Antalya’da İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 2011 yılında faaliyete geçirilen ve 8 kişiden oluşan motosikletli ambulans ekibi, şehrin önemli sağlık gücünü oluşturuyor. Tarihi Kaleiçi ve Konyaaltı sahil şeridinde görevli ekipler 24 saat usulüne göre çalışıyor. Ekiplerin en önemli görev alanı ise boğulma vakalarının yaşandığı Konyaaltı sahil şeridi ile yaz aylarında nüfusu 100 bin kişiyi bulan tarihi Kaleiçi bölgesi oluşturuyor. Kaleiçi bölgesinde ambulansın girmekte zorlandığı dar sokaklara motosikletli ambulans ekibi girerek, ilk müdahaleyi gerçekleştiriyor. Ekipler zaman zaman yanlış paklanmalardan dolayı da zor anlar yaşıyor.

“Acil durum gerektiren tüm vakalara gidiyoruz”

12 yıldır görevini başarıyla yaptığını ifade eden Sezer Saykal, “Ambulansız ulaşmasının zor olduğu alanlarda görevimizi yapıyoruz. 24 saat aktif görevimiz var. Bizim bölgemizde daha çok boğulma vakaları oluyor. Tarihi Kaleiçi’nde ise daha çok asayiş olayları yaşanıyor. Biz acil durum gerektiren tüm vakalara gidiyoruz. Olay yerine gittiğiminiz zaman bir sonraki ekipler için rehberlik görevi de görüyoruz. Geçen yıl 56 boğulma vakası gerçekleşti. Bunların çoğuna müdahale ederek hayata döndürdük” dedi.

Mahkeme eski başhekim Lakadamyalı hakkında kararını verdi Mahkeme eski başhekim Lakadamyalı hakkında kararını verdi

“Kaleiçi bölgesinde ambulansların giremeyeceği çok dar sokaklar var”

Yaz aylarında vakaların arttığına dikkat çeken Seykal, “Motorize ekiplerin tamamı motosiklet sürüş teknik eğitimi alarak görevine başlıyor. Trafikte motosiklette olmak büyük bir risk teşkil ediyor. Kaleiçi’nde zaman zaman yoğunluk yaşanıyor. Kaleiçi bölgesinde ambulansların giremeyeceği çok dar sokaklar var. Biz ilk müdahaleyi yaparak hastayı sedye yardımı ile en yakın noktaya taşıyoruz. Motosiklet kullanıyorsanız ekipmanınızın iyi olması gerekir” diye konuştu.

Muhabir: Ayşe Yağmur Mercimek