banner84

Uzmanlar uyardı

Alanya Belediye Diyetisyeni Merve Kodal uyardı. Sahur yapmadan oruç tutmak çok zararlı. 

Uzmanlar uyardı

-Burcu MUTLU
Ramazan ayının gelmesiyle birlikte Müslüman alemi dini gereklilikler gereği oruç tutuyor. Bu yılda Ramazan ayının yaz zamanına gelmesinden dolayı uzmanlar oruç tutarken yapılan yanlışlar ve beslenme noktasında vatandaşları uyardı. Alanya Belediye Diyetisyeni Merve Kodal, Ramazan ayının sıcak havalara denk gelmesinden dolayı Alanyalı vatandaşları uyardı. Havaların sıcak gitmesinden dolayı vücuttaki su kaybının çok olacağını belirten Kodal, metabolizmanın etkilenmemesi için sahurun kesinlikle yapılması gerektiğini söyledi.Alanya Postası Gazetesi 
‘RAMAZAN’DA İFTARDAN SAHURA 12 BARDAK SU’
Kodal, “Nisan ayında 370 vatandaşımıza Ramazan'la ilgili beslenme programı hazırladık ve Ramazan’da oruç nasıl tutmaları gerektiğini, hangi besin gruplarına dikkat etmesi gerektiğini anlattık. Ramazan ayı bu yıl yaza denk geldiği için oruç tutan kişilerin en çok dikkat etmesi gereken kısım su. Günlük su ihtiyacımızı iftardan sahura kadar 12 bardak olarak mutlaka tamamlamamız gerekiyor. Çünkü bunun akabinde oruç tutan kişi, yorgunluk ve halsizlik gibi sıkıntılarla karşı karşıya gelebilir” dedi. 
Vücut direncinin düşmemesi için iftar ile sahurda doğru besinler seçilmesini öneren Merve Kodal, sahur ve iftarda yenilebilecek yiyecekler hakkında da bilgi verdi.
 ‘SAHUR MUTLAKA YAPILMALI’ 
Kodal, “En çok yapılan yanlışlardan birisi de oruç açıldıktan sonra vatandaşlar, her türlü besini bir kerede yemeğe çalışıyor. Dikkat edilmesi gereken şey kan şekerini dengelemek için eğer kronik bir rahatsızlığı yoksa diyabet gibi, hurma, zeytin ve bir kase çorba ile oruçlarını açıp ardından 15-20 dakika ara vermesi gerekiyor. Daha sonra menüde bulunan et veya sebze yemeklerinden her hangi birisini tüketip mutlaka ara öğün yapmaları gerekmekte. İftardan 1-1,5 saat sonra herhangi bir meyve veya süt, yoğurt, ayran gruplarından herhangi birini tercih edebilirler. Dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi, sahuru mutlaka yapmaları gerektiği. Çünkü bu süre çok uzun olduğu için kişilerin sahur yapmadan aç karnına oruç tutmaları yaz aylarında pek de mümkün değil. O yüzden mutlaka sahur yapılmalı. Sahurda kahvaltı türü isterse de yemek türü ama bizim daha çok önerdiğimiz midede sıkıntısı yaratmayan kahvaltı şeklinde yapmalarını öneriyoruz” diye konuştu.
SAHURDA NELER YENMELİ
Sahurda nelerin yenmesinin daha sağlıklı olacağını da belirten Kodal, “Ne yiyebilirler? Tok tutması için kolesterol ile ilgili bir sıkıntısı yoksa kişinin, mutlaka bir tane yumurtasını, peynirini, zeytinini, domates salatalığını ve mutlaka ekmeğini tüketiyor olması gerekiyor. Bol su ile beraber de sahuru tamamlaması gerekiyor” şeklinde konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2019, 00:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107