banner84

Güneş çarpmasına dikkat

Yaz mevsimin gelmesiyle birlikte sıcaklarda artamaya başladı. Sıcakların artmasıyla birlikte yazın görülen güneş çarpması, böcek sokmaları gibi rahatsızlıklarda gün yüzüne çıktı.

Güneş çarpmasına dikkat

 Özellikle bu güzel günlerde görülen rahatsızlıklar ise en çok çocukları tehdit ediyor. Bu sorunlara karşılaştığınızda ne gibi önemli noktalara dikkat etmek gerekiyor?
 
Yaz mevsimi özellikle çocuklar için gönüllerince koşup eğlenme, denizin ve güneşin tadını çıkarması anlamına geliyor. Ancak Güneş, havuz, deniz derken, her gün uzun süre güneş ışınlarına maruz kalan çocuklar, aşırı sıcaklar nedeniyle beklenmedik hastalıklara yakalanabiliyor. Alanya Devlet Hastanesi Başhekimi Tevfik Yazan, çok sıcak havalarda ve günün belli saatlerinde güneş altında uzun süreli kalınmasının çocuklara zarar verebileceği konusunda ebeveynleri uyardı.
Yazın özellikle denizde veya havuzda ya da sokakta oynayarak tatilin keyfini çıkaran çocuklar için günün en tehlikeli saatinin güneş ışınlarının dik geldiği zamanlar olduğunu söyleyen Başhekim Yazan,” Özellikle öğle vakti, güneş ışınlarının dik geldiği zamanlarda güneş çarpmaları sıkça meydana gelmektedir. Aşırı sıcaklarda, beden ısısını ayarlayan mekanizmanın bozulmasına bağlı olarak gelişen çarpmaları, daha çok çocuklarda görülen tipik bir yaz hastalığı olarak bilinmektedir. Güneş çarpmaları riskinin rüzgarsız günlerde arttığını unutmamak gerekir" dedi.

YÜKSEK ATEŞ GÜNEŞ ÇARPMASINA İŞARET OLABİLİR

Güneş çarpması hakkında bilgi veren Başhekim Yazan, baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, aşırı yorgunluk ve halsizlik fark edildiğinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiğini söyledi. Yazan ayrıca böyle bir durumda karşılaşıldığında ilk yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi. Yazan,” Çocuklarda yada yetişkinlerde bahsettiğim belirtiler görülüyorsa hemen serin bir yere geçiniz ve su başta olmak üzere bol bol sıvı tüketmesini sağlayın. Ayrıca gerektiği takdirde ağrı kesicide alınabilir” ifadelerini kullandı.

ÇOCUKLARI GÜNEŞ ALTINDA BIRAKMAYIN

Güneş dik geldiği zamanlar olan 10:00-15:00 saatleri arasında çocukların güneş altında bırakılmaması gerektiğini belirten Yazan, çocukların korunmasını sağlayacak önerilerde bulundu. Başhekim Yazan,” Özellikle güneş ışınların dik geldiği saatlerde çocuklara şapka ve tişörtler giydirin. Ayrıca güneş koruyucu kremleri kullanın. Ancak çocuklara koruyucu kremleri güneşe çıkmadan yarım saat önce sürülmelidir. 6 aydan küçük bir çocuk var ise koruyucu krem sürmek yerine elbise ve gölgelik oluşturun. Bebeği gölgede bırakmak daha faydalı olacaktır” dedi.


 

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2015, 16:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107