banner84

Ruslar'da kaygı artıyor

Türkiye’de yeniden hızla artmaya başlayan vaka sayıları, Rusya’da endişeye neden oldu.

Ruslar'da kaygı artıyor

Türkiye’deki koronavirüsü salgınında günlük vaka sayısının yeniden hızla yükselişe geçmesi sonrası Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'ın "Rusya'dan gelen turistler için daha sıkı önlemler alınmalı. Yoksa vaka artışını durdurmak mümkün olmayacak" açıklaması Rus basınında geniş yer buldu. Rus seyahat sektöründe "Türkiye uçuşları yeniden durabilir" kaygısı ortaya çıktı. Ceyhan, sosyal medyadaki paylaşımlarında şunları belirtmişti:
* Toplam vaka ve ölüm sayısı artık günlük verilmediği için AKTİF VAKA SAYISINI hesaplayamıyoruz. Ancak sanıyorum yeniden 100 bini geçti.
* Yani saptayamadıklarımızla birlikte aramızda virus pozitif bir milyondan fazla kişi dolaşıyor ve çok bulaştırıcılar.
* Rusya'dan gelen turistler için daha sıkı önlemler alınmalı. Yoksa vaka artışını durdurmak mümkün olmayacak.
TürkRus’ta yer alan habere göre bu açıklamalar Rusya basınından "yaklaşan tehlikenin işareti" olarak yorumlandı. Hafta sonundan "Türkiye'ye uçuşların yeniden durdurulabileceği" vurgusu yapılan haberler çoğaldı. Son olarak Rusya'nın Ural Bölgsi Turizmciler Derneği Başkanı Mikhail Maltsev, Türk hükümetinin ülkeye gelen Rus turistler için zorunlu karantina uygulamasını tartıştığını söyledi. Haberde, bazı Türk hükümet yetkilileri ve sağlık bakanlığının, sınırların kapatılması da dahil olmak üzere daha da sert önlemler önerdiği yazıldı. Maltsev, "Türk taraı, herhangi bir kısıtlama veya üzüntüye maruz kalmamak için her şeyden önce tüm Rusya'daki Kovid göstergelerinde bir azalma bekliyorlar" dedi. Hem Rusya'da hem de Türkiye'de son günlerde vakalarda yaşanan artış kaygı yaratıyor. -Haber Merkezi
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169