banner84

Yaz aylarının belalı hastalığı: Bağırsak enfeksiyonu

Yaz aylarında artan bağırsak enfeksiyonları hakkında Alanya Posta Medya’ya konuşan ALKÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdoğan, yiyecek, içeceklerin yanı sıra girilen havuzların hijyenine de dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı

Yaz aylarının belalı hastalığı: Bağırsak enfeksiyonu

Burcu MUTLU
Yaz aylarında artan bağırsak enfeksiyonu ile ilgili açıklamalarda bulunan Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haluk Erdoğan, bağırsak enfeksiyonlarının en sık nedenleri olarak mikroplar ve yazın uygun şartlarda muhafaza edilmeyen yiyecekler olduğunu söyledi. Prof. Dr. Erdoğan, enfeksiyona neden olan sebeplerin yanı sıra belirtilerini ve korunma yöntemlerini de açıkladı. 
ENFEKSİYONA NE YOL AÇAR?
Prof. Dr. Erdoğan, bağırsak enfeksiyonuna neden olan sebepleri açıklarken, “Yiyeceklerin uygun ortamda saklanmaması en önemlisi de dışarıda sıcak havalarda bekletilmesinden dolayı yiyeceklerin üzerinde mikrop oluşmasından kaynaklı hastalık oluşabiliyor. Ayrıca yiyeceklerin üzerindeki mikroplar yiyecekler üzerinde ürerken salgıladığı toksinler de hastalığa neden olabiliyor” diye konuştu. 
HAVUZLAR VE DENİZLER DE ENFEKSİYON NEDENLERİ
Bağırsak enfeksiyonundan korunma yöntemlerini de açıklayan Prof. Dr. Erdoğan, ayrıca enfeksiyonun sadece yiyeceklerden değil birçok başka sebepten de bulaşabileceğini söyledi. Erdoğan, “Bunlardan korunmak ve yiyeceklerimizin üzerinde mikropların durmaması için temiz ve hijyenik şartlarda hazırlanması uygun şartlarda muhafaza edilmesi gerekir. Yiyeceklerin dışında sularda bağırsak enfeksiyonuna yol açabilir. Kirlenmiş veya kontomine olmuş sular salgınların en büyük nedenlerinden. Ayrıca yazın vatandaşların serinlemek için girdiği denizler ve havuzlar eğer kirliyse onlardan da enfeksiyona sebep olacak mikropları kolaylıkla alabiliyoruz. Özellikle havuzlarda hasta kişilerin gerekli temizliği yapmadan havuzu kullanması diğer kişilere mikrobun bulaşmasını ve salgınlara neden olduğu akılda bulundurulmalı. Hasta kişilerin havuzlardan uzak durması diğer sağlıklı kişilerin ise havuza girmeden önce gerekli hijyenik tedbirleri alması, duşlarını yapmaları önerilir'' dedi.
BULANTI, KUSMA, İSHALE DİKKAT
Bağırsak enfeksiyonun en büyük belirtisinin bulantı, kusma ve ishal ile birlikte ateş olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Erdoğan, “Eğer yiyeceğin üzerinden toksinler alınmışsa bu belirti 2,4 saat gibi çok hızlı şekilde kendini gösterir. Eğer mikrobun kendisi hastalık yapacaksa bunun vücutta çoğalması ve hastalık yapabilmesi için 1 ile 3, 5 gün arasında kendini gösteriyor” şeklinde açıklamada bulundu. 
'ZAMAN KAYBETMEDEN DOKTORA BAŞVURMALI'
Bağırsak enfeksiyonlarının tedavi edilmezse önemli bir kısmının yaklaşık yüzde 70-80'inin kendiliğinden iyileştirebilecek hastalıklar olduğunun altını çizen Prof. Dr. Erdoğan, “Riskli gruplar dediğimiz bebekler, yaşlılar, direnci kırık insanlar, kronik hastalığı olan kişilerde ölümcül bir hastalık haline gelebiliyor. Bunda da en önemlisi kişilerin enfeksiyon sebebiyle kaybettiği sıvılardır. Bağırsak enfeksiyonunun tedavisinde esas olan öncelikle kaybettiğin sıvıyı yerine koymaktır. İkinci de o mikrobu öldürme yönelik tedaviler almaktır. Bu yüzden ciddi olgularda zaman kaybetmeden özellikle risk grubundaki hastaların bir sağlık kuruluşuna ve ya doktora başvurmasını öneriyorum” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107