banner84

'90'lı yıllarda turizm daha kaliteliydi'

İYİ Parti İlçe Başkanı Apaydın, esnafın geçim sıkıntısının devam ettiğini belirterek, turizm çalışanlarının eğitilmesi gerektiğini söyledi. Apaydın, " Bundan 25-30 sene önce 80’li yılların sonunda 90’lı yıllarda, turizm kaliteliydi, turizm çalışanları disiplinli ve eğitimliydi, bundan çok daha seviyeliydi" dedi

'90'lı yıllarda turizm daha kaliteliydi'

-Ekmel YILMAZ

İYİ Parti İlçe Teşkilatı haftalık olarak gerçekleştirdiği yönetim kurulu toplantısını bugün düzenledi. Düzenlenen toplantıda İYİ Parti İlçe Başkanı Yücel Apaydın, turizm sektörünün de yaşanan durumdan, Alanya'yı ilgilendiren ve gündem de olan birçok konuya değindi. Apaydın esnafın geçim sıkıntısı ve turizm alanında eğitilmesi ile alakalı açıklamasında, “Esnaf ve halkın ortak derdi geçim sıkıntısı, sezon başında yapılan ‘Sezon çok iyi olacak’, ‘Turizm patlaması olacak’ şeklinde yapılan şişirme açıklamalarının artık boş olduğunu yavaş yavaş hissetmeye başladık. Esnaf odaları başkanlarının çözüm önerileri göz önüne alındığı zaman esnafın sorunları yumak halinde her geçen gün büyüyerek devam ediyor. Bizim tavsiyemiz sezon sonunda esnafla beraber ağlamaktansa şimdi sezon başında esnafa yardımcı olunmalı, sezon sonunda yapılmaya çalışılacak yardımlar ve krediler şimdiden sağlanmalı, esnafın derdine çare olunacaksa şuanda çözüm olaraktan çalışılması gerektiğini düşünüyoruz. Alanya’da turizmin, gelişmesi ve sağlıklı biçimde iyiye götürülmesi için öncelikle eğitimin şart olduğunu, esnafla birlikte turizm çalışanlarının da eğitilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bundan 25-30 sene önce 80’li yılların sonunda 90’lı yıllarda, turizm kaliteliydi, turizm çalışanları disiplinli ve eğitimliydi, bundan çok daha seviyeliydi. Turist de aynı şekilde kaliteliydi ve çalışanlar maaşına bile ihtiyaç duymadan memnun olan turistin verdiği bahşişle geçimini sağlayıp para bile arttırabiliyordu. Acilen Alanya’da turizmin iyileştirilmesi, esnafın da çeki düzen edilmesi ve disiplin edilmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

‘BU UYGULAMANIN BAŞARILI OLACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM’

Gazipaşa’da Suriyeli mültecilerin ilçedeki plajlara alınmamasına yönelik önergenin belediye meclisinde oy çokluğuyla kabul edilmesinin ardından Yücel Apaydın, “Suriyelileri ülkeye soktuysanız ve onlara da geçinmeleri için maaş veriyorsanız, yardımlarda bulunuyorsanız sadece plajlara sokmamanın çözüm olmadığını düşünüyorum. Şehirde, yolda, sokakta gezebilirsin, kafede oturabilirsin, ama plaja giremezsin. Bu kısmi bir çözüm biraz popülist bir çözüm ben şahsen bunun uygulanabilir olduğunu düşünmüyorum. Suriyelilerle Hataylılar birbirine çok benziyor, arkadaşlarımız bunları nasıl ayıracaklar? Plajlarda yatan herkese yada kuma ayağını basan herkese kimlik kontrolü yapılması lazım,  böyle bir uygulamanın da başarılabileceğini düşünmüyorum” dedi.

‘SOSYAL PROJE TİCARİLEŞTİRİLMEMELİ’

Kırsal bölgede yaşayan ve ulaşım sıkıntısı çeken kız öğrencilerin barınma sorununu çözmek amacıyla yaptırılan yurt hakkında Apaydın, ”Bugün Alanya Belediyesi’nin meclis toplantısı var, görüşülen konular arasında Oba’da ki kız öğrenci yurdunun ücretine yapılacak olan zam da var. Seçim sürecinde belediye başkanımızın sosyal bir proje olarak Alanya’da gerçekleştirmiş olduğu en önemli, en güzel proje olarak lanse ettirdiği bir proje üzerinden ekonomisi zayıf olan, maddi imkanları sınır dahilinde olan kız öğrencilerimizin okuduğu ve barındığı yurda zam yapmaya çalışmanın doğru olmadığını orayı sosyal bir proje gibi açıklayıp üzerinden biraz zaman geçtikten sonra bu yurttan para kazanmaya çalışmanın doğru olmadığını düşünüyoruz. Kız öğrenci yurduna yapılacak olan zama karşı olduğumuzu, İYİ Parti Alanya teşkilatı olarak bu kararı aldığımızı ve sosyal bir proje gibi anlatılan projenin ticari olarak değerlendirilmesinin doğru olmadığına karar verdik” dedi.

‘ÖĞRENCİ YURTLARININ ÇOĞALTILMASI GEREKİYOR’

Kış aylarında apart otellerde konaklayan, yaz aylarında ise turizm sezonundan dolayı otellerden çıkartılan üniversite öğrencilerinin şikayeti hakkında Apaydın ”Bu konu ile ilgili biraz daha inceleme ve araştırma yaptıktan sonra açıklama ve görüşlerimizi paylaşacağız. Fakat turizmci de haklı, öğrenciden kazandığı para işletmeyi devam ettirmek için yeterli olmadığını düşünüyorum. Öğrencilerin kalabileceği, öğrencilere yönelik yurtların çoğaltılması gerektiğini düşünüyorum. Bunu da devlet kontrolü ile yapmak gerekiyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2019, 16:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107