banner84

Alanya'dan Trump'a sert tepki

ABD Başkanı Trump'ın Türkiye'ye olan tehdit içeren açıklamalarına Alanya'daki siyasiler de tepkilerini dile getirirken, "Biz her ne kadar kendi içimizde bir birimizi eleştirsekte, söz konusu dış güçler ise biz her zaman biriz" dediler.

Alanya'dan Trump'a sert tepki
Mevlüt UYGUR
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye olan tehdit içeren açıklamalarına her kesimden tepkiler gelmeye devam ediyor.  Trump geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabında  yaptığı açıklamada "Eğer Türkiye Kürtlere saldırırsa, Türkiye'yi ekonomik yönden mahvederiz. 20 millik (32 km) güvenli bölge oluşturulabilir. Aynı zamanda Kürtlerin Türkiye’yi provoke etmesini istemiyorum" demişti. Bu küstah açıklamalara tüm Türkiye'den tepkiler gelmeye devam ederken Alanya'daki siyasi parti ilçe başkanları da tepkilerini dile getirdi. İlçe başkanları Alanya Postası'na yaptıkları açıklamalarda, Trump'a olan tepkilerini getirirken, birlik beraberlik mesajı verdiler.
'TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NE AYAR VERİLEMEYECEĞİNİ BİR KEZ DAHA GÖSTERDİK'
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Alanya İlçe Başkanı Mustafa Toklu, "ABD Başkanı Sayın Donald Trump’ın sosyal medya üzerinden ülkemizi hedef alan ve tehditkar açıklamalarını her ne kadar 24 saat içerisinde tekzip edercesine geri adım atarak başka bir sosyal medya açıklaması ile düzeltmiş olsa da talihsiz, tutarsız ve zamanlama açısından yersiz bir açıklama olarak görüyorum.  Sayın Trump’ın yapmış olduğu bu açıklama öncelikle Uluslararası Devletler Hukuku ve teamülleri açısından pek hoş olmamıştır. Bırakın tehditkar açıklamaları, Devletlerin Müzakereleri dahi sosyal medya üzerinden şov yaparak yapmamaları gerektiğine inanmaktayım. Uluslararası Diplomasinin dili, iletişim aracı; hele hele ABD ve Ülkemizi gibi iki Müttefik Ülke arasındaki üslup ve iletişim şekli yüz yüze toplantı usulü olması gerekmektedir. Sosyal medya bu tip diplomasilerin yapılacağı mecra değildir. Sayın Trump’ın yapmış olduğu açıklamaya gelecek olursak ta; Şahsen bu açıklamanın bizden çok Sayın Trump’ın kendi ABD iç siyasetinde yaşamakta olduğu zor günlere ilişkin yapmış olduğu siyasi bir hamle olarak görüyorum. Zira Bütçe Görüşmeleri sebebi ile 22 gündür Kapalı olan ABD Hükümetinde diplomasi kanalları ve muhalefet ile iletişim noktaları tıkandığından Sayın Trump’ın böyle bir yola başvurduğunu düşünmekteyim. Ancak Ceddi Kıtalara hükmetmiş, tarihini ve hürriyetini savaşla canı pahasına kazanmış ve muhafaza etmiş bir ceddin devamı olan Türkiye Cumhuriyeti’ne sosyal medya ile ayar verilemeyeceğini, her hangi bir başka diplomatik yolla tehdit veya aba altından sopa göstermek yoluyla ayar verilemeyeceğini öncelikle Sayın Dışişleri Bakanımız yapmış olduğu Basın Toplantısında gayet açık ve net bir şekilde, ardından Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan doğrudan telefon konuşması ile kendilerine bir kez daha göstermişlerdir.  
'BU YOLDAN DÖNÜŞ YOK'
