banner84

Ramazan ayında idrar yolu enfeksiyonuna DİKKAT

ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Murat Uçar, Oruç tutan vatandaşları böbrek sağlığı açısından yeterli miktarda su tüketmeleri konusunda uyardı.  ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Murat Uçar, Oruç tutan vatandaşları böbrek sağlığı açısından yeterli miktarda su tüketmeleri konusunda uyardı. 

Ramazan ayında idrar yolu enfeksiyonuna DİKKAT

Havaların ısınması ile birlikte vücudumuzun sıvı ihtiyacı da artmaktadır. Ramazan ayında sıvı tüketiminin yeterli miktarda olmaması ise enfeksiyonların barınmasına uygun bir ortam  hazırlayabiliyor. Dr. Öğr. Üyesi Murat Uçar yaz aylarında ve ramazan ayında sıvı tüketiminin sağlık açısından önemine dikkati çekti.

‘İDRAR İLE VÜCUDUMUZDAN İSTENMEYEN MADDELERDEN ARINIYOR’

Uçar:”Ramazan ayında sıvı tüketimi azalmakta, havaların ısınması ile birlikte vücudun sıvı ihtiyacı ise artmaktadır. Böbrek sağlığı açısından sıvı tüketimi önemli bir yer teşkil etmektedir. Bu yüzden günlük 2.5-3 lt  sıvı tüketmemiz gerekmektedir. İdrar ile vücudumuzdan istenmeyen maddelerden arınmaktadır. Yeteri kadar sıvı alınmadığında ise bu işlemin zorlaşmasına bağlı olarak böbrek hastalıkları ortaya çıkmaktadır. Eğer yeterli miktarda  sıvı almazsak, vücudumuzun sıvı ihtiyacını karşılayamazsak başta böbrek yetmezliği olmak üzere böbrek taşı, idrar yolu enfeksiyonu gibi rahatsızlıklara da sebebiyet vermiş oluruz. Bir kişide;  idrar renginde koyulaşma, idrar yaparken yanma, sık sık idrara çıkma, aniden sıkışma hissi,  idrarda kan görülmesi gibi şikayetler ortaya çıkarsa mutlaka bir üroloji hekimine başvurması gerekmektedir” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2019, 15:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107