banner84

Sevgili öğrencilerimize hitaben…


Dünya eğitim tarihine bakıldığında birbirine benzeyen ,benzemeyen pek çok farklı sebeplerle eğitim öğretim hayatı durmuş ya da aksamıştır.Bizim eğitim tarihimizde de vardır bu.Mesela en son Kurtuluş Savaşı yıllarında da bu aksamanın olması mukadderken buna asla izin vermeyen ve savaş yıllarında bile Eğitim Bakanlığı kurup ,ciddi tahsisat ayıran Atatürk istisna.
Malumunuz 1.5 yıldır küresel bir virütik salgınla karşı karşıyayız.Elbette çok ciddi bedellere neden oldu.Bunlaran en ağırı ölümler ve evlatlarımızın aksayan eğitim süreci.Her ne kadar “online” denilen,teknoloji marifetiyle uygulanan uzaktan ,evden eğitim alternatifleri olsa da asla birebir örgün eğitimin yerini tutmadı.Bu başlangıçta bir bilinmezliğin getirdiği çözüm refleksiydi.Artık aşı ,halkın eğitilmesi vb yollarla başlangıçtaki korkumuzun yerini tecrübe ve cesaret aldı. Bu eğitim öğretim yılından itibaren 18 milyon öğrencimiz ve 1 milyon öğretmenimiz, Alanyamız özelinde de 220 adet her kademeden okul,3500 öğretmen ve 55 000 öğrencisi ile  eski özlenen okul günlerine geri dönüyor. 
Bu özel günde başta başöğretmen Atatürk’ümüz olmak üzere milletimize emeği geçmiş  bugün  vefat etmiş tüm  öğretmenlerimize rahmet, yaşayan emekli ve çalışan öğretmenlerimize de şükranlarımı sunuyorum.
Bu milletin her bir ferdinin üzerinde emeği ve hakkı olan Atatürk’ün fikirlerini hatırlayarak farkındalık oluşturalım. Malumumuz Atatürkçülük, Türkiye’nin çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkmasını amaçlayan ve  inkılapların sürdürülmesindeki izlenen yoldur.
Milli yapımızı koruyarak,Türk milletini çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkarmayı hedeflemiştir.Diğer anlamda ise özgür düşünce ve özgürlükçü bir demokrasi anlayışıdır.
Atatürkçülük,Türk toplumuna uygun kurumları kurmak ve çağdaş bir toplum olmaktır.Bir fikir ve ideal olarak Türk milletini esas almak,milletin haklarını tanımak ve tanıtmaktır.

Atatürkçülük,milli bağımsızlığı, özgür düşünceyi,insan onurunu temel alan bir Türk rönesansıdır. Temelinde milli kültürümüz ve  evrensel değerleri alan Atatürkçü düşünce,Türk milletinin ihtiyaçlarından ve gerçeklerinden doğmuştur.

Atatürkçü düşünce sisteminin en belirgin yönü,akla dayanması,sürekli gelişmeye açık bir özellik göstermesidir. Atatürk  bu konuda “Bizim akıl mantık ve zeka ile hareket etmek en belirgin özelliğimizdir.Bütün hayatımızı dolduran olaylar bu gerçeğin delilleridir” demiştir.


Atatürkçülük kendine özgü olup, kaynağı dışarıda bulunan siyasi akım ve ideolojilerle hiçbir ilgisi yoktur. Atatürkçülük Türk milletinin özgür ve bağımsız yapısına uygun bir düşünce sistemidir.Atatürk’e göre:” Eğitimdir ki, bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da esaret ve sefalete terk eder. Yine Atatürk’ün harikalar yaratan atalarından aldığı ilhamla “muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkma” hedef ve hayali bize en büyük miraslarından birisidir. O halde şu söyleyeceklerimi kulak ardı etmeyiniz.   
                                               
Sevgili öğrenciler!

Siz gençler insanlığın, devletimizin , milletimizin  ,ailelerinizin ve biz öğretmenlerinizin  umut tomurcuklarısınız. Emin olun gözler sizi takip ediyor.yeniden dünyanın bir numarası olacağımız günlerin hayaliyle yaşıyoruz.Yüreklere su serpecek,gözlere fer olacak,derde derman olacak olan yine sizsiniz. N’olur kendinizi çok iyi  yetiştirin.

