banner84

Sen de yaşlanacaksın be adam!

Ah nedir bu otobüslerden çektiğimiz? diyerek başlıyorum yine, duyduklarımı anlatmaya. 65 yaş ve üstü vatandaşlarımıza otobüsler ücretsiz. Ancak bazı şoförler bundan rahatsız olacak ki, yaşlılara karşı bir antipati besliyorlar. Bunu sen nerden biliyorsun? diyecek olursanız, otobüs beklerken sohbet ettiğim bir amcadan öğrendim.

Amcamız bir anda derdini anlatmaya başladı. Amcanın anlattıklarına ben  nedense hiç şaşırmadım. Çevreyolunda otobüsü 5 dakika ile kaçırmış. Yolun kenarında onu görmesine ve el hareketi ile dur işareti yapmasına rağmen daha çok hızlanarak aldırmadan gitmiş. Neden böyle yaptı seni görmemiş olabilir mi? diye sorduğumda 'Otobüs şoförlerinin 'bazı'ları bizleri hiç sevmiyor' yanıtını verdi. Niye böyle düşünüyorsun dediğim de '65 yaş üstü olduğum için otobüslere ücretsiz biniyoruz' diye cevap verdi.

Hatta geçtiğimiz günlerde de otobüse bindiğinde onları küçümser bir şekilde konuşmuş şoför. 'Bedava binenler çok' diye. Kendisi kent kartını okuturken bu cümle söylenince, amca da karşılık olarak 'bana mı dedin diye sorduğunda 'evet' yanıtını almış fütursuzca.Çok kırılmış belli ki amca. Anlatırken verdiği his böyleydi. Sanki hiç yaşlanmayacakmış gibi verilen bu tavrın sebebini anlayabilmiş değilim. Yaşlıların sessiz ve sakin halinin bu denli hor görülüp, küçümser tavırların altında ezilmesine sessiz kalamazdım. Üzücü ve bir o kadar da rahatsız edici.

Büyüklerimize atalarımız deriz. Geçmişten gelen bilgi birikimleri ile günümüze adeta ışık tutarlarken, bu yapılan saygısızlığa neden kimse dur demiyor. Bu kadar mı körüz? Ya da bu kadar mı kör olmak istiyoruz? Buna bir hal çare bulmak gerekir. Yaşlılara saygıyı, hürmeti unutup gittikçe, yeni nesilden ne bekliyoruz?

YORUM EKLE

banner107