banner129

Kalp ağrısına şemsiye yöntemi

“Kalbimde ağrı var” şikayetiyle gittiği hastanede Emine Kuril’e “Kas ağrısı” teşhisi konuldu. Bu ağrının devam etmesi üzerine başvurduğu Memorial Antalya Hastanesi’nde kalbinde delik olduğu anlaşılan Kuril’e, Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Nuri Cömert tarafından şemsiye yöntemi uygulandı.

Kalp ağrısına şemsiye yöntemi
 Emine Kuril’in kalbinde bulunan 2 santimetre çapındaki delik, iğne deliği büyülüğündeki bir noktadan kalbine ulaşılarak şemsiye yöntemiyle kapatıldı.

 

İşlem sonrası normal yaşam

2 çocuk annesi Emine Kuril kendisine uygulanan işlem sonrasında “Sanki sadece uykudan uyanmış gibi hissediyorum” dedi. İşlem sonrasında da ağrılı bir süreç yaşamadığını dile getiren Kuril, “Kalbimdeki deliğin kapatılma işlemi sonrası hemen normal yaşantıma geri döndüm. Kalbime yük olan bu delikten bu kadar rahat kurtulabileceğimi tahmin etmemiştim. Ömrümü uzatan doktoruma teşekkür ederim” dedi.

 

Delik kalbe ekstra yük getirir

Kalp deliklerinin genellikle doğuştan gelişebildiğini ifade eden Uz. Dr. Nuri Cömert, kalbinde delik olan kişilerin; göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı veya bazen bayılma hissi gibi şikayetler yaşayabildiğini söyledi. Deliğin çapı, büyüklüğü ve kalpteki yerinin tedavinin planlanması açısından önemli kriterler olduğunun altını çizen Uz. Dr. Cömert,  “Kalp üzerine fazladan bir yük getirdiğine inandığımız deliklerin, cerrahi ya da şemsiye yöntemiyle kapatılması gereklidir” dedi.

 

İğne deliği büyüklüğündeki noktadan şemsiye yöntemi

Kalpteki deliklerin tedavi edilmediği takdirde, kalbin sağ tarafında basınç yaparak kalp yetersizliği ve ciddi ritim problemlerine yol açarak, hastanın beklenen yaşam süresini kısalttığına dikkat çeken Uz. Dr. Cömert, şemsiye yöntemi hakkında şu bilgileri verdi: “Emine Hanım çarpıntı, göğüs ağrısı ve nefes darlığı şikayetleriyle bize başvurdu. Kalp ultrasonografisinde kulakçıklar arasındaki bölgede önemli derecede büyüklükte bir delik tespit ettik. Yerini ve bölgesini belirlemek için yemek borusu yoluyla eko kardiyografi yaparak (TEE)  işlem yapıp yapamayacağımıza karar verdik. Deliğin, cerrahi yerine şemsiye yöntemiyle kapatılmasının daha uygun olduğunu gördük. Hastayı anestezi ile uyutarak ve işlemi yemek borusundan gönderdiğimiz TEE ile takip ederek, sağ kasığından iğne deliği büyülüğündeki bir noktadan girip, şemsiye yöntemiyle kalbindeki deliği kapattık. İşlem sonrası kontrollerinde delikte herhangi bir geçiş olmadığını, kalbin eski normal haline geri döndüğü ve kalbin üzerindeki negatif basıncın kalktığını belirledik.”

 

Vücutta iz bırakmıyor

Şemsiye işleminin ameliyat ile kıyaslandığında hasta için birçok avantajı olduğunu vurgulayan Uz. Dr. Cömert; “Şemsiye yönteminde, hastanın göğüs kafesi veya herhangi bir bölgesi açılmıyor. Kalbine ulaşmak için sadece sağ kasığındaki iğne deliği kadar bir nokta kullanılıyor. Bu da hızlı iyileşme sağlıyor ve hasta normal yaşantısına dönebiliyor. Ameliyat sonrası oluşabilecek uzun yıllar ekstra ilaç kullanımına da gerek duyulmuyor” dedi. Uz. Dr. Cömert işlemin, büyük deliklerde ve çeşitli zor lokasyonlu deliklerin tedavisinde uygun olmadığının da altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 11:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner134