banner84

Sağlık Zamanı'nda gündem katarakt

Hayal Başar'la Sağlık Zamanı programının konuğu Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Gökhan Aydoğan oldu. Katarakt ve göz içi mercekle ilgili bilinmeyen ve merak edilen soruları yanıtlayan Aydoğan, kataraktı yaşın etkilediğini söyledi

Sağlık Zamanı'nda gündem katarakt

-Haber Merkezi
Alanya Posta TV'nin yepyeni programı Hayal Başar'la Sağlık Zamanı, her Perşembe izleyicisiyle buluşacak. Sağlık Zamanının ilk konuğu ise Lazer Göz'de Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Gökhan Aydoğan oldu. Katarakt ameliyatı ve göz içi mercekle ilgili hastaların merak ettiği birçok konunun konuşulduğu programda Aydoğan, Hayal Başar'ın sorularını yanıtladı. 
KATARAKTI YAŞ ETKİLİYOR
Aydoğan, kataraktın nedenlerinden bahsetti. Genellikle yaşlılığa bağlı bir hastalık olduğunu ifade eden Aydoğan, "Dünya genelinde tedavi edilebilen kataraktın başlıca nedeni gözümüzün içerisindeki saydam olan lensin birtakım faktörlerle saydamlığını yitirmesi. En sık gördüğümüz yaşa bağlı katarakt, dünya genelinde de Türkiye genelinde de. Özellikle 50-55 yaşlarından sonra birtakım faktörlerle, güneş ışınları olabilir, metabolizmasının yavaşlaması, bozulmasından kaynaklanabilir. Katarakt saydam olan gözümüzün içindeki merceğin giderek saydamlığını yitirmesi ve daha sonra dumanlı görmesi, sonunda da görmeyi iyice azalma ile giden bir süreçtir" dedi.
BU RAHATSIZLIKLAR SEBEBİ OLABİLİR
Kataraktın birçok sebebi olduğunu söyleyen Aydoğan, "Sadece yaşlılarda mı görülür katarakt? Hayır, doğuştan da bazı konjenital katarakt dediğimiz bebeklerde de olabiliyor. Ama en sık gördüğümüz yaşa bağlı olan. Bunun yanında metabolik hastalıklar tiroid hastalıkları, kalsiyum ile ilgili problemler, özellikle şeker hastalığı gibi bir takım rahatsızlıklarda da kataraktlar gelişebiliyor" dedi.
KATARAKT TEDAVİSİNDE KUSURLAR DA ORTADAN KALKIYOR
Kataraktın en iyi tedavi yönteminin cerrahi olduğunu ifade eden Aydoğan, "Sebebi ne olursa olsun kataraktın en iyi tedavi yöntemi cerrahidir. Katarakt cerrahisi en çok ilerleyen teknoloji ile beraber yeniliklere kavuştu. Benim asistanlığa başladığımda bile dikişli katarakt dediğimiz yöntemle katarakt çıkarılırdı ama şimdi teknoloji ile bırakın kataraktı tedavi etmeyi kişilerin gözündeki kusurları uzak ve yakın görmeye bile düzeltebilme şansımız var. Sadece kataraktı tedavi etmek değil aynı zamanda kişinin gözlerindeki bozukluğu minimuma indirmeyi hedefliyoruz" diye konuştu. 
DİKİŞ OLMADAN AMELİYAT
Kataraktan Fako cerrahisi ile hastaların kurtulduğunu belirten Aydoğan, "Katarakt ameliyatı bizim gözümüzdeki saydamlığını yitirmiş merceğin göz içerisinde sıvılaştırarak dışarı alınması ve yerine de bir mercek konulması. Tabii bu en sık uygulanan Dünya'da ve Türkiye'de Fako ameliyatı. Bazen halk arasında yanlışlıkla lazer ameliyatı deniyor. Lazerin popüleritesinden faydalanmak için denebiliyor. Gözün içindeki merceği küçücük bir kesiden girerek gözün içinin üstündeki kataraktı ultrason dalgası ile ulaştırıyoruz. Ve geriye sadece dışındaki kapsülü bırakıyoruz. Bu kapsülün içerisindeki bizim daha önceden planladığımız katlanabilir merceği bir enjektör vasıtasıyla gözün içerisine enjekte ediyoruz. Enjeksiyon yaptıktan sonra da gözün içerisindeki kapsülünün içine yerleştiriyoruz. Dikiş atmadan kapatıyoruz tamamen dikişsiz küçük bir kesiden uygulanan son derece kolay bir ameliyatla hallediyoruz" dedi
YENİDEN TEKRARLAMIYOR
Ameliyat esnası ve sonrasından da söz eden Aydoğan, katarakt ameliyatlarında hastaları topikal yani damla ile anestezi gözü uyuşturduklarını söyledi. Ameliyat sonrasında kataraktın yeniden oluşumunun olmayacağını ifade eden Aydoğan yeni bir mercek konduğunu için bu olayın yaşanmayacağını söyledi. 
'ÖMÜR BOYU KALIYOR'
Göz içi merceklerin ömür boyu kullanıldığını, fakat hastanın durumuna bağlı olarak değişimler yaşandığını söyleyen Aydoğan, "Bunlar gözün içerisinde tepki vermeyen ömür boyu kalan mercekler. Bazen şu olabiliyor gözün kapsülü içinde tutan bağlar var. Bağlar  zaman içerisinde yaşla beraber zayıflıyor ve mercek bu zayıflamaya bağlı olarak yerinden oynayabiliyor.  Bu gibi durumda herkes olmuyor. Eğer gözü içerisinden mercek yerinden oyunuyorsa, bunu tekrar alabilir ve yerine özellikle kenarlarında küçük delikler olan ve dikişli lensler var bunu uyguluyoruz. Onun dışında uyguladığımız mercek, hastada  bir problem yoksa ömür boyu kendinde kalıyor" dedi.
BEBEKLERDE GÖZ İÇİ MERCEK
Bebeklerde göz içi mercekleri belli bir süreye kadar kullanmadıklarını söyleyen Aydoğan, "Bebeklerde ilk iki üç yaşına kadar mercek koymuyoruz. Çünkü o dönemde gözün gelişim tam olarak tamamlanacağı dönem genelde 3 yaşına kadar büyük bir kısmı tamamlanıyor. Bu sebeple mercek hesaplaması büyük bir problem. O yüzden ilk 2 yaşta gözü merceksiz bırakıyoruz. Ama farklı yönetemler izliyoruz ve göze lens veriyoruz. Mercek koymazsak onun iki 15 numara gözlük kullanması gerekiyor. Ameliyatın bir bölümüdür. Bu özel ölçümlerle ileriyi de düşünerek ona göre bi nevi merceğin alt yapısını hazırlayarak mücadelesini yaparız. Belli bir yaşa geldikten sonra da göz içi ameliyatı yaparak merceğini koyuyoruz" şeklinde konuştu. 
AĞRISIZ AMELİYAT
Katarakt ameliyatı sonrası ağrılarının olmayacağına değinen Aydoğan, "Ağrı göreceli bir durumdur. Yüzde 90 ağrı hissedilmez ama bazı hastalarda ağrı eşiği çok düşük olanlar oluyor. Gözde çok fazla ağrı çektiğini hissettiğimiz zaman lokal anestezi uygulaması yapıyoruz. Ameliyattan sonra da bir ağrı olmuyor. Fakat bazı insanlarda ağrı yaşanabilir, göz tansiyonu yükselebiliyor" dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107