banner129

Sağlıklı kalmak için tansiyon ölçtürmek önemli

ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji  Uzmanı Dr. Şengül, tansiyon hastalığının tedavi edilmezse ne gibi sorunlara yol açabileceğine dair önemli açıklamalar yaptı.

Sağlıklı kalmak için tansiyon ölçtürmek önemli

Beyin damar hastalıklarının en önemli ve yaygın nedeni olan hipertansiyon giderek artan ve toplum sağlığını büyük ölçüde tehdit eden bir sağlık problemi. ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji  Uzmanı Dr. Hakan Şengül, tansiyon hastalığının tedavi edilmezse organ yetmezliğine neden olabileceğini söyleyerek önemli açıklamalarda bulundu.

YÜKSEK TANSİYON NEDİR? 

Yüksek tansiyon, kan dolaşımı için damarlarımızda gerekli olan kan basıncının normalden fazla olmasıdır. Ülkemizde yaklaşık 15 milyon kişide yüksek tansiyon vardır. Bu hastaların az bir kısmı etkili şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu yüzden önlem ve tedavi farkındalığını artırmak, bu konuya dikkat çekmek üzere her yıl 17 Mayıs “Dünya Hipertansiyon Günü” olarak kutlanmaktadır.

YÜKSEK TANSİYONUN EN SIK RASTLANAN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Baş ağrısı, baş dönmesi, çarpıntı, göğüs ağrısı, nefes darlığı, çift veya bulanık görme, kulaklarda çınlama ve burun kanamasıdır. Sizde de yüksek tansiyon belirtilerinden bir ya da birkaçı varsa mutlaka hekiminize başvurmanız gerekir. Bununla birlikte yüksek tansiyon çoğu hastada hiçbir belirti vermeden organ hasarı oluşmasına sebep olabilir, bu nedenle düzenli aralıklarla tansiyon ölçümünün yapılması önemlidir. Yetişkinlerde görüldüğü gibi çocuklarda da yüksek tansiyon görülebilmektedir.

YÜKSEK TANSİYONUN YÜZDE 95'İNDE NEDENİ BELLİ DEĞİLDİR

Nedeni belli olan sebepler; ailede yüksek tansiyon öyküsünün olması, cinsiyet, şeker hastalığı, şişmanlık, sigara ve alkol kullanımı, stres, yetersiz fiziksel aktivite, aşırı tuz kullanımı, sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve yaşlanmadır. Bazen bir hastalığa bağlı olarak yüksek tansiyon ortaya çıkabilmektedir. Böbrek hastalıkları, hormon bozukluklar, kan damarlarının anormallikleri yüksek tansiyonun sebebi olabilir. Gebelikte tansiyon yüksekliği gelişebilir. Kullanılan bazı ilaçların ve bitkisel ürünlerin de tansiyon yüksekliğine sebep olabileceği unutulmamalıdır.

YÜKSEK TANSİYON TEHLİKELİDİR!

 Organlara giden kan akışını bozarak organ yetmezliklerine neden olabilir, eğer kontrol altına alınamazsa felç, kalp krizi, kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, bilinç bozukluğu, körlük ve damarlarda daralma, genişleme veya yırtılma oluşmasına neden olmaktadır. Yüksek tansiyon, şişmanlık, kolesterol yüksekliği, şeker hastalığı gibi rahatsızlıklarla birlikte ise kalp krizi ve felç riski daha da artmaktadır.

TANSİYON HASTALARI NELERE DİKKAT ETMELİDİR?

Yüksek tansiyonu olan hastalar, tuz tüketimini azaltmalı, sigara ve alkol kullanımından vazgeçmeli, sağlıklı beslenmeli, düzenli fiziksel aktivite yapmalı, fazla kilosu varsa kilo vermeli, stresten kaçınmalı, düzenli aralıklarla tansiyonunu ölçtürmeli, ilaçları önerilen doz ve sürelerde aksatmadan kullanmalı, düzenli aralıklarla muayene olmalı ve hekiminin önerilerine uymalıdır. Yüksek tansiyon tedavisinin yaşam boyu sürdüğü de unutulmamalıdır.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2019, 10:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107