banner84

Alanya'daki muhtarlıklar kaldırılacak mı?

Bahçeli'nin Büyükşehir yasasıyla ilgili teklifinin ardından parti kurmayları harekete geçerken, AK Parti ve MHP kurmayları önümüzdeki günlerde bir araya gelerek yasa çalışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunması bekleniyor. Yasanın hayata geçirilmesi halinde, Alanya'daki muhtarlık kaldırılacak ve Alanya Belediyesi'nin yetkileri arttırılacak.

Alanya'daki muhtarlıklar kaldırılacak mı?

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin  "Büyükşehirleri seçelim, o da ilçe belediye başkanlarını seçsin” teklifinin üzerine MHP kurmayları harekete geçti. Büyükşehir Yasasıyla ilgili çalışma başlatan MHP kurmayları, 30 büyükşehirde muhtarlıkların kaldırılması üzerine teklif sunmaya hazırlanıyor. Seçim sonuçları henüz kesinleşmeyen başta Ankara ve İstanbul olmak üzere birçok şehirde belediye başkanlığının başka partiden, belediye meclisindeki çoğunluğa ise farklı partinin sahip olmasından kaynaklı ortaya çıkacak sıkıntılar konusunda tartışmalar yapılıyor. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de bu sıkıntıya dikkat çekerek yeni bir sistem önerisinde bulunmuştu. Bahçeli’nin “Büyükşehirleri seçelim, o da ilçe belediye başkanlarını seçsin” teklifine AK Parti sıcak yaklaşmıştı. AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, MHP liderine önerisiyle ilgili olarak “Sayın Bahçeli, kamu hizmetinin daha iyi verilmesi ve büyükşehir belediye başkanı ile ilçe belediye başkanı arasında, hizmet etme çalışmalarını, çabalarını sekteye uğratacak siyasal farklılıkların olmaması için, bu değerlendirmeyi yaptığı kanaatindeyim. Sayın Bahçeli, bir öneride bulundu. Bu çok kıymetlidir. Buna ilişkin çalışmalar yapılabilir ama bunlar ortak mutabakat ile yapılır” demişti.

                                          AK PARTİ GRUP BAŞKANI NACİ BOSTANCI

İLÇE BELEDİYELERİNİN YETKİLERİ ARTIRILACAK

MHP kurmayları, büyükşehirlerle ilgili yapılacak düzenlemenin daha önce AK Parti'nin üzerinde çalıştığı ve büyükşehirler dışında kalan bazı illerin “bütünşehir” kapsamında alınmasını öngören taslak ile birlikte TBMM'ye getirileceğini belirtiyor. Büyükşehir yasasıyla beraber özellikle ilçe belediyelerinin yetkileri yeniden düzenlenecek. Bu kapsamda, ilçe belediyelerinin yetkilerinin artırılması planlanıyor.

MUHTARLIKLAR KALDIRILACAK

MHP'nin teklifinde 30 büyükşehirde belediye başkan adayının ekibi ile birlikte seçime girmesi üzerinde duruluyor. Oy pusulasında büyükşehir belediye başkan adayının isminin altında birlikte çalışacağı ilçe belediye başkanları da yer alacak. Böylelikle, büyükşehir ve ilçe belediye başkan adayları tek pusulada olacak. Büyükşehirlerdeki muhtarlıkların da kaldırılması çalışmalar kapsamında. MHP kurmayları, büyükşehirlerde muhtarların eskisi kadar etkin olmadığını, bu yüzden bir düzenleme yapılabileceğini ifade ediyor.

CUMHUR İTTİFAKI DEĞERLENDİRMEDE BULUNACAK

Önümüzdeki günlerde MHP ve AK Parti kurmaylarının bir araya gelerek yasa çalışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunması bekleniyor. Her iki parti kurmayları yapılan çalışmalarla ilgili ortak görüş bildirecek. MHP kurmayları, Büyükşehir yasasının bu yıl içerisinde tamamlanacağını belirterek, “Kasım ayı itibarıyla Meclis gündemine gelebilir” dedi.

BU TEKLİFLE ALANYA BELEDİYESİ'NİN YETKİSİ ARTACAK

Bahçeli'nin bu teklifi Alanya'da da çok konuşuldu. Teklif kabul edilirse ve hayata geçirilirse, Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Alanya'da da muhtarlıklar kalkmış olacak. Ayrıca Alanya Belediyesi'nin de yetkileri arttırılmış olacak.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2019, 17:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107