banner84

Vitamin alırken yanmayın

Sırada bir başka sağlık haberi var. D vitamini vücudumuzdaki kalsiyum ve fosfor mekanizmasını düzenleyen en önemli yapıtaşı ve en çok güneşte bulunuyor. Ancak bu vitaminden alayım derken güneş yanığı hatta cilt kanserine bile maruz kalabilirsiniz. Sıradaki haberimiz ise sağlıklı güneşlenme ile ilgili.

Vitamin alırken yanmayın

Kemik ve diş gelişiminin yanı sıra bazı kanser türlerini önleyen ve bağışıklık sistemini destekleyen D vitamininin temel kaynağı olan güneş ışınları, vücutta tahribatta oluşturabilmekte. Özellikle bebeklerin kemik ve diş gelişiminde önemli rol oynayan D vitamini yapımı için en değerli kaynak Güneş olsa da, korumasız ve yanlış zamanda alınması güneş yanığına ve cilt kanserine yol açıyor. Bu nedenle direk gelen güneş ışınlarından korunmak çok önemli. 
Güneşin zararlı etkilerinden korumak için hem yetişkinlerin hem de bebeklerin sabah erken veya akşamüstü dışarı da bulunmaları daha sağlıklı. Güneş ışınlarının en yoğun olduğu 11.00 – 15.00 saatleri arasında sokağa çıkılmaması önemli. 6 aylıktan büyük bebeklere, güneşe çıkarmadan 30 dakika önce mutlaka 50 faktör ve üstü koruyucu krem uygulamalı.
Bebeklerde ilk 6 ay güneş koruyucu ürünler kesinlikle sürülmemeli ve kimyasallar yerine güneş koruyucu kıyafetler giydirilip sık sık banyo yaptırılmalı. Bebeğin, D Vitamini ihtiyacını alması için günlük 15- 20 dakika güneşte tutmak yeterli.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107