banner84

Sağlığınız için yürüyün

Sağlık Bakanlığı'nın 2014 Yılı Sağlıklı Yaşam ve Hareket Yılı etkinlikleri kapsamında her ayın son pazar günleri geleneksel olarak yaptığı Sağlık İçin Yürüyoruz Etkinliği yapıldı

Sağlığınız için yürüyün

 Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Özlük İşleri Daire Başkanı Mustafa Yılmaz, Sağlık Bakanlığı olarak obeziteyle mücadele çerçevesinde 2 milyondan fazla adım ölçer dağıtıldığını söyledi.

Sağlık Bakanlığı'nın "2014 Yılı Sağlıklı Yaşam ve Hareket Yılı" etkinlikleri kapsamında her ayın son pazar günleri geleneksel olarak yaptığı "Sağlık İçin Yürüyoruz" etkinliği kapsamında İl Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Kurumu personeli ile vatandaşlar Konyaaltı Falezler Varyant üzerinde başlayarak Konyaaltı Belediyesi'ne kadar yürüdü.
Yürüyüşe katılan Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Özlük İşleri Daire Başkanı Mustafa Yılmaz, toplumda obezitenin önlenmesi, düzenli fiziksel aktivite yapılması ve sağlık üzerinde olumlu etkileri konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla bu yürüyüşlerin yaklaşık iki yıldır düzenli olarak yapıldığını söyledi. Sağlıklı bir toplum için obeziteyle mücadelenin şart olduğunu ifade eden Yılmaz, gittikçe ülkemizde de yaygınlaşan ve toplumsal bir sorun haline gelmeye başlayan obezite için insanların daha duyarlı hale gelmesi gerektiğini belirtti. Oturan, yatan veya hareketsiz yaşayan bireylerin çok büyük bir risk altında olduklarının farkına varmaları için bu çalışmaların yapıldığını vurgulayan Yılmaz, kamu çalışanlarını harekete geçirerek başlattıkları ve ev hanımlarıyla sürdürdükleri yürüyüşlerde yeni hedef kitlenin öğrenciler olduğunu belirtti.
Öğrencileri de yürüyüş yapmaya ve spora teşvik etmek amacıyla önümüzdeki günlerde etkinliklerin artırılacağını kaydeden Yılmaz, bu etkinlikler sayesinde toplumda obeziteye karşı çok yüksek oranda bir farkındalık oluştuğunu belirtti.
"Sağlık Bakanlığı olarak obeziteyle mücadele çerçevesinde 2 milyondan fazla adım ölçer dağıtıldı" diyen Yılmaz, bu adım ölçerlerle kişilerin günlük en az 10 bin adım atmasını veya en azından günlük yarım saat yürümesini teşvik etmeyi amaçladıklarını kaydetti. Yılmaz, sadece kendilerinin değil, sivil toplum örgütleri ve derneklerin de bu konuya dikkat çekmelerinin toplum sağlığının geleceği açısında önemli olduğunu vurguladı.
Antalya Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Şube Müdürü Gökhan Gencer de obeziteyle mücadele etkinliklerine Antalya'da aralıksız devam edildiğini bildirdi. Antalya'da da obeziteye karşı farkındalık yaratmak amacıyla yürüyüşler düzenlendiğini anımsatan Gencer, yaz ayının gelmesiyle bu yürüyüş ve etkinlikleri dağlık bölgelere kaydıracaklarını belirtti. Gencer, Antalya'da 25 bin adım ölçer dağıtıldığını belirterek, obezite riski taşıyan ve aile hekimliklerine başvuran herkese bu aletlerin ücretsiz verildiğini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2014, 09:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157