banner84

Hayat mucizesini Anadolu’da buldu

Alanya’da Luice Popelkova, Kalp ve Damar Cerrahisi doktorunun da zor rast geleceği bir hastalıkla Anadolu Hastanesi’ne geldi. Hastaneye her biri ölümcül olan ve bir insanda ard arda görülmesi zor olan hem akciğerde hem sağ bacak damarında pıhtı şikayetiyle başvurdu. Mucizenin gerçekleştiği tedavide hasta evine sağlıklı bir şekilde döndü.

Hayat mucizesini Anadolu’da buldu

-Haber Merkezi

36 yaşındaki Luice Popelkova, Alanya Anadolu Hastanesi Acil Servisi’ne akciğerine pıhtı atılmış şekilde şok durumunda getirildi. Yapılan tetkiklerde hastanın bacak toplar damarlarından akciğerine yoğun pıhtı atmış olduğu saptandı. Alınan bilgiye göre akciğere yoğun pıhtı atan hastaların yüzde 50'si 1 saat içerisinde kaybediliyor. Toplardamarlarda pıhtı oluşması ve emboli şeklinde akciğere gitmesi durumunda her 3 hastadan 1’inin kaybedilmesi anlamına geliyor.

ANİ ÖLÜMLERE NEDEN OLABİLİYOR

Pulmoner Emboli dünyada da önemli ölüm nedenleri arasında gösteriliyor. Bir damardan veya kalpte oluşan pıhtıdan kopan bir parçanın başka bir organa gitmesi olarak tanımlanan embolide kalpten kopan pıhtı parçacıkları, atardamar sistemi ile beyine veya bacaktaki atardamarlara gidip o bölgede tıkanıklık oluşturabiliyor. Bunun sonucunda beyin damarlarının tıkanması felce, bacak damarlarının tıkanması ise kangrene yol açabiliyor. Pıhtıların sadece akciğer damarlarına giderek bu damarları tıkaması da söz konusu olabiliyor. Pıhtı yoğun ise akciğerlerin oksijenlenmesini ciddi şekilde bozuyor ve ani ölümlere neden olabiliyor.

TEK VÜCUTTA BİRÇOK ÖLÜMCÜL HASTALIK BİR ARADA

Lucie Popelkova'nın toplardamarında bulunan pıhtı (DVT) da yoğun olduğu için akciğere kadar gittiği öğrenildi. Akciğere giden pıhtı kalpte doğuştan olan deliği geçerek sağ bacak damarını ve sonrasında sağ böbrek damarını tıkadı. Çok nadir görülen bu durumun ''Paradoks emboli'' olarak adlandırıldığı öğrenilirken, ayrı ayrı her birinin önemli ölümcül sebepler içerdiği hastalıkların tek bir hastada ard arda görülmesi oldukça nadir bir durum olduğu ifade edildi. Bununla birlikte çoğu Kalp ve Damar Cerrahisi doktorunun rast gelmeyeceği nadir bir durum olduğu belirtildi.

Anadolu Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi ekibinin acil yapılan modern tıbbi müdahalesi ve hastanın yaşama isteği sayesinde Lucie Popelkova, sağlığına kavuşarak bir mucizeyi gerçekleştirdi ve hastaneden sağlıklı bir şekilde evine döndü.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107