ü

Delibaş, yaptığı açıklamada, Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenen simit fiyatlarının maliyetin altında kaldığını ve esnafın zarar ettiğini söyledi. Ocak ayında 15 TL olarak belirlenen simit fiyatının, maliyetlerin artmasıyla birlikte 13,20 TL'ye yükseldiğini, ancak Bakanlık tarafından hala 10 TL'ye satılmasının zorunlu kılındığını ifade etti.

Bu plajda denize girmek yasaktı... Hiçbir şeyi umursamadılar Bu plajda denize girmek yasaktı... Hiçbir şeyi umursamadılar

Bu durumun simit kültürünün yok olmasına neden olacağını savunan Delibaş, "Ustalar istediği paraları, yevmiyeleri alamadığı zaman bizim çırak yetiştirebilmemiz mümkün mü? Bu mesleği sürdürebilmemiz mümkün mü?" diye sordu.

Esnafın talebi, simit fiyatlarının maliyetlere göre belirlenmesi ve bu konuda Ticaret Bakanlığı'nın yetkisinin geri alınması.

Delibaş, Danıştay'a sundukları dilekçede, Ticaret Bakanlığı onayı şartının Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu da savundu.

Esnaf Odası Avukatı Osman Can Ünlü de, Bakanlık onayının fiyat tarifelerini uzatarak esnafa zarar verdiğini ve Anayasa'ya aykırı olduğunu söyledi.

Danıştay'ın bu davayı nasıl sonuçlandıracağı merak konusu.   -Haber Merkezi

Kaynak: Haber Merkezi