Nitekim bu açıklamanın ve görüşmelerinin sabahı yine sosyal medya aracılığı ile Sayın Trump bu defa ülkemizi  öven ve ekonomik fırsatları, potansiyelleri anlatan bir açıklama yaparak yapmış olduğu yanlıştan dönmüştür.  Buradan Gururumuz Sayın Dışişleri Bakanımıza bir kez daha göstermiş olduğu siyasi ve diplomatik ustalıkla yapmış olduğu basın toplantısında dile getirdiklerinden dolayı tebrik ediyorum ve Kendilerine teşekkür ediyorum. Burada Sayın Trump ve Trump gibi düşünenler net bir şekilde bilmelidir ki Suriye Kürtleri YPG veya PKK terör örgütlerini temsil etmez. Bizim kırmızı çizgimiz olan sınır bütünlüğümüz ve YPG-PKK Terör örgütüne karşı sınır güvenliğini sağlamaya yönelik operasyonlarımız karşımızda kim olursa olsun kararlı ve istikrarlı bir şekilde bu terör odakları yok olana kadar, sınır güvenliğimiz sağlanana kadar devam edecektir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de söylediği ve işaret ettiği gibi 'Ya istiklal ya ölüm' mottası ile bu yoldan dönüşü olunmadığını Sayın Trump, ABD ve bunlar gibi düşünen herkes net bir şekilde öğrenecektir" şeklinde konuştu.
'TRUMP HADDİNİ AŞTI'
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Alanya İlçe Başkanı Mustafa Türkdoğan, "Biz artık Trump'ın bu yaptığı açıklama ile haddini aştığını ve ne yaptığını şaşırmış olduğunu düşünüyoruz. Sayın Genel Başkanı'mız Devlet Bahçeli'nin de ifade ettiği gibi biz MHP olarak her şartta devletimizin ve milletimizin yanındayız. 'Ya beka, ya bela' derken tam olarak bunu ifade ediyorduk zaten. Türk Milleti'nin ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin evet bir beka sorunu var. ABD ve diğer ülkeler maalesef Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bir beka sorunu yaşaması için uğraşıyorlar. Bunu da Trump'ın söylemlerinden açık bir şekilde görüyoruz. Dolayısıyla bizler ülkemizin bir beka sorunu yaşamaması için oluşturulmuş olan Cumhur İttifakı'nı destekliyoruz. 'Ya beka, ya bela' dememizin anlamını ve sebebini Trump'ın bu açıklamaları en açık şekliyle ifade etmiştir. Bütün milletimizi sağduyulu olmaya, uyanık olmaya davet ediyorum" dedi.
'HİÇ BİR GÜÇ TÜRKİYE'Yİ TEHDİT EDEMEZ'
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Alanya İlçe Başkanı Sefa Çorbacı, "Dünya'da hiç bir güç Türkiye Cumhuriyeti Devletini tehdit edemez. Biz bu açıklamayı yok sayıyoruz. Bu  Trump'a bu kadar da yüz veren Cumhurbaşkanı Erdoğan. Hiç kimse bizi, ekonomi ile terörle ülkemizi tehdit edemez. Biz Osmanlı torunuyuz, biz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün evlatlarıyız. Hiç bir güç Türkiye Cumhuriyeti'ne zarar veremez. Yeter ki iktidardakiler dışarıya taviz vermesinler. Terör ve ekonomi konusunda düzgün bir politika izlenmeli, biz bunları eleştiriyoruz. Kendi içimizde muhalefet her zaman olur. Biz ana muhalefet partisiyiz, iktidarın yanlışlarını tabi ki söyleyeceğiz ve eleştireceğiz. Ama iş dış güçlere gelirse, ülkemize dışarıdan bir tehdit olursa biz hep beraber mücadelemizi ederiz. Hangi siyasi parti olursa olsun ülkemizin yanında oluruz her zaman" dedi. 
'SÖZ KONUSU DIŞ GÜÇLERSE BİZ HER ZAMAN BİRİZ'
İYİ Parti İlçe Başkanı Yücel Apaydın, "ABD Başkanı Trump'ın tehditlerine karşı olarak biz Türkiye'nin askerleriyiz. Ekonomik yönden de ithalatı keserse tabi adam bizi batırır mahveder. Türkiye'nin yapacağı üretim ekonomisine geçmeli. İthalatları azaltarak daha çok üretim yapmalıyız. Ama asker olarak ise zaten biz her zaman devletimizin milletimizin askeriyiz. Söz konusu dış güçler olunca biz her zaman bir oluruz. Türk milleti hiç bir zaman tehditlere boğun eğmemiştir eğmez de. Bizler Türkiye'de Türk'üyle, Kürt'üyle, Laz'ıyla bir olduğu sürece hiç bir dış Türkiye'ye boğun eğdiremez" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2019, 23:12
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107