banner165

Şimdi İhya Vakti

Bölge olarak büyük bir yangından çıktık.  
Başta ormanların, yaban hayatının ve yerleşim alanlarının yok olması ile birlikte can kayıplarıyla çok büyük bir yara aldık. 
Şimdi Yanan ormanların, yaban hayatının ve yerleşim alanlarının tekrardan eski haline getirilmesi vakti. Belki Ormanların ve yaban hayatının eski haline gelmesi onlarca yıl alacaktır. Ama hayatlarını oralarda kazanan, geçimlerini hayvancılık ve tarımdan sağlayan yerleşik yöre halkının biran önce barınma sorununun çözümlenmesi, geçim kaynakları olan tarım alanlarının tekrardan ihya edilmesi,  ahırlarının yapılıp tekrardan hayvanlarına kavuşturulması gerekmektedir.
Bunun içinde işin muhatapları olarak başta ilgili bakanlıklar, belediyeler ve muhtarlıklar ile birlikte koordineli bir şekilde yöre halkının da görüş ve bilgilerine dayanarak durum ve hasar tespitini en iyi şekilde yapılıp çalışmalara ivedilikle başlanmalıdır. Tabii tüm bunlar yapılırken bilimin ışığından konunun uzmanlarından yaralanılmalıdır…
 Zarar gören ormanların geri kazanılması boyutunda halkımızda oldukça destek olarak ağaçlandırma kampanyaları ve fidan bağışı konusunda cömert davranacaktır. 
 Ayrıca ihtiyaç duyulan ev eşyaları ve hayvanlar konusunda da gerekli bağışlar ve kampanyalar olacaktır. Ama bunların en iyi şekilde tespit edilip yerinde ve tam olarak ihtiyaçlara karşılık verebilmesi için koordinasyon altına alınması şarttır.
 Bir diğer taraftan da yaşadıkları konutlar yangında hasar gören veya yıkılanlar  için devlet tarafından yapılacak konutların halkı borç altına sokmadan yöre kültürüne ve yöredeki insanların yaşam ve kullanım tarzlarına uyacak şekilde yapılması gerekmektedir.
 Bu süreci daha hızlı ve verimli atlatabilmek için yangından bu yana süre gelen siyasi tartışmaları bir kenara bırakılıp birlik ve beraberliğimizi daha da pekiştirerek siyasete harcadığımız aklımızı ve gücümüzü sahaya harcayarak daha fazla faydalı olmalıyız...
Sağlıcakla Kalın…

YORUM EKLE

banner107

banner169