banner165

Taner Savut: Savut: "Fenerbahçe'nin zaaflarını biliyoruz"

Aytemiz Alanyaspor Sportif Direktörü Taner Savut, Alanya Postası Gazetesine verdiği özel röportajda, "Fenerbaçe'yi gözümüzde büyütmüyoruz. Rakibimizin zaaflarını ve önlem almamız gereken ne varsa onları çalışıyoruz" dedi


Ercan Yıldırım: Formasını giydiğiniz kulüp olan Fenerbahçe'ya Sportif Direktör olarak görev yaptığınız takımla şimdi rakip olarak karşılaşacaksınız. Bu konuda duygu ve düşüncelerİniz nelerdir?

Taner Savut:Benim için iyi bir nostalji olacak. Fenetbahçe'ye karşı Alanyaspor formasıyla kupa maçında oynamıştım  ama  sportif direktör olarak ilk kez Fenerbahçe ile karşılaşacağım. Kadıköy'de güzel bir nostalji yaşayacağım. Daha önce galip gelmesi için uğraştığım takımı bu kez yenmek için uğraşacağım. Biz profesyonel insanlarız. Profesyonel insanların tuttuğu takım olmaz doyduğu takım olur. Birde sekiz yıldır ben buradayım. dört yıl Alanyaspor forması giydim, dört senedir de sportif direktörlük görevindeyim. Artık Alanya, ikinci memleketimiz oldu. Ben Alanya'yı ve Alanyaspor'u çok seviyorum. Öncelikli hedefimiz Alanyaspor'un başarısıdır.

E.Yıldırım: Fenerbahçe maçından iyi bir sonuçla dönebilirmiyiz?

T.Savut:Aytemiz Alanyaspor tarihinde ilk defa aynı ligde ve  kategoride olarak Fenerbahçe ile karşılaşacak. Daha önce benimde Alanyaspor'da forma giydiğim dönemde Fenerbahçe ile Türkiye Kupası maçında karşılaştık ama o zaman aramızda lig farkı, sınıf farkı vardı. Ancak şu an bütçe olarak bizden çok daha fazla bütçeye sahip olabilir ama aynı ligin takımıyız, aynı kategoride aynı sınıftayız. Kadıköy'de Fenerbahçe ile oynamak her takım için zor. Atmosferi ambiyansı farklı, zor bir stad orası. Bu maçın bizim için farklı bir amacı var. Fenerbahçe için de farklı amacı var. Onlar şampiyonluğa oynuyor, bizde bu ligde kalıcı olmayı amaçlıyoruz. Sağlıklı işler yapmaya çalışıyoruz.  Bize yetecek olan puanı, en kısa sürede toplamaya çalışıyoruz. Dolayısıyla puan almak olabiliyorsa puanlar almak niyetindeyiz. Bunun için çok iyi mücadele etmek istiyoruz. Bu doğrultuda hazırlanıyoruz. Kolay değil ama olmaz diye de birşey yok.

E.Yıldırım: Fenerbahçe'ye karşı özel bir hazırlığımız varmı? Yoksa her zamanki lig maçlarına olduğu gibi mi ahzırlanıyoruz?

T.Savut: Biz her maç için mümkün mertebe rakibimize göre özel antrenmanlar yapmaya çalışıyoruz. Tabiki Fenerbahçe maçı içinde önlem almamız gereken veya zaaf olarak görüpte kullanmamız gereken detayları, oyuncularla konuşup çalışıyoruz. Elimizden geldiği kadar bütün detayları atlamadan Fenerbahçe maçına en iyi şekilde hazırlanmaya çalışıyoruz. Futbol hareketli bir oyun saha içerisinde heran herşey değişebiliyor.  Ama tedbirli olmak çalışmak bunlar maçı çok etkiliyor.  Milli takım arasının bizim açımızdan iyi geçtiğini düşünüyorum. Takımımız fizik olarak iyi duruma geldi. Birazda taktik çalışmalarına vakit bulduk. 

E.Yıldırım: Sakat oyuncularımız vardı onalrın son durumu ve takımımızın son durumu nedir? 

T.Savut: Sakat oyuncularımızın takımla birlikte çalışmaya başlamaları bizim içim kazanç oldu. Ayite, Nuru ve İsaac takımdan ayrıydı. Donald Guerrier, Başakşehir maçında sakatlık geçirmişti. Bu oyuncuların son durumu sevindirici. Ayite, Nuru ve İsaac'in takımla beraber maksimum seviyede antrenmalara başladı. Guerrier'i de bugünkü antrenmana takımla birlikte çıkaracağız. Durumunu gözden geçireceğiz. 

E.Yıldırım: Hocam sakatlıklardan bahsetmişken, oyuncularımızın sakatlanmaları halinde tedavi süreçleri nasıl işliyor? 

T.Savut:Oyuncularımızın sakatlandıklarında yatmaları söz konusu değil. Sakatlık süreci istirahat ederek geçmiyor. Fizyoterapistimiz, masörümüz ve doktorumuz başta olmak üzere onalrın hazırladıkları program çerçevesinde antrenman yapıyorlar. Bir ayağından sakatlanmışsa sadeceo ayak sakatlanmıştır. Diğer ayağı beli, eli-kolu, eklem-kas sakatlanmadı. Burada sadece sakatlık bulunan organı bölgesi istirahat ediyor. Dolayısıyla oyuncu sakatlıktan kurtulup takımla birlikte çalışmaya başladığında takım seviyesini yakalamasını daha çabuk sağlıyor. Bizim ilk amacımız oyuncumuza sakatlık yaşamayacağı durumda tutmaktır. Olduki sakatlandıysa o zamanda en kısa zamanda sağlıklı bir şekilde nasıl takıma döndürebiliriz çabası içerisinde oluyoruz. Alanyaspro'da artık bu işler çok daha profesyonelce uygulanıyor.

E.Yıldırım: A.Alanyaspor taraftarıyla ilgili neler söylemek istersiniz?

T.Savut: Taraftarımızın teşekkürü ve takdiri hak ettiklerini düşünüyorum. Parantez açarak söylüyorum. Başakşehir maçından sonra kendi takımlarına gösterdikleri tavır, Türk futboluna örnek olacak bir tavırdı.  Kendi sahasında ağır mağlubiyet almış takımlarını tribünlere çağırmaları ve destek vermeleri, onların kalitelerini, seviyelerini oyuna bakış açılarını, takımlarını ne kadar sevdiklerini gösterdi. Ben takımın sportif direktörü olarak da teşekkür ediyorum.  Ne zaman ihtiyacımız olduysa stadda oldular. Ben hiç kötü söz duymadım, Alanyaspor taraftarından, kendi takımlarına ve rakibe karşı. Bunu kesinlikle korumaları gerektiğini düşünüyorum. Mümkünse bütün Türkiye'deki taraftarlar Alanyaspor'un seviyesine çıkmalı. Bizim taraftarımızdan daha iyi tribün yapıyor daha iyi bağırıyor olabilirler ama bizim taraftarımızın zihniyetinden çok az var diye düşünüyorum.  

banner107

banner169