banner129

'Alanya'nın yüzde 20'si yardıma muhtaç'

SP İlçe Başkanı Aktaş, "Sosyal Yardımlaşma Vakfı'nın verilerine göre, Alanya'nın yüzde 20'si yardıma muhtaç"dedi.

'Alanya'nın yüzde  20'si yardıma muhtaç'
 SAADET Partisi İlçe Başkanı Sinan Aktaş basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Aktaş'ın bu hafta ki gündeminde geçtiğimiz günlerde açıklanan Sosyal Yardımlaşma Vakfı vardı. Aktaş, Sosyal Yardımlaşma Vakfı'nın açıkladığı rakamlar üzerinde durarak ortaya acı bir tablo koydu. Sosyal Yardımlaşma Vakfı'nın 11 aylık süreçte 15 bin 359 kişiye, 932 bin Lira yardım yaptığını belirten Aktaş, "İlk bakışta bu para çok büyükmüş gibi geliyor. 932 bin Lira'yı 15 bin kişiye bölünce elde edilen tutar 60 lira. Bu 60 lirayı da 11 aya bölünce ortaya 5 lira gibi bir rakam ortaya çıkıyor. Tabii aylık 5 Lira hangi ihtiyacı giderir? Hangi sıkıntıyı ortadan kaldırır? Ben bu konuda çok fazla yorum yapmadan, konuyu Alanya halkımızın vicdanına görüşlerine arz ediyorum" dedi
"ALANYA'NIN YÜZDE 20'Sİ MUHTAÇ"
Sosyal Yardımlaşma Vakfı'nın açıkladığı rakamlarla açıklamalarına devam eden Aktaş, Alanya'da 182 bin seçmen olduğunu, 15 bine bölününce ortaya vahim bir yüzde çıktığını belirtti. Aktaş, "Bu neyi ifade ediyor. Alanya’mızın üç aşağı beş yukarı yüzde 10’u yardıma muhtaç durumda. Sosyal yardımlaşmadan yardım alamazsa kendisini idare edemeyecek bir durumda. Biz aslında bunun çok daha fazla olduğunu yani yüzde 20’lere kadar yükseleceğini açık ve net beyan ediyoruz. Çünkü siyasi çalışmalarımızda, arazide biz bunu görüyoruz" dedi.
"MAHALLE MECLİSİ ÖNERİSİ"
AKTAŞ, bu sorunun çözülmesi için bir de proje fikri sundu. Açıklamalarına bu projeyi anlatarak devam eden Aktaş, "Nasıl bir çalışma yapılması lazım? Bizim tavsiyemiz; Alanya’nın 102 mahallesinde Mahalle Meclisi oluşturulması lazım. Bunun en başına muhtar ve ihtiyar heyeti, azalar bulunacak. Ayrıca o mahalledeki öğretmen, okul müdürü olacak. Sonra o mahallede ki camii imamları ayrıca kanaat önderi olacak. Böyle bir mahalle meclisi oluşturulduktan sonra, net ve somut bir şekilde bu ihtiyaç sahiplerinin 15 bin değil 30 bin civarında olduğunu çok rahat göreceksiniz. Bu meclis o mahallede ki yardıma muhtaçları tespit edebilir.  Bu rakam sadece sosyal yardıma gidip de ihtiyacım var benim diye talepte bulunan kişiler. Bir de bizim insanımız gerçekten çok utangaç ve sıkılgandır, bir şey istemeye çekinir. Gerçekten utanıp da sıkıntı içinde yaşayan birçok insanımız var. Bu heyet kurulduğun da bu sıkıntının giderilmesi için hem çalışacak, hem de tespitler yapacak" diye konuştu.
"YILLIK BİN LİRA GELİRİ OLAN İNSANLAR VAR"
SEÇİM döneminde ki gezilerinde gördüğü bazı anıları kamuoyuyla paylaşan Aktaş'ın hikayesi şu şekilde: "Dim’in bir köyünde bir ev ziyaret ettik. Hanımları evin hanımı ile konuşmak için içeriye girdiler. Bizde kapıda evin beyi ile konuşuyoruz. 'Siz neyle geçiniyorsunuz? Nerden gelir elde ediyorsunuz' diye sorduğumda, ‘Başkanım biz işte evimizin ufak bir bahçesi var. Buralarda ekip, dikiyoruz. Bununla kendi ihtiyaçlarımızı gidermeye çalışıyoruz. Biraz da fazla olursa bunu da satmaya çalışıyoruz’ dedi. 'E aylık geliriniz nedir? Cebinize nakit kaç para giriyor' diye sorduğumda, ‘ne aylığı başkanım’ dedi. ‘Yıllık bizim cebimize en fazla bin Lira para girer’ dedi. Bin Lira yıllık cebine para giren bir insan nasıl geçinir? Ne yer? Ne içer?"
Aktaş açıklamalarının son bölümünde bu soruna çare olması gereken kişileri işaret etti. Aktaş, "Hani bir tabir vardır; ‘Buz dağının altında ki fotoğraf’ diye. Biz bunu şöyle de değiştirebiliriz. Alanya’nın Toros dağlarının altındaki acı fotoğrafı. Peki, bunu kim giderecek? Alanya’mız da ki mülkü amirler, idare noktasında ki insanlar. Başta da AKP İlçe Teşkilatı ve Sayın Berberoğlu bundan sorumludur. Aynı zamanda Alanya Belediye Başkanı bundan sorumludur. Bu konuya el atılarak, ciddi bir şekilde çözülmesi lazım. Çözüm sadece paketlerle yardım götürerek değil. O insanın orada gelir elde edebilecek, kendi ihtiyacını kendi karşılayabilecek bir duruma getirilmesi ile olur. Öyle beş Lira on Lira vermekle, bir paketle bu iş çözülmez. Umut ediyoruz ki icra makamında olanlar bu işi çözmek için uğraşırlar." diyerek sözlerini noktaladı.
Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2014, 17:27
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107