banner84

'Erken teşhisle her şey çözülür'

Hayal Başar'la Sağlık Zamanı'nın konuğu olan Kalay, göz sağlığına yönelik çeşitli bilgileri canlı yayında Alanya Posta TV izleyicilerine aktardı. Göz tembelliğinin ve şaşılığın genetik olabileceğini söyleyen Kalay, her hastalığın çözümü olduğunu ancak çözüm için erken teşhisinin önemli olduğunu vurguladı

'Erken teşhisle her şey çözülür'

-Haber Merkezi
Alanya Posta TV'de yayınlanan Hayal Başar'la Sağlık Zamanı'nda göz sağlığına ilişkin tüm detaylar konuşulmaya devam ediyor. Sağlık Zamanı'nın bu haftaki konuğu Lazergöz Tıp Merkezi doktorlarından Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Bülent Kalay oldu. Göz tembelliği ve şaşılık üzerine konuların konuşulduğu programda Kalay, hastalıklara ilişkin en önemli unsurun erken tespit olduğunu vurguladı.
'GÖZ TEMBELLİĞİNDE MUAYENE ŞART'
Göz tembelliğinin hipermetrop olan hastalarda daha fazla görüldüğünü söyleyen Kalay, "Hipermetroplarda daha fazla görülüyor. Yüksek miyoplarda da olabiliyor ama daha çok hipermetrop olanlarda veya yüksek astigmatizimi olanlarda daha fazla göz tembelliği görebiliyoruz. 40 yaşında fark eden bile olabiliyor. Bir gözünü kapatması gerekiyor anlayabilmesi için. Tabii ki yapılması gerekenleri de anlatacağız toplum sağlığı ile ilgili çok önemli bir konu. İki göz açık yaşadığımız için normal hayatınızda hiç anlamıyorsunuz. Biz muayene sırasında söylediğimizde şok olan çok fazla hastamız oluyor. Hatta bize çok fazla geliyor ehliyet almaya gittiği zaman öğreniyor. Geç fark edilebiliyor. O yüzden muayene şart" dedi.
GÖZ TEMBELLİĞİ GENETİK OLABİLİR
Göz tembelliğinin doğuştan olabileceğini söyleyen Kalay, "Doğuştan göz tembelliği oluşabilir. En geç 1 yaşına kadar bir muayene iyi olur. Cihazlarımızla biz tespit edebiliyoruz. En az 1 yaş burada anlaşılır, yoksa göz tembelliği olmayacaktır. Ailede varsa zaten göz tembelliği kesinlikle baktırılması gerekiyor" dedi.
FOTOĞRAFLARDAKİ KIRMIZI GÖZ SAĞLIKLI GÖZÜN KANITI
Kalay, "Mesela bazen fotoğraflarda kırmızı göz görülür bazı kişilerde. Aslında bu sağlıklı bir göz olduğunun kanıtıdır. Çünkü retina tabakasından güzel bir şekilde ışık geçmiş ve geri gelmiştir" dedi.
TEDAVİDE GÖZLÜK ÖNEMLİ
Uygun gözlük verilerek tedavi edildiğini söyleyen Kalay, "Tedavide ilk olarak uygun bir gözlük veriyoruz. Uygun bir gözlük verdikten sonra da kapama yapıyoruz. Altın standart budur. Yaşına göre belli sürelerde günde belli bir saatte kapama yapılır ve tembel gözün gelişmesini sağlanır. Tabii bunun için en uygun yaş ne kadar erken teşhis konursa o kadar iyi. Halk arasında '7 yaşından sonra bunun tedavisi yoktur' diye bir algı var ama böyle bir şey yok. 15 yaşında da bu hastalık üzerinde uğraştığımız hastalarımız oldu, vazgeçmeyerek, iyi sonuçlarda aldık" diye konuştu.
ERKEN TESPİT ÖNEMLİ
Şaşılıktan da bahseden Kalay, "Göz normalde paralel bakar, bu paralelliği sağlayan da gözümüzün etrafındaki 6 tane kas ve beyin. Beynin merkezleriyle bunun bozulması durumunda gözüm paralelliğini kaybetmesi durumunda şaşılık olur. İçe kayma dışa kayma yukarı veya aşağıya kayma gibi oluşuyor. Tabii ki tedavisi mümkün. Tabii ki erken tespit edilmesi önemli. Acil olanı var, beklenebilecek olanı da var. İçe kayma olursa ameliyat edilmesi gerekebilir. ideal olarak 6 aylıkken tespit edilebilir" şeklinde konuştu. 
TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Göz kaymasının çeşitli tedavi yöntemlerinin olduğunu söyleyen Kalay, "Göz kaymasının tedavisi tipine göre gözlük, cerrahi ya da birtakım egzersizlerle tedavi ediliyor. Muayene ile bunu belli ediyoruz. Bazı durumlarda yaş önemi ortaya giriyor" dedi.
GENETİK FAKTÖRLER ETKİLİ
Şaşilığın genetik faktörlerden dolayı olabileceğini ifade eden Kalay, "Şaşılık bazı genetik faktörlerle olabilir.  Tranvalarda buna sebebiyet verebilir. Oradaki bir mekanizmanın beyinle görme merkezleri ile kaslar arasındaki iletişimde bir bozukluktan kaynaklanır. Kırma kusurları varsa bu sebeple de olabilir. Erken teşhisle her şeyin çözümü mümkündür" dedi.
'BU BİR HASTALIK'
Göz sağlığı için telefona yakından bakılmaması gerektiğini belirten Kalay, "Bu çok önemli bir konu. Ayrıca tartışma konusu olabilecek derecede. Çağımızda telefon ve tablet yakından bakma hastalığı var. Hem de çok fazla yakından bakmak. Bu yapılan yanlış miyopa neden olur. Hiç kimse 15 santimden bakmasın, 35 yada 40 santimden baksınlar" dedi.

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107