banner129

Kan bağışı çağrısı

Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, yeni tip koronavirüs (COVID-19) sürecinde kan bağışı stoklarında azalma olduğunu söyleyerek, "Türkiye'nin kan stokları yerinde. Kritik stok seviyelerinin üzerindeyiz. Ama ihtiyaç fazla." açıklaması ile vatandaşlara kan bağışı çağrısında bulundu.

Kan bağışı çağrısı

Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, koronavirüsün yaratmış olduğu kaygı ve kısıtlayıcı yaşam dolayısı ile bağışlarda azalma olduğunu ve yaz döneminde ertelenen ameliyatların başlamasıyla birlikte kan bağışına ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Çok fazla ihtiyaç var

Ramazan ayı ile kan bağışı seferberliği başlatıldığını anımsatan Kınık, şunları kaydetti:

"Ülkemizdeki kan stoklarımız tekrar yerine geldi ama COVID-19 salgını nedeniyle ertelenmiş olan ameliyatların yaz döneminde yapılıyor olması normal zamanlara göre kıyaslandığında ihtiyacın daha fazla arttığını gösteriyor. Dolayısıyla kan bağışı açısından yaz ve tatil döneminde farklı bir risk var. Bekleyen ameliyatlar devam ettiğinden ihtiyaç devam ediyor."

Kınık, ihtiyacın fazla olması nedeniyle vatandaşları, Kızılay kan bağışı noktalarına, "kanver.org" adresli internet sitesi üzerinden randevu alarak kan bağışına davet etti.

Randevu ile bağış yapılabiliyor

Randevu alınması halinde 15 dakikada kan bağışının gerçekleştiğine dikkati çeken Kınık, "Şu anda Türkiye'nin kan stokları yerinde. Kritik stok seviyelerinin üzerindeyiz ama ihtiyaç fazla. Kovid-19 gerekçesiyle ertelenmiş ameliyatlar ve ihtiyaç fazlalılığı nedeniyle her gün yaklaşık 8-9 bin ünite kan bağışı almak durumundayız." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2020, 15:41
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107