banner84

Sağlıklı su tüketimi

Su, yaşamak için zorunlu ve sağlıklı olmak için çok önemli bir ihtiyaçtır. Birçok yerde su tüketim miktarı ve suyla ilgili birçok doğru ya da yanlış yazıyla karşılaşmışsınızdır. Bu yazımda su tüketimiyle ilgili bilmeniz gereken temel şeylerden bahsedeceğim.

SU İÇMEK NEDEN BİR İHTİYAÇ?

Su, kadınlarda vücudun yüzde 60’ını erkeklerde ise yüzde 55-50’ini oluşturmaktadır. Kadınlarda daha yüksek su oranının olmasının nedeni ise daha yüksek yağ oranına sahip olmalarından kaynaklanır.

Su vücutta birçok işlemin gerçekleştirilmesi için kullanılır. Örneğin; besinlerin taşınması, vücut ısısının ayarlanması, atıkların atılması ve eklemlerde kayganlaştırıcı görevi görme gibi. Su kaybını önlemek için bu sıvının düzenli olarak yiyecek ve içeceklerden elde edilen sıvılarla değiştirilmesi gerekir. Su yalnızca musluk suyu değil, çay, kahve, alkolsüz içecekler ve meyve suyu gibi kaynaklardan da sağlanır. Ayrıca yediğiniz yiyeceklerden de günlük su ihtiyacınızın yüzde 20’si karşılanır.

SUSUZ KALDIĞINIZDA NE OLUR?

Yeterince su tüketmediğinizde vücut dehidrate olur, yani susuz kalır. Çalışmalar yaklaşık yüzde 1 dehidrasyonda ( vücut ağırlığının yüzde 1’ine eşdeğer) zihinsel ve fiziksel fonksiyon bozuklukları olduğunu ve bunların dehidresyon arttıkça kötüleştiğini göstermiştir. Hafif dehidrasyonun yan etkileri, ağız kuruluğu, baş ağrısı ve düşük konsantrasyon olarak sayılabilir. Vücut daha fazla suya ihtiyaç duyduğunda ilk iş olarak böbreklerden kaybedilen suyu azaltır. Böylece idrar renginiz size ne kadar susuz kaldığınız söyler. Eğer idrarınız çok açık sarı ise yeterince su alıyorsunuz demektir. Eğer çok koyu renkteyse su alımını arttırmalısınız.

NE KADAR SUYA İHTİYACINIZ VAR?

Su alımı birçok faktöre göre değişiklik gösterebilir. Örneğin; hava durumu, fiziksel aktivite, yaşınız gibi… Ancak mutlaka günde ortalama 6-8 bardak su tüketimi olmalıdır. Hava sıcaksa veya egzersiz yaptıysanız bu rakam artabilir.

YANLIŞLIKLA ÇOK FAZLA SU İÇEBİLİR MİSİNİZ?

Çok nadir olmakla birlikte bu mümkün, eğer çok fazla su içerseniz vücut bir anda bu kadar sudan kurtulamayacağı için kandaki sodyum miktarları tehlikeli derecede düşer. Bunun çok ciddi sağlık sonuçları olabilir, normal şartlar altında olması mümkün değildir ancak çok aşırı bir detoks programını izleyen kişilerde olmuştur.

EGZERSİZ YAPARKEN SPORCU İÇECEKLERİNE İHTİYACINIZ VAR MI

Fiziksel aktivite aynı zamanda ter olarak kaybettiğiniz suyu değiştirmek için tüketmeniz gereken sıvı miktarını arttırır ve kaybedilen miktar ne kadar aktif olduğunuza, aktivitenin yoğunluğuna ve ortamın sıcaklık ve nemine bağlıdır. Fiziksel aktiviteye başlamadan iyi su içmiş olmak ve aktivite sırasında da su içmek çok önemlidir. Çoğu aktif insanın seçtiği ılımlı bir egzersizden sonra kaybedilen suyu yerine koymak için su yeterlidir ve özel spor içeceklerine ihtiyaç yoktur. Bununla birlikte 1 saatten fazla süren yüksek yoğunluklu egzersiz için sporcu içecekleri ter olarak kaybedilen ekstra sıvının ve minerallerin yerine konulmasında daha iyi olabilir.

YORUM EKLE

banner107