banner129

Hamileler yaz aylarında nelere dikkat etmeli?

Alanya Anadolu Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Tevfik Hacıhamdioğlu yaşanan sıcak günlerle birlikte hamilelerin bu süreci nasıl geçirmesi gerektiğini açıkladı. Hacıhamdioğlu hamilelikte sıcaklığın çok önemli bir rolü olduğuna dikkat çekti 

Hamileler yaz aylarında nelere dikkat etmeli?

- Özgür YILMAZ
Artan sıcaklık ve nemden en çok etkilenenler çocuklar, yaşlılar ve hamileler. Özellikle hamilelerin sıcak yaz aylarında dikkat etmesi gereken noktaları ise Alanya Anadolu Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Dr. Tevfik Hacıhamdioğlu Posta Meyda'ya anlattı. Hacıhamdioğlu, gebelerin beslenmelerine dikkat etmeleri uyarısında bulundu. Hacıhamdioğlu, “Gebeler öncelikle beslenmelerine dikkatli olmaları gerekiyor. Az az sık bir şekilde yemeleri gerekiyor. Sulu gıdaları artırmaları gerekiyor. Günde en az 2 litre sıvı gıda almaları lazım. Yiyecekleri gıdalarda her şey taze olmalı, beklemiş gıdalarda yaz mevsiminde bakterilerin üremesi çok kolay olduğu için bağırsak enfeksiyonları, sindirim sistemi rahatsızlıkları çok görülüyor. Bilhassa dışarıda yiyecekleri gıdalarda pişmemiş gıdalarda bozulmamış olmalarına dikkat etmeleri lazım. Sıcaklar aynı zamanda tansiyon düşüklüğü, terleme ile birlikte elektrolit kaybına da neden olmaktadır. Bu yüzden sıvı gıdaların çok alınması gerekiyor. Sıcak havalarda dışarıya çıkılmaması gerekiyor. Sıcağın en çok görüldüğü güneş ışınlarının dik geldiği zamanlarda gebelerin evden ayrılmamaları lazım. Serin havalarda sabah erken saatlerde ya da akşamüstü dışarı çıkmamalılar. Denize de havuza da girebilirler. Yalnız havuzda bazı kimyasallar var, bakteri üremesini önlemek için. Bu kimyasallar vücut için zararlı olabilir. Gebelerde bu yüzden havuzdan çıktıkları zaman duş almayı ihmal etmesin. Üzerlerindeki kıyafetleri hemen değiştirsinler. Yani gebelerin denize ve havuza girmesi yasak değil. Ancak dikkat edilmesi gerekiyor. Yüzmeyi, Yürümeyi zaten tavsiye ediyoruz. Çünkü bu hem doğum için gerekli hem de vücut fonksiyonlarını düzenlemesi açısından önemlidir” dedi. 
“SOL TARAFINIZA DOĞRU YATIN”
Dr. Hacıhamdioğlu ayrıca hamilelik döneminde istirahat etme ve seçilen giysilerin de rahat bir gebelik dönemine etkisinin olduğunun altını çizdi. Hacıhamdioğlu, “Hamilelerde giyim konusu da önemli hafif ve pamuklu giyecekler giymeleri gerekiyor. Sıkıcı, boğucu giyecekler vücut üzerinde olumsuz etkisi olacağı için tercih edilmemeli. Ayrıca kendilerini çok yormasınlar. Fazla ayakta kalmamalılar, istirahat esnasında ayaklarını uzatarak dinlenmeleri gerekiyor, dolaşımı yavaşlatmaları için. Eğer yaptırabiliyorlarsa masajda yapılırsa gebeler için son derece faydalıdır. Çünkü gebelerde kramplar çok fazla görülüyor, bu kramplar ve kasılması kasılmalarda gebeyi ileri derecede rahatsız eder. Ayrıca gebelerin sol taraflarına doğru yatmalarını tavsiye ediyoruz. Çünkü sola yattıkları zaman bebeğe giden kan miktarı artıyor ve çocuğun beslenmesi daha iyi oluyor. Sırtüstü yattıkları zaman vücudun arka tarafında bulunan bir damara baskı yaparak tansiyon düşüklüğüne neden oluyor. Bu da genellikle bebeğe daha az kan gitmesine sebep oluyor. Sıcak yaz günlerinde kendilerine azami şekilde dikkat etmeleri lazım. Ayrıca tuzlu yiyeceklerden uzak durmalılar. Çünkü vücutta su tutulmasına sebep olduğu için elde, ayakta ve tüm vücutta ödem meydana gelir. Vücuttaki ödem de gebelerin günlük aktivitesini olumsuz etkiler” ifadelerine yer verdi.

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107