banner84

Selçuklu Derbisi’nde adil puan paylaşımı

Konya ile Alanya; Toroslar’ın yüksek irtifalı sınır çizdiği kuzey-güney komşusudur. Selçuklu Uygarlığı’nın iki kadim başkentleridir ki, Konya’dan Alanya’ya yaygın turizm eylemi, 800 yıla dayanan mazinin dehlizlerinde de yaşanırdı. Selçuklu Sultanları yazları başkentin Aleattin Tepesi Köşkü’nde, kışları da sahil başkenti Alanya’dan, Kızıl Kule mevkili deniz manzaralı Tophane’de yaşarlardı.

Baştan sona enerji yüklü maç

Bir çift Selçuklu Başkentidir, Konya ile Alanya… Futbol düzleminde de, Süper Lig puan savaşımları randevuları ile son 6 yıldır da ‘Selçuklu Derbisi’dir aralarındaki maçlar. Alanyaspor - Konyaspor müsabakaları her daim enerji yüklü, yüksek tempolu, saha içi, saha dışı elektrikli geçer. İlhan Palut teknik komutasındaki Konyaspor yenilmezlik ünvanını koruyan ligin taş gibi takımı. Bülent Korkmaz’ın ‘Juanfran, Awaziem, Milunoviç, Borja’ kurgusu ile dörtlediği savunma hattıyla, defans güvenliğini ön planda tutan yeni sistemi ile Alanyaspor da, yeniden ligin en dişli ekipleri katmanına taşınıverdi.

Diedhio’dan ilk yarıda 3 kafa topu

Süper Lig’de son haftaların iki formda takımını buluşturan Konya’daki derbi, beklendiği gibi yüksek tempolu başladı. İlk anlarda Endri Çekici ile turuncu-yeşilli kaleyi yokladı Konyaspor, Serkan yine refleks ve kalitesini devreye soktu. Kamuflaj formaları ile saldıran Alanyaspor, soldan Davidson, merkezden Efecan ve sağdan Juanfran’ın ortaları ve Dideou’nun kafalarıyla Konya kalesini tam üç kez yoklasa da, kaleci Sehic de çok formda.

Awaziem maçın en talihsiz adamı

Maçın ikinci perdesini, Alanyaspor golüyle açıverdi.  Emre Akbaba’nın soldan kullandığı köşe atışında ön direkte harika yükselip, sert, temiz bir vuruş yapan Fatih Aksoy hem kendinin sezondaki ilk, hem de maçın açılış golüne imzasını attı. Efecan’ın fırsatçılığını konuşturup kaydettiği bir diğer golde ise Var’dan vize çıkmadı. Awaziem’in bir çift hatası ile Alanyaspor kalesinde yaşanan golle skor eşitlendi. Bülent Korkmaz’la 5. maçında da kaybetmeyen Alanyaspor ve sezonun iki yenilmez takımından biri olmayı sürdüren Konyaspor adına maçın skoru gerçekten adildi.

YORUM EKLE

banner107

banner169