banner84

Sen yeniver de biz şampiyon olalım'

Türkiye'de futbol denince herkes dört takım üzerinden konuşur. İlk soru Galatasaraylımısın, Fenerlimisin, Beşiktaşlımısın yoksa Trabzonsporlumusun? Bu dört takımdan birini söylersen Türk Futbolunun içerisindesin. Eğer Anadolu da birtakım söylersen ikinci soru gelir? Tamam şehrinin takımını tutuyorsun da bu dört büyük takımdan veya üç takımdan hangisi tutuyorsun? Yok ben bu dörtlüsünden birini asla tutmuyorum dediğinizde dışarıdasınız. Size tepeden bakmaya başlarlar, küçümserler. Ve artık senin takımın bu dört büyükten biriyle karşılaşacağı zaman şu söylemler başlar; 'Siz sanki şampiyon mu olacaksınız, bizim takım kazansın' temennisi isterler sizden. İşte burada bu dört büyüklerin anlamsız saldırgan iftiracı söylemleri şiddetlenir. Şöyle ki:  

Yendiğiniz takımın taraftarı: 'Zaten bütün takımlar bize gelince böyle oynuyor.'
Yenildiğiniz takımın rakiplerinin taraftarı: 'Satılmışlar. Şike yaptınız. Zaten sizin başkan o takımı tutuyor. Zaten sizin hocanın arkadaşı veya takımı'

Alanyaspor'un Beşiktaş'a yenilmesi sonrası sosyal medyada fazlaca ağır suçlamalar ağır hakaret içeren paylaşımlar oldu. Üzücü. Yahu adama sormazlar mı kendi takımın Beşiktaş'a yenilirken de aynı şeyi neden söylemedin diye. Kendilerinin yamadığını senden bekliyorlar. Yani, 'Biz yenemedik sen yeniver de biz de şampiyon olalım' Yenilirsen satılmış şikeci olursun. Yenersen bu kez de yendiğin takım için satılmış şikeci ve zaten bizim düşmanımız olursun.  

Bütün bunların sebebi kendi şehrinin takımı değil büyük diye bu takımların taraftarlığını yapmanızdır. Onların hakkını savunmaya geçmenizdir. Fener, GS, BJK, geldiğinde Alanyaspor tribünlerine girmeyin o zaman gidin deplasman tribününe girin. 

Bu dört büyük takımı tutmayıp kendi şehrinin takımının taraftarlığını yapan gerçek yürekli cesur futbolseverlere sesleniyorum. Arkadaşlar gelin, bu dört büyük takım karşısında herhangi bir Anadolu takımı haksızlığa uğrarsa birlikte hareket edin. Birbirinizi destekleyin. Zaten birçok Anadolu takımı sırayla 1. Lig'e düşüyor veya bir kaç sene sonra yeniden Süper Lig'e geliyor. Düşen takımda olsanız Anadolu takımlarını yalnız bırakmayın. Bırakın artık bu büyük takım sevdasını. Memleketin paralarını milyonları çar çur edip yıldız diye getirdikleri yabancı çürükler veriyorlar. Sonra da mağlubiyeti hakeme rakibin satılmışlığına bağlıyorlar. Onca para verdikleri oyuncular keyfine bakıyor.   

Delikanlı taraftarın takımı kimliğinde yazar!

YORUM EKLE

banner107

banner169