banner84

Kadavradan ikinci rahim nakli Alanyalı kadına

Türkiye'nin ikinci rahim nakli, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde yaklaşık 40 kişilik ekip tarafından, 8 saat süren operasyonla 32 yaşındaki Alanyalı kadına yapıldı.

Kadavradan ikinci rahim nakli Alanyalı kadına

Türkiye'nin kadavradan ikinci rahim nakli Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde gerçekleştirildi. Prof. Dr. Ömer Özkan ve Prof. Dr. Özlenen Özkan başkanlığındaki 40 kişilik ekip tarafından gerçekleştirilen ameliyat saat 04.30'da başladı. Türkiye'nin kadavradan ikinci rahim nakli Alanya'da yaşayan doğuştan rahim yokluğu yaşayan, 11 yıllık evli ve 5 yıldır nakil bekleyen 31 yaşındaki Havva Erdem'e gerçekleştirildi. Prof. Dr. Ömer Özkan ve Prof. Dr. Özlenen Özkan ile Prof. Dr. Bülent Aydınlı, anestezi uzmanı Necmiye Hadimioğlu ve organın bağışlanmasında aileyle görüşme yapan AÜ Organ Nakli Koordinasyon Birim Sorumlusu öğretim görevlisi Nilgün Bilal'in de aralarında bulunduğu 40 kişilik bir ekip tarafından gerçekleştirilen nakil ameliyatı 8 saat sürdü.  Vericinin 37 yaşında olduğu ve Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde beyin ölümü sonrasında yakınlarının bağış yaptığı belirtildi.

'ÇOK MUTLUYUZ'
Yaklaşık 8 saat süren operasyonun ardından gazetecilere açıklama yapan Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan, güzel bir haberi paylaşmak için toplandıklarını, Türkiye'nin ikinci rahim naklini yapmaktan mutluluk duyduklarını söyledi. İlk rahim naklini 2011'de Derya Sert'e yaptıklarını, bebeği kucağına almasının 9 yıl sürdüğünü hatırlatan Özkan, "8 saat süren bir operasyonla ikinci rahim naklini yaptık. Çok mutluyuz." dedi.

'İNŞALLAH KISA SÜREDE ÇOCUĞUNU ELİNE ALMASINI BEKLİYORUZ'
Prof. Dr. Ömer Özkan ise daha önce Derya Sert'e yaptıkları nakille motive olduklarını, onun cesaretiyle ikinci nakli gerçekleştirdiklerini dile getirdi.
İlk kadavra nakillerinin, dünyada birçok yerde bu tür ameliyatların olmasını sağladığını anlatan Özkan, bunun mevzuat gerektirecek işler olduğunu bildirdi. Büyük bir ekiple operasyonun gerçekleştirildiğini aktaran Özkan, şunları kaydetti: "Dün gece itibarıyla başladı. Sağlık Bakanlığı ekibine teşekkür ederiz. Vefat eden kişinin dokularının nasıl faydalı olunacağına dair inanılmaz bir yarış oldu. Birçok insana can oldu, hastamıza umut oldu. Rahim nakiller dünyada yavaş yavaş yapılmaya başlandı. İnşallah rahim nakilleri gündemde yerini alacak. Çok riskli bir ameliyat. Karaciğer, kalp, akciğer nakli gibi hayat kurtarıcı değil ama evli olup da çocuk sahibi olunması için önemli. Evliliklerini buna bağlayan aileler, kabul edilişler de var. Sonuçta bunun da klinik bir gerçek olduğu anlaşılıyor. Güzel şeyler olduğunu düşünüyoruz. 11 yıl içinde 12. kompozit doku naklimizi yaptık. Bu kadar sayıda dünyada yapan başka bir merkez yok. İnşallah kısa sürede çocuğunu eline almasını bekliyoruz. Derya'daki süreçten daha hızlı olacaktır. İlk kadavra nakli yaptığımız Derya'dan tecrübe edindik, muhtemelen daha erken gebelik olacak ve bununla süreç ilerleyecek."

"BÖBREK NAKLİ BEKLEYEN HASTA SAYISI KADAR FAZLA"
Özkan, hastanın motive olduğunu belirterek, "Ummadığınız kadar rahim nakli bekleyen hasta var. Böbrek nakli bekleyen hasta sayısı kadar fazla. Dünyanın her tarafından talep var." dedi. Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nasuh Utku Doğan ise daha erken dönemde bebekle ilgili güzel haberler vereceklerin anlattı. Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmiye Hadimioğlu da hastanın bugün en geç yarın normal servise alınacağını, durumunun iyi olduğunu belirtti. Organ Nakli Merkezi Koordinatörü Nilgün Bilal ise bağışlanan organlar sayesinde 7 can kazandıklarını söyledi. Bağışın önemine işaret eden Bilal, "Bağışını yapan aile, "Organ bağışını gönülden yaptık, hayat verdik. Rahim bağışı da bizi mutlu etti, bir neslin başlamasına sebep olduk" dediler. Gerçekten bağışlar çok önemli." dedi.

İLK RAHİM NAKLİ DERYA SERT'E YAPILMIŞTI
Rahmi olmadığı için hamile kalamayan Derya Sert'e 23 yaşındayken, yine Prof. Dr. Ömer Özkan'ın başkanlığındaki ekip tarafından 8 Ağustos 2011'de 7 saat süren operasyonla kadavradan rahim nakledilmişti. Sert, tedavilerin ardından geçen yıl hamileliğin 28. haftasında 760 gram ağırlığında erkek bebek dünyaya getirmişti. -Haber Merkezi
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157