Okul yıllarınızı hoyratça harcamayın. geleceğiniz, üniversitelerde değil, öncesi okul yıllarında kazanılır.Senin okul yıllarında gösterdiğin çalışkanlık ve hedefe kilitlenme  sana hem iyi bir üniversite ve iyi bir gelecek kazandıracaktır. Unutma sen varsan  dünyada güzellik var. Sen yoksan zaten yok.Yerin altında ataların ,üstünde milletin  hep sana bakıyor ve seni muştuluyor birbirine. Her ne olursan ol ama işinde ve mesleğinde en iyisi sen ol .Vatanını en çok seven yapabileceğinin en iyisini yapandır.Öğren ,öğret ,kendine hedef koy .Milletini ve devletini yüceltmenin yollarını araştır .İyi bir gelecek kurmak için çabala..ama her şeyin merkezine "sevgi"yi koy. Sevgi bizim yamaçlarımızın gülüdür. Soldurma onu .Hayallerin ve gayretin kadar büyüksün. Hedefim güneş ıskalarsam yıldızlardayım” diyebil. Ve şunu da unutma. Bu dediklerimi ilk kez siz yapacak değilsiniz. Tarihinizde pek çok baskısı var bunun. Dünya bilir bunu. Sen yeniden baskıya vereceksin o kadar .ve bu güftenin bestesine de sen imzanı koyacaksın. 

Hanım kızım, gökçek yüzlü delikanlım!

Övün,çalış güven.ama asla avunma. Gelecek nesiller adına avunmaya hakkın yok. Çünkü sen büyük işler yapan, övünen ama avunmayan Metehanların,Selçuk Beylerin, Alparslanların, Alaeddin Keykubatların, Fatihlerin, Yavuzların, Kanunilerin velhasıl Mustafa Kemallerin  evladı ve güvencisin. Onların övüncü olmak istemez misin?
Mensubu olduğunuz bu necip  milletin bahtı açık olsun diyorsan   bu milletin bahtı sana bakıyor. Sizinle açar bu memleketin cennet misal goncaları. Oturduğunuz sıralarda kendinizi çok iyi yetiştirin. Bu milletin okullarında okurken milletimize haklarını helal ettirmenin yolu budur. Devletinizi, milletinizi, bayrağınızı, atanızı, tarihinizi, milli ve manevi değerlerinizi çok sevin. Bir elinizde bilgisayar bir elinizde de bizi biz yapan değerlerimiz olsun. Okullarınızda öğretmenleriniz yüksek donanım ve heyecanla sizlerle bu yıl da beraber olacaklar. Öğretmenlerinizden en azami derecede istifade edin. Onlar yürüyen kütüphanelerdir adeta. Süngerin suyu yerden çektiği gibi öğretmenlerinizden de bilgileri depolayın ,çekin kendinize. Güzelliklerimizden aldığınız bu aşk ve şevk kanadıyla kanatlanırken milletinizi de kanatlandırın. Tarihinizde harikalar yaratan o büyük medeniyet insanlarını örnek alarak onları geçin. Mesela; yeniden tıp tarihine milletinle beraber kendi adını yazdırmak istemez misin? Artık tıp dünyası Hipokrat adına değil de İbn-i Sina adına ya da senin adına yemin ederek görevlerine başlasınlar istemez misin ? Dünya mimarlık tarihinde ikinci bir Sinan olmayı hatta Sinan’ı da geçmeyi istemez misin ? Fatihleri, Sinanları, İbn-i Sina’ları, Sabuncuoğlu Şerafeddinleri, Piri reisleri ,Uluğ beyleri, Ali Kuşçuları, Atatürkleri bağrından çıkaran bu millet bunlara o kadar alışık ki. N’olur milletini daha çok bekletme..Zira bu necip milletin  gözleri ufukta ve  sizi  bekliyor .iyi yetişmiş,  ruh ve şuur yönüyle tam ve doygun nesillerine ,bu memleketi gözü arkada kalmadan emanet etmek istiyor."
Bu sabah sizleri okullarınıza gönderen  en değerli varlığımız annelerimizin ve Anadolu insanının gönül diliyle sizlere seslenerek yazıma son vermek istiyorum.
Allah  zihin ve baht açıklığı versin VE gülümse milletine…

Bu eğitim öğretim yılında olduğu gibi bütün eğitim sürecinizin sağlıkla,huzurla ,başarıyla geçmesini ve hayırlı olmasını diliyor  ve sevgilerimi sunuyorum.
Haftaya Alanya Eğitim Tarihi konusunu işleyelim.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Necat Küçük
Necat Küçük - 9 ay Önce

Evrensel anlamda eğitim, özel de Türk milli Eğitimi harika anlatılmış. Elinize,yüreğinize sağlık sayın

Hakan yaşar
Hakan yaşar - 9 ay Önce

Eline yüreğine sağlık hocam

banner107

banner169