banner129

Alanya CHP Yarkadaş'ı ağırladı

CHP'nin 96. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında, Alanya İlçe Teşkilatı'nın düzenlediği panele konuşmacı olarak eski milletvekili Barış Yarkadaş katıldı. Yarkadaş Alanya Posta TV'ye özel yaptığı açıklamada, Alanya'da süreklilik gösteren bir siyasi rekabet olduğuna dikkat çekti.

Alanya CHP Yarkadaş'ı ağırladı

-Özgür YILMAZ
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde 9 Eylül 1923'te siyasi faaliyetine başlayan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 96. kuruluş yıldönümü kutlamalarını gerçekleştirdi. CHP Alanya Teşkilatı ise bu kapsamda gazeteci ve eski İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş'ın konuşmacı olarak katıldığı “Geçmişten Geleceğe Altı Ok” isimli söyleşiyi düzenledi. Yarkadaş söyleşi sonrası imza töreni de düzenledi. Alanya Posta TV'ye özel açıklamalarda bulunan Barış Yarkadaş, Alanya ve Türkiye özelinde 31 Mart yerel seçimlerinde CHP'nin kazandığı başarı hakkında değerlendirmelerde bulundu. 
"ALANYA SİYASETE MERAKLI”
Alanya'nın hem siyasete duyarlı olduğunu hem de seçimlerin ardından geleceğe olan inançlarının arttığını gördüğünü belirten Yarkadaş, "Alanya'nın bu sıcağında, bu salonu insanların doldurması sonuna kadar söyleşiyi takip etmesi, ardından 1-1,5 saat kitap imzalatmak için beklemesi insanlarımızın hem siyasete duyarlı olduğunu hem de CHP'nin 11 büyükşehri kazanmasının ardından geleceğe olan inançlarının daha da arttığı gösteriyor. Bunu sadece Alanya'da değil, Türkiye'nin değişik yerlerine gittiğimizde de zaten görüyoruz. Bu tablolarla karşılaşıyoruz. Alanyalılar tabii ki siyasete biraz daha sanırım meraklılar. Çünkü bir dönem büyükşehir belediyesi bize geçti. Sonra AK Parti'ye geçti, sonra tekrar bize geçti. Şimdi bir siyasi rekabet var ve bu sürekliliğini sürdürüyor. Bu rekabetin ilgisini de Alanya'da gördük. Onlar da bizi rahat, sıcak karşıladılar bugün” dedi.
"GENEL SEÇİM İDDİALARIMIZ ARTTI”
“CHP’ye oy veren yurttaşlarımızın ilk genel seçimde iktidar olmaya yönelik iddialarının daha da arttığını görüyorum” diyen Yarkadaş, “Eskiden biz bu toplantılarda ‘Nasıl yaparız da belediyeleri kazanırız’ diye tartışıyorduk. Şimdi o konuda ciddi bir başarı gösterdik. Gündemimiz ise ‘Nasıl yaparız da Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanırız’ oldu. Büyükşehir belediyelerini kazanmamız ile birlikte zaten genel iktidarı alabileceğimize yönelik güven ve inanç da arttı. Şimdiki hedefimiz yapılacak ilk genel seçimde cumhurbaşkanlığını kazanmak, parlamentoda çoğunluğumuzu da sağlamak. Ona da çok yakınız. Zaten toplantıda da söyledim. CHP şu anda oy oranını yüzde 30’un üzerine çıkardı. Yüzde 30 uzun zamandır bizim yakalayamadığımız bir oy oranı idi. Şimdi bu oranın yüzde 35-40'a çıkartıp, iktidar olabilmenin yollarını arayacağız” ifadelerini kullandı. 
"CUMHURBAŞKANI OY KAYBEDECEĞİNİ BİLİYOR”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘tüm belediyelere eşit davranıyorum’ mesajı verdiğini ifade eden Yarkadaş, “Şunu gördü bence, bu belediyeleri sonuçta CHP kazandı ve 5 yıl boyunca bu kentleri yönetecekler. Ankara, İstanbul, Antalya, İzmir, Mersin, Adana, Bolu, Tekirdağ, Edirne ve Aydın gibi kentler eğer muhalefetin şu an elinde ise siz o belediyelerle uyumlu çalışmak zorundasınız. O belediyelere yönelik her türlü engellemeniz iktidarının oylarını düşürür. Erdoğan sanırım bunu gördüğü için şu an ‘bakın ben bütün belediye başkanlarına eşit davranıyorum, onları engellemiyorum’ mesajı vermek istiyor. Bir de bu kayyum tartışmaları vardı. Erdoğan bu tartışmaları da kapatmak istiyor diye düşünüyorum. Kayyumun bırakın atanmasını, İstanbul'a yönelik kayyum tartışması AKP'nin oylarını sürekli aşağı çekiyor. Bunun farkında oldukları için şu an siyaseten ortamı biraz yumuşatmak istiyorlar. Dolayısıyla da kendi oy düşüşlerini durdurmaya çalışıyorlar” diye konuştu. 
"İTTİFAKLARI GENİŞLETMEK VE DOĞRU KURMAK GEREKİR”
CHP’nin genel politikasının şu anda iyi gittiğini belirten Yarkadaş, “Özellikle yerel seçimlerde kazanılan başarı ile birlikte partinin özgüveni de arttı. Önümüzdeki dönemde artık ittifaklar yasası olduğu için CHP’nin ittifakları genişleterek seçime gireceği bir siyasi ortam yaratması gerekiyor. Bu konuda da zaten hem seçmenler hem parti yönetimi hem partinin üyeleri genel merkeze yetki veriyor ve katkı sunuyorlar. Bu bağlamda ittifakları doğru kurmak gerek. Ancak politikalarımızdan da ayrılmamak gerekiyor. sanırım CHP önümüzdeki süreçte bunu başarıyla gerçekleştirecektir” dedi.

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107