banner84

Ve virüs kapıya dayandı

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ölümcül salgın Kovid-19 (koronavirüs) dünyaya yayılarak resmen hayatı her anlamda felç etmiş durumda. Koronavirüs yüzünden ölüm haberleri gelirken bir yandan da çok sayıda önemli organizasyon iptal edilmek zorunda kaldı. Öte yandan gelen son dakika açıklamasına göre, iki kişinin virüs nedeniyle hayatını kaybettiği İran'da üç kişide daha koronavirüs tespit edildi. 

Ve virüs kapıya dayandı

Çin'den akılalmaz görüntüler gelmeye devam ediyor. Ülkede yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 120’ye yükselirken, karantina altındaki Wuhan kentinnden gelen görüntüler, dünyayı şoka uğrattı. İran sağlık yetkililerinden yapılan açıklama ise gündeme bomba gibi düştü. Sosyal medyada paylaşılan görüntüler dünyayı sarsarken, Uluslararası Para Fonu'ndan yapılan açıklama da gündem yarattı. İşte dünyaya korku salan virüsle ilgili gelişmeler;  Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, ülkede kesinleşen Kovid-19 vaka sayısı 11 bin 864’ünün durumu ciddi olmak üzere 74 bin 576’ya yükseldi. Ülkede Kovid-19’a yakalandıkları şüpheli olan kişilerin sayısı 4 bin 922’ye, müşahede altına alınanların sayısı 126 bin 363’e geriledi. Çin'de Kovid-19 nedeniyle can kaybı ikisi Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde olmak üzere 2 bin 120’ye yükselirken, bugüne kadar taburcu edilenlerin sayısı da 16 bin 155’e ulaştı. Çin ana karası dışında Hong Kong’da vaka sayısı 65’e yükselirken, Makau Özel İdari Bölgesi’nde 10 olarak bildirildi. Uluslararası Para Fonu (IMF), Çin'de ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle orta vadede kürsel ekonomik büyümenin tarihi ortalamaların altında kalacağının öngörüldüğünü ve ekonomik görünüm üzerindeki aşağı yönlü risklerin hakim olmaya devam ettiğini bildirdi. IMF, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da 22-23 Şubat'ta düzenlenecek "G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantıları" öncesinde "G20 Gözlem Notu" başlıklı raporunu yayımladı. Küresel büyümenin dibe vuracağının görüldüğüne ve öngörülen toparlanmanın hassas olduğuna işaret edilen raporda, yüzde 3,3 olması beklenen küresel büyümedeki artışın kırılgan olduğu ifade edildi.
GELİŞMİŞ EKONOMİLERDE BÜYÜMENİN DURAĞAN KALACAĞI BEKLENTİSİ
Raporda, gelişmiş ekonomilerdeki büyümenin durağan kalmasının beklendiğine dikkat çekilirken, şunlar kaydedildi: "Çin'deki büyüme koronavirüsün yayılmasıyla kesintiye uğradı ve yükselen birçok pazarla gelişen ekonomilere yönelik beklentiler yaşam standartlarını geliştirmek için çok zayıf kaldı. Orta vadede, büyümenin tarihi ortalamaların altında kalması öngörülüyor. Görünüm üzerindeki aşağı yönlü riskler hakim olmaya devam ediyor."
İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ UYARISI
Ekonomideki toparlanmanın risk primlerindeki sert yükseliş nedeniyle raydan çıkabileceği vurgulanan raporda, bunun ticaret gerilimlerinin yeniden tırmanması ya da koronavirüs salgının ilerlemesiyle tetiklenebileceği aktarıldı. Raporda, daha sık görülmeye başlanan iklim değişikliği kaynaklı doğal afetlerin de geniş çaplı ekonomik zararlara neden olabileceğinin altı çizildi. Ekonomide kalıcı bir iyileşmenin desteklenmesi için politika yapıcıların iç politikada dengeyi dikkatli bir şekilde sağlamasının öneminin vurgulandığı raporda, maliye politikasının potansiyel büyümenin artırılması, borçların sürdürülebilirliğinin