banner129

Elinde negatif Covid-19 testi bulunmayan yolcular uçağa binemeyecek

Türkiye’den Antalya, Muğla, Aydın ve İzmir’i seyahat kısıtlamasının dışına çıkaran Almanya, Türkiye’ye ve Türkiye’ye gelen turistlere birtakım yükümlülükler getirdi. İki ülke arasında yapılan mutabakatın işleri daha da zorlaştırabileceği belirtiliyor.

Elinde negatif Covid-19 testi bulunmayan yolcular uçağa binemeyecek

Türkiye’nin 4 turizm şehrine dönük seyahat kısıtlamasını kaldıran Almanya, Türkiye’den dönen tüm yolculara negatif test zorunluluğu getirdi. İki ülke arasında yapılan mutabakata göre, konuyla ilgili sorumluluk Türkiye’de olacak. Türkiye, elinde negatif Covid-19 testi bulunmayan yolcuları uçağa bindirmeyecek. Diğer yandan, test sonucu pozitif çıkan yolcular Türkiye’de karantinaya ya da tedavi altına alınacak.

Harfi harfine uyulması koşuluyla

Alman Dışişleri Bakanlığı sayfasında, ‘’Türkiye’ye zorunlu olmayan turistik amaçlı seyahatler konusunda uyarı sürüyor" ifadesine yer verilmekle birlikte, Ege bölgesinde Aydın, İzmir ve Muğla’ya, Akdeniz bölgesinde ise Antalya’ya seyahatlere istisna getirildiği duyuruldu. Bakanlık turizm bölgeleri için bu istisnanın, "Türk hükümetinin kapsamlı turizm ve hijyen konseptine harfi harfine uyulması koşuluyla" kaldırıldığının altını çizdi.

Çok da olumlu değil

Getirilen şartlarla ilgili DW Türkçe’ye değerlendirme yapan Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası (TD-IHK) Yönetim Kurulu üyesi Bahattin Kaya "Bu aslında bu bölgelere seyahat edecek turistlerin karantinada kalmak zorunda olmaları halinde Almanya'daki iş yerleri ile sorun yaşamayacakları, sigortaların da sağlık masraflarını ödeyeceği anlamına geliyor. Ama tabii Türkiye’de test ve karantina zorunluluğu getirilmesi çok da olumlu değil" diye konuştu.

Alman turistler bu riski göze almak istemeyecektir

Türkiye’de test ve karantina zorunluluğunun, Alman turistlerin Türkiye’de tatil yapmaktan caymalarına yol açabileceğini belirten Bahattin Kaya, "Son düzenlemeye göre Türkiye’de yapılan test pozitif çıkması halinde, turistler iki hafta daha Türkiye’de kalmak zorunda. Oysa test Almanya’ya dönüşte yapılsa, pozitif çıkması durumunda turistler evlerinde karantinaya girebilecekler. Türkiye’de kalınması zorunluluğu büyük bir sıkıntı yaratabilir. Turistler hem zaman hem oluşacak ek maliyet nedeniyle bu riski göze almak istemeyecektir. Çünkü Alman turist ‘ben gidersem bir şey olursa iki üç haftalık otel masrafımı kim ödeyecek’ diyecektir. Üstelik diyelim dört kişilik aile, birinin testi pozitif çıktı, aile bölünecek mi?" diye konuştu.

Türkiye’de test ve karantina mecburiyetinin yol açabileceği sıkıntıların Türk ve Alman hükümetleri tarafından gelecek günlerde çözüme kavuşturulmasını umut ettiklerini aktaran Kaya, beklentilerini şu sözlerle aktardı:

Test ve karantina zorunluluğu kaldırılmalı

"Eğer bu sorun aşılırsa en azından Eylül ve Ekim aylarında turistlerin Türkiye’ye gitmesini sağlayabiliriz. Üç milyonun üzerinde burada Türk kökenli insan var, beş milyon üzerinde Türkiye’ye her yıl seyahat eden insanlar var. Seyahat özgürlüğü ve ailevi ilişkiler göz önüne alınarak bir an evvel test ve karantina zorunluluğu kaldırılmalı, Avrupa ülkelerine uygulanan kriterler, Türkiye’ye de uygulanmalı."

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2020, 15:48
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107