banner84

'Uzman kişiler yapmalı'

Hayal Başar ile Sağlık Zamanı'na konuk olan Köksal, ayak sağlığına ilişkin açıklama yaparak ayak bakımının uzman kişiler tarafından yapılması gerektiğini söyledi. 

'Uzman kişiler yapmalı'

-Haber Merkezi

Alanya Posta TV'nin sağlık programı Hayal Başar ile Sağlık Zamanı'nda bu hafta ayak sağlığı konuşuldu. Alanya Lazergöz Tıp Merkezi Uzman Estetisyeni Banu Köksal'ın konuk olduğu programda ayak sağlığına ilişkin tüm detaylar izleyicilere aktarıldı. Padolojiden, mantarlı tırnağa, diyabet hastalarının tırnak bakımına kadar birçok konu hakkında bilgi veren Köksal, vatandaşlara uyarıda da bulundu.
'UZMAN KİŞİLER YAPMALI'
Köksal, "Ayak bakımı dediğimiz zaman insanlar bunu yanlış algılıyor ve bunu manikür-pedikür gibi algılayabiliyorlar. Aslında olay o kadar farklı ki. Podos ve logos bir bilim dalıdır. Bu sebeple insanların bunu ayırt etmesi gerekiyor. Ayak sağlığınızla ilgili konuları hastanelerde, kliniklerde ve uzman kişilerin bilgisi doğrultusunda yaptırmanız en doğrusu.
'KLİNİKLERDE BAKIM YAPILMALI'
Klinikte yapılması özellikle en önemlisi. Uzmanlar eşliğinde olması lazım. Herhangi bir endikasyon oluşması sonucunda doktorlarımızın anında müdahale ederek, hastaya yön verebilir. Sonuç itibariyle ayağımız vücudumuzu taşıyan en önemli organımız. Bundan dolayı da bakımlarımızı belli periyotlarla yapmamız gerekiyor. Düzenli doktor kontrollerine gitmek gerekli" dedi.
'GENÇ HÜCRE KENDİSİNİ ONARIYOR'
Hastaların tedavi süreçlerinde yaşlarının da önemli olduğunu söyleyen Köksal, "Öncelikle analiz formu yapıyoru. Kişinin yaşı da bu konuda önemli. Genç hücre kendisini çabuk onarırken, yaşlı hücre bu kadar hızlı bir ilerleme kaydetmiyor ve hastalıklarını öğreniyoruz" dedi.
BUNLAR TETİKLİYOR
Mantarlı tırnağa sebep olan faktörlerden bahseden Köksal, "Mantarlı tırnaklar, sıcak, nemli, karanlık ortamda oluşur. Özellikle havuz, deniz, yanlış kullanılan terlik, çoraplar, ayakkabılar bunları tetikleyebiliyor. Bazen de iç hastalıklarından da kaynaklı olabiliyor. Bundan dolayı tek başına bunun tedavisini etmek inanın çok zor. Muhakkak bir uzman ekiple çalışmak gerekiyor" diye konuştu. 
TEDAVİ YÖNTEMİ
Mantarlı tırnak bakımının nasıl yapıldığını anlatan Köksal, "Mantarlı doku yüzde 95'e kadar ince freze uçlarıyla tırnaktan temizlenir. Yüzde 5'lik birim kanatmamak için ve tedavi etmek için bırakılır. Uzman hekimlerin verdiği ilaçlarla tedaviye devam edilir. Belirli aralıklarla da mantar bakımı devam eder. Tırnağın sağlıklı hale gelmesi 6-12 ay arasında değişir" dedi. 
DİYABET HASTALARI DİKKAT
Diyabetli bir hastanın tırnak bakımında da bahseden Köksal, "Diyabet hastaları işlemlerini özellikle podologları tercih etmeli. Çünkü en büyük problem kanatmamaları lazım. Diyabet hastalarında kanama başladığı zaman yoğun enfeksiyonlara sebebiyet veriyor. Antibiyotik kullanmaları gerekiyor daha farklı sonuçlar da doğurabilir" dedi.
BUNLARDAN UZAK DURUN
Mantarlı tırnakların oluşmaması için kişinin yapması gerekenlerini söyleyen Köksal, "Ayaklarını banyodan sonra kurutmalı, pamuklu çorap tercih etmeli, Her gün çorap değiştirilmeli. Hava alan ayakkabı tercih edilmeli. Islak ve nemli ortamdan uzak durulmalı" diye konuştu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107