sağlanması ve kırılgan grupların korunması gibi ihtiyaçlarla dengelenmesi gerektiği ifade edildi. Raporda, bugünün en temel zorluklarının küresel sorunlar olduğu belirtilirken, bu zorluklara yönelik küresel çözümlerin gerektiği aktarıldı. IMF raporunda, 2020 ve 2021 yılına ilişkin büyüme beklentileri de paylaşıldı.Rapora göre, dünya ekonomisinin 2020'de yüzde 3,3, 2021'de yüzde 3,4 büyümesi bekleniyor.Türkiye ekonomisinin ise 2020 ve 2021'de yüzde 3'lük bir büyüme performansı göstermesi öngörülüyor.
İRAN'DA İKİ KİŞİ VİRÜS NEDENİYLE HAYATINI KAYBETTİ
İran'ın Kum kentinde yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) bulaştığı 2 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. İran Sağlık Bakanlığı Halkla İlişkiler Sorumlusu Kiyanuş Cihanpur, Twitter hesabından paylaştığı mesajında, Kum kentinde solunum yetmezliği şikayetiyle gözetim altında tutulan ve yeni tip koronavirüs test sonuçları pozitif çıkan 2 kişinin yaşamını yitirdiğini ifade etti. Kum Tıp Üniversitesi Rektörü Muhammed Rıza Kadir de İran medyasına yaptığı açıklamada, son 4 günde solunum yetmezliği şikayetlerinde artış olduğunu belirtti. Virüs hastalıklarıyla mücadele için Kum'da bir hastanenin tahsis edildiğini söyleyen Kadir, ihtiyaç olması halinde ikinci bir hastaneyi de hizmete sokacaklarını aktardı.
OKULLAR TATİL EDİLDİ
İran resmi ajansı IRNA'nın haberine göre, virüsün önlenmesi ve durumun kontrol altına alınması için tüm ilk ve orta dereceli okullar ile üniversiteler 20 Şubat Perşembe günü tatil edildi. Ülkede haftalık tatil, perşembe günleri öğleden sonra başlıyor, cumartesi de haftanın ilk çalışma günü.
GÖRÜNTÜLER SOSYAL MEDYAYI SALLADI
Öte yandan Çin'den akılalmaz görüntüler gelmeye devam ediyor. Karantina altındaki Wuhan kentinnden gelen bu görüntü, dünyayı şoka uğrattı. Evden çıkamayan bir adamın, köpeğini gezdiremediği için apartmanın ikinci katından tasmasından tutarak sarkıttığı görüntüler dünyayı ayağa kaldırdı. Görüntülerde adam yere indirdiği köpeğinin bir süre gezmesine ve ihtiyaç gidermesine izin verdikten sonra onu tasmasıyla yukarı çekti. Karşı apartmandaki komşunun çektiği ve hayretle izlediği görüntüler, sosyal medyada binlerce kez paylaşıldı.
KOVİD-19 YANİ KORONAVİRÜS
Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık 2019'da ortaya çıkan Kovid-19 salgını nedeniyle aralarında Türkiye'nin de bulunduğu birçok ülke, Çin'de mahsur kalan vatandaşlarını tahliye etmişti. Kovid-19'un bulaştığı kişi sayısı 75 bin 100'ü geçerken, salgın nedeniyle 2 bin 11 kişi yaşamını yitirdi. Çin ana karasında 2 bin 5, Hong Kong Özel İdare Bölgesi'nde 2, Tayvan, Filipinler, Japonya ve Fransa'da da 1'er kişi hayatını kaybetti. Çin ana karasında 74 bin 185, Hong Kong Özel İdare Bölgesi'nde 62 ve Makau Özel İdare Bölgesi'nde 10 vakaya rastlandı. Tayvan'da da 22 kişide Kovid-19 tespit edildi. Kovid-19 görüldüğü bildirilen ülkelerin yetkili sağlık kurumları ve yerel basınından derlenen verilere göre vaka sayıları şu şekilde sıralanıyor: "Japonya 614, Singapur 81, Güney Kore 46, Tayland 35, Malezya 22, Vietnam 16, Almanya 16, Avustralya 15, ABD 15, Fransa 12, İngiltere 9, Birleşik Arap Emirlikleri 9, Kanada 8, İtalya 3, Hindistan 3, Filipinler 3, Rusya 2, İspanya 2, Nepal 1, Sri Lanka 1, Kamboçya 1, Belçika 1, İsveç 1, Finlandiya 1, Mısır 1."

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2020, 18:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107