan olmak üzere  43 kişi koronadan vefat etti.

YOĞUN BAKIM KAPASİTESİ ARTTI
Son zamanlarda vakalarda düşüş yaşandığını belirten Aldemir, bu düşüşün anlamlı bir düşüş olmadığını söyledi. Aldemir, "Vaka sayıları biraz düşmeye başladı ama çok anlamlı bir düşüş var diyemeyeceğim. Şu anda Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yatak kapasitesi arttırıldığı için yoğun bakımımızda bir sıkıntı yok. Hastanın ihtiyacı olup da yoğun bakıma yatamayan hastamız yok. Yoğun bakımda da tahminen 30-35 kişi vardır" diye konuştu.

‘YOĞUN BAKIMDAKİLER AŞISIZ’
Aşı olan vatandaşların hastalığı hafif atlattığını dile getiren Aldemir, "Vatandaşlardan en büyük ricamız herkes aşılarını olsun. İki doz aşısını olanlarda hemen hemen hiç hastaneye yatan yok. Olsa bile çok hafif seyrediyor. Yoğun bakıma düşenlerin hepsi aşı süresini veya aşıyı geçirmiş olanlar" dedi.

‘BİR DOZUN ANLAMI YOK’
Aşıların tamamlanması noktasında da uyarıda bulunan Aldemir,"’Bir dozun bir anlamı yok. En az iki doz hatta geldiyse 3.dozu da yaptırmak gerekiyor.  Şu anda en büyük hedefimiz aşı. Toplumu iyi aşılayabilirsek zaten hastaneye yatışlar azalacak. O zaman da sıkıntımız büyük ölçüde gidecek. Bunun yanı sıra kurallara da dikkat etmemiz gerekiyor.  Maske,mesafe, hijyen çok önemli" diye konuştu.

YÜZDE 30’U AŞI İLE HİÇ TANIŞMADI
Alanya'da bir dozunu yaptıran kişi oranının yüzde 70 olduğunu belirten Aldemir, ’’Nüfusumuzda aşılanma oranını %70'in üzerine çıkarmamız lazım. Toplumun %70’i aşılı olursa o zaman bağışıklıktan bahsedebiliriz. En az iki doz yaptırmış kişilerin sayısını arttırmamız lazım. Bunun yanı sıra bir de hiç aşıya gelmeyen bir grup var. Alanya'nın %30’u daha aşı ile hiç tanışmadı’’ dedi. –Özlem KAYGUSUZ
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157