banner84

'Adem başkanla sorun yaşamadık'

AGC'nin yeni yönetimine hayırlı olsun ziyaretinde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, Alanya Belediye Başkanı Yücel ile ittifaktan önce de aralarının iyi olduğunu belirterek, "İttifak oldu da aramız düzeldi değil, Adem başkanla hiç bir sorun yaşamadık" dedi.

'Adem başkanla sorun yaşamadık'
Mevlüt UYGUR
Alanya'ya bir dizi temaslarda bulunmak için gelen Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel ile AK Parti Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Toklu, AK Parti Eski İlçe Başkanı Hüseyin Güney, Alanya Gazeteciler Cemiyeti'nin yeni yönetimine hayırlı olsun ziyareti yaptı. Türel ve beraberindekini AGC Başkanı Gaye Coşkun karşıladı. Ziyarette konuşan AGC Başkanı Coşkun ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek teşekkür etti. AGC'nin yeni yönetimine hayırlı olsun temennisinde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, "Bugün ilk fırsatta, AGC'yi ziyaret ediyoruz. Gaye hanım bizim çok eski tanıdığımız bir meslektaşımız, çok başarılı. Yeni arkadaşlarla AGC, Alanya'mız için çok önemli. Alanya basını Türkiye'de ilk sıralarda yer alıyor. Bu sizlerin başarısı. Halkın kantarında tartılmak kolay iş değildir. Gazeteciler ve siyasetçiler her gün bu işi yapıyorlar. Biz memlekete hizmet etmek noktasında halkımızın yanındayız" diye konuştu.
'ALANYA'YA 12 MİLYAR YATIRIM YAPTIK'
Büyükşehir'in Alanya'ya olan yatırımlarından söz eden Türel, "31 Mart'ta önemli bir imtihana daha tabi tutulacağız. Bunun bilinciyle 5 yıl boyunca çalışmalarımızı yürüttük. Büyükşehir belediyesi olarak Alanya'ya çok yatırım yaptık. Biz çalışmaktan, yaptığımız işleri anlatmaya vakit bulamıyoruz. Alanya'ya toplamda 12 milyar yatırım yaptık. Gerçekten önemli bir bütçe.  Sadece Alanya'ya bin 300 kilometre yağmur suyu kanalı, içme suyu hattı ve kanalizasyon yaptık. Yer altı çalışmaları şehrin geleceğidir. Alanya'da çöpten elektrik tesisiyle tam 12 bin konutun elektriğini karşılayacak miktarda elektriği üretiyoruz. İnşaat aşamasında olan tesisler bitince 24 bin konuta çıkacak"dedi.
'ADEM BAŞKANLA HER ZAMAN BİRDİK'
Büyükşehir Belediyesi'nin Alanya Belediyesi ile uyumlu çalıştığını kaydeden Türel, "Adem başkanla önce de aramız gayet iyiydi, birdik.  Elimizden gelen desteği sağlıyorduk. Bunu yapmayan belediye kaybeder. Vatandaş ilçe belediyesi, büyükşehir belediyesi diye ayırmaz. Vatandaş belediyenin başarısına bakar. Adem Başkan başarılı olursa bana yazar, ben başarılı olursam ona yazar. Ben CHP'li belediyelerle çalışıyorum, onlara da destek oluyorum. Muratpaşa'da Ümit Uysal'la gayet güzel işler başardık. Şimdi ona da teşekkür ediyorlar bana da. Adem başkanla sanki aramızda bir sürtüşme varmış gibi intiba yayıldı Alanya'da. Kesinlikle benim açından zerre bir sıkıntı yaşamadım ben Alanya'da. İttifak oldu da aramız düzeldi değil, Adem başkanla hiç bir sorun yaşamadık. 3 tane mesire alanını Adem başkana verdik. Adem Murat  Yücel yönetimindeki Alanya Belediyesi'ne çok büyük desteklerimiz var. AK Partili belediyelerden gelen bir sürü imar planını red etmişizdir. Alanya Belediyesi'nden gelen imar planlarının tamamını onayladık.  Bir tane red ettiğimiz imar planı yok. İttifak devam edecek, bir sorun yok. Adem Başkan burada olsaydı bugün onu da ziyaret edecektim. Her geldiğimde görüşüyoruz zaten. İttifak bomba gibi gidiyor, bir sıkıntı yok. Sadece büyükşehir Yasası'nın ilk başladığı sıralarda ufak tefek küçük sıkıntılar oldu ama bunlar kabak çekirdeğini doldurmaz" dedi.
'KEŞKE EN BORÇLU 1'İNCİ BELEDİYE BİZ OLSAYDIK'
Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin İller Bankası'na en borçlu 5'inci belediye olması ile ilgili konuşan Türel, "Ben 5'inci belediye olduğumuzdan çok üzgünüm. Keşke 1'inci belediye olsaydık. Çünkü İller Bankası, proje getiren, çalışan belediyelere borç veriyor. İller Bankası kimsenin eline para saymaz, git personel borcunu öde diye para vermez. İller Bankası vatandaşa fayda sağlayacak projelere kredi verir. Krediyi verdiğinde de belediyeye saymaz, yüklenici firmanın hesabına öder. Belediye yine bu parayı vermez. İller Bankası'nın kredileri Türkiye'nin en ucuz ve en uzun vadeli kredileri. Sen proje üretirsen İller Bankası'ndan kredi alırsın. Bu da 10-20 sene senelik vadelerle ödenecektir. Herkesin bulamadığı krediler. Bunu borç gibi göstermenin akılla mantıkla alakası yok. Keşke birinci olsaydık. Proje üren kredi alır, yatan alamaz. Biz çalıştık.  Borçlu belediye önce personeline borçlu olan belediyedir.  Ben göreve geldiğimde benim personelime benden önceki dönemin 7 milyon lira borcu vardı" dedi.
Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2019, 23:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107