banner84

'Sağlık için süt için'

21 Mayıs Dünya Süt Günü nedeniyle yapılan açıklamada, "Sağlık dolu günler için günlük süt tüketiminizi arttırın" tavsiyesinde bulunuldu

'Sağlık için süt için'

 Konuyla ilgili yapılan Alanya Toplum Sağlığı Merkezi tarafından yapılan açıklamada şu bilgiler verildi: "21 Mayıs tarihi,  Uluslararası Sütçülük Federasyonu' nun 1956 yılında aldığı bir karar gereğince federasyona üye tüm ülkelerde "Dünya Süt Günü" olarak kutlanmaktadır. Alanya Toplum Sağlığı Merkezi olarak süt tüketiminin arttırılmasına ve anne sütünün önemine dikkat çekiyoruz. Sağlıklı nesiller için anne sütü verilmesi, sağlıklı yaşam için günde en az bir bardak süt içilmesi gerekmektedir.

Her bebeğin ilk gıdası olan anne sütünde bebeğin ilk aşısı da bulunmaktadır.Anne sütü bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.Anne sütü bebeğin beyin gelişimini destekler.İhtiyaç olan bütün mineralleri de sağlamaktadır.Anne sütü sindirim sistemi için en uygun yağ/protein oranına sahiptir.
Bebekler büyürken süt ile kemik ve diş gelişimi desteklemektedir. Gençlik ve orta yaşlarda alınan kalsiyum miktarı kemik dayanıklıklığını arttırarak kemik erimesinden korunmanın temelini oluşturur. Süt alımının bağışıklık sisteminin düzgün olarak çalışması üzerine olumlu etkilerinin olduğu, yüksek tansiyon riskini azalttığı, vücut ağırlığının kontrolünde etkin olduğu, diş çürüklerine karşı koruyucu olduğu bilinmektedir. Sağlık dolu günler için günlük süt tüketiminizi arttırın.
Yaşamımızın olgunluk çağlarına doğru ilerlerken saç ve tırnak kaybını süt ve ürünlerini tüketerek azaltabiliriz. Süt tüketimi yaşla beraber artan kanser risklerinin düşürülmesine yardımcı olmaktadır. Düzenli olarak günde bir bardak süt tüketerek sindirim sisteminin düzenlenyip  mide rahatsızlıklarını önleyebiliriz. Süt bütün bu faydaları göz önüne alındığında eşsiz bir besin kaynağı olmaktadır. Alanya Toplum Sağlığı Merkezi olarak Dünya Süt Günü'nüzü kutlar, sağlıklı günler dileriz."
Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2014, 09:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157