banner129

Sapadere sarmalı

Sapadere sarmalı 
2008 yılında dönemin Kaymakamı Hulusi Doğan öncülüğünde, Alanya Orman İşletme Müdürlüğü ve Sapadere Köyü Muhtarlığı iş birliğinde turizme açıldı. 
Sapadere Kanyonu Alanya merkeze 45,1 km uzaklıkta. Yolculuk yaklaşık 59 dakika sürüyor. 
Kanyonun uzunluğu 360 m, yüksekliği 400 m'dir. Kanyonun oluşumunda Kireçtaşı bloklarının kimyasal ayrışması etkili.
Gezi rehberlerindeki bu tanıtım bilgisinin altında ‘Giriş ücretlidir’ yazıyor. Bknz. https://www.antalyagezirehberi.net/sapadere-kanyonu.html 
Özellikle yazdım çünkü 4. kez ihaleye çıkartılacak kanyon giriş ücreti ile tartışılıyor. 
İhaleyi kazanıp sonradan teminat yakanlar ‘Ana sözleşmede giriş ücretsiz yazıyor. Nereden para kazanacağız?’ diyor. ‘Konaklama için bungalov yapmak istedik, şartnameye göre olamazmış’ diyor bir başkası. 
Ben de sormak istiyorum: 155 bin liradan başlayan, 300 – 400 binde bitirmeyip, 2 milyon lira vermeyi göze alarak fiyat yükselttiğiniz bir ihaleyi alma noktasına gelince mi okuyorsunuz siz bu sözleşmeyi? 
C tipi mesire yeri olarak ihaleye çıkartılıyor. İçerisinde ne yapılıp yapılmayacağı zaten projelendirilmiş. 500 bin liralık bir yatırımı var alanın. Orman yeri. 
Şartnamede görünen yerde, üstlerde ‘Sapadere halkı, orman personeli ve belediye personeli ücretsiz girer’ yazıyor. Görünmeyen, altlarda ise ‘C tipi mesire yeridir. Ücret alınmaz’ diyor. Sadece üst kısımdaki ‘Sapadere halkı, orman personeli ve belediye personeli ücretsiz girer’ bölümünü okuyup ihaleye giren, alttaki, görünmeyen yerde yazan ‘C tipi mesire yeridir. Ücret alınmaz’ bölümü ile sözleşme aşamasında karşılaşınca teminat yakıyor. 
Mesela bu kadar basit. Bu tanımla 4. ihaleye kadar geldi alan. 
Muhtar Hamit Baç’la konuştum. İhaleye, Sapadere halkı adına tanık olarak giriyormuş. ’1 olmadı, 2 olmadı, 3 olacak sandık olmadı. 4. İnşallah olur. Çok rahatsızız. Köyde herkesin kafası karışık. Köylü rahatsız. Kim ne yapmak istiyor? kim oynuyor Sapadere ile anlamak mümkün değil’ diyor.  
Gerçekten rahatsızlık verici. 
Diyelim şartname çelişkisi var, dikkatli hazırlanmamış.
İyi de buna itiraz etmeyip, paşa paşa 2 milyona kadar neden çıkıyorsunuz o zaman? Sapadere üzerinden bir yerlere oynayanlar, umarım bu inatlarından vazgeçer. 
Zira, 2 milyon rakamı Belediye Başkanı Yücel’i bile şaşırtmış olacak ki ‘Arkadaşlar köyün tapusunu vermiyoruz. 1 yıllık ihale yapıyoruz’ demiş. 
Ne ilginç, 1 yıllık ihaleyi 1 yılda yapamadık… 
Kamu zararı yokmuş, iptaller nedeniyle. 
Kamu zararı yok ama, böyle giderse vicdan zararı çok olacak….

YORUM EKLE
YORUMLAR
H.huseyin pisirici
H.huseyin pisirici - 11 ay Önce

Kalemine saglik

İsmail DEMİR
İsmail DEMİR - 11 ay Önce

Günaydın Gaye Hanım Öncelikle sizlere teşekkür ederim.Sözüme sapadere kanyonu ile başlamak istiyorum. Gerçekten Alanya'nın turizmi açılan bir penceresidir her ne hikmetse bu Pencereye birileri kapatmak istiyor. Neden mi? acaba mı? sözleri aklımıza geliyor, çünkü Sapadere Kanyonu bildiğim kadarıyla 300 ya da 400 bin şimdiki parayla TL Muammer Bedeli varken birileri çıkıp bunun 7 katı para ile ihale alıyor, sizlerin bahsettiği konu hiç mi bu sözleşme okunmuyor ya da işine geldiği yerimi okunuyor ya da burada birini engellemek için mi bu fiyat çıkıyor tabii ki buradan sözleşme günü geliyor teminat yakarak dan birilerini engelleniyor 2-3 keza ihaleye çıkılıyor çıkılan Muammer bedelin 6-7 katını kadar çıkıyor.Neden çıkıyorlar para kazanamayacagını bildigi halde ! isim yapma gibi ya da reklam yapma gibi durumlara düşündüğünü kanısındayım başka bir amaç olamaz Eğer ki böyle bir reklamı Eğer böyle bir tanınmaya ihtiyacınız varsa Dilerim ki huzur evlerimiz var, Dilerim ki çocuk esirgeme yurdumuz var, Dilerim ki kadın sığınma evlerimiz var Üniversite burs baglanacak ögrencilerimiz var, buralara yardım yaparak güzel bir reklam yapabilirsiniz ama sapadere ile böyle bir şekilde alay edilmesi hiç hoşnut degil ; Orada çalışan insanları mağdur oluyor. Bu insanlar evlerine ekmek götürmek için gece gündüz çalisiyor. inşAllah 4 kez bu tip durumla karşılaşmayız.Alanya mıza yakışan turizme kazandırılan sapadere kanyonunu öne çıkarmalıyız. Turizme bir ışık tutacak bir pencere kapanmasına,alay konusu olmasına müsade edilmemeli Saygılarımla İsmail Demir

Cemal Palamutçu
Cemal Palamutçu - 11 ay Önce

Nasıl kamu zararı yokmuş. Madem ihalede çıkan bedel üzerinden işgal bedeli alınsında görelim orayı işleten yada işgal eden kalır mı?

